Roztocze Środkowe – przewodnik nie tylko dla turystów

Wydanie I: 304 strony, Wydawnictwo Naukowe, Turystyczne i Edukacyjne, Mielec 2003
Wydanie II: 336 stron, Wydawnictwo Naukowe, Turystyczne i Edukacyjne, Mielec 2006
http://www.wlad.com.pl

Ze wstępu do wydania I
Jest majowy weekend 2003 r., przebywam na Roztoczu, korzystając z gościnności kwatery agroturystycznej w Rybnicy koło Suśca. Tuż obok znajduje się pomost postawiony nad wodami Potoku Łosinieckiego, a nieco dalej stary drewniany młyn. Pogoda jest ładna, wieczorem będzie ognisko, wcześniej pewnie wybiorę się nad pobliskie wodospady, zwane szumami. Dookoła jest już zielono, lato zapowiada się pięknie. Przede mną leży wstępny wydruk tego przewodnika…

Info
Część tzw. “trylogii roztoczańskiej”. Pozostałe tomy to “Roztocze Wschodnie – przewodnik nie tylko dla turystów” Pawła Włada i Marka Wiśniewskiego oraz “Roztocze Zachodnie – przewodnik nie tylko dla turystów” Marka Nasiadki.
* 336 stron stron, wbrew pozorom nie tylko o Roztoczu Środkowym, ale także o sporej cześci Roztocza Zachodniego (okolice Zwierzyńca i Szczebrzeszyna), oraz Równiny Biłograjskiej (Puszcza Solska).
* Kolorowa mapa w skali 1: 150 000, plany najważniejszych turystycznych ośrodków roztoczańskich.
* 44 kolorowe zdjęcia.
* 15 stylowych czarno-białych rysunków.
* Zupełnie nowe propozycje turystyczne, takie jak np. Korona Wzgórz Roztocza (uwzględniająca Roztocze po Polskiej i Ukraińskiej stronie).
* 45 trasy pieszych, 12 tras rowerowych, 9 tras samochodowych, 4 trasy kolejowe.
Pierwsza edycja miała dodruk w 2005 r., wzbogacony o aktualizację.
Stan aktualności drugiego wydania: Mimo upływu lat całkiem niezły. Owszem przybyło sporo tras, niektóre starsze zmieniły swój przebieg, niemniej spora część przewodnika jeszcze jako-tako się “trzyma”.
Warto dodać, że “Wydawnictwo Naukowe, Turystyczne i Edukacyjne” z Mielca zmnieniło w międzyczasie tak nazwę, jak i siedzibę. Obecnie jest to “Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład”, które ma swoją siedzibę w Rzeszowie.