Roztoczańskie piwo

Roztoczańskie piwo po stronie polskiej pochodzi ze Zwierzyńca, a po stronie ukraińskiej ze Lwowa. W okolicach Roztocza wskazać jeszcze należy na browar w Janowie Lubelskim.

Zwierzyniec
Budowę obecnego zwierzynieckiego browaru rozpoczęto w 1802 r. Już 4 lata później miała miejsce istotna przebudowa.Pierwotnie produkowano tu dwa gatunki piwa: „ordynaryjne” i „dubeltowe” (ze zwiększoną zawartością alkoholu). W 1833 r. powstały gorzelnia i wytwórnia likierów. W latach 1834-1840 r. pracował tu doświadczony włoski likiernik Luigi Papi. Jak pisze w swych pracach Halina Matławska, w zwierzynieckim zakładzie powstawały zaprawiane cukrem likiery na bazie owoców: ananasowe, brzoskwiniowe, pomarańczowe, waniliowe, różane, białomorówki, malinowe, nalewane na wiśniach ratafie i sporządzane na pestkach „persico”, nalewane na tataraku (kalmus, ajerówka) i konwaliach, wódki cytwarowe i piołunowe, likiery miętowe, kminkowe (kimel, alasz), kawowe oraz korzenne (cynamonówka i goździkówka), a także wódki „z gałganem” (tatarakiem i żubrówką). Papi produkował tu nawet wódki gdańskie, których receptury otoczone były ścisłą tajemnicą, w tym goldwassery (złote wody) i tzw. „krambambuli”, której nazwa pochodzi od niemieckiej pieśni hulaszczej. Zwykle jednak przedkładano nad wszystko żytniówkę, nalewaną z beczki dębowej, zwłaszcza po winie. Pożary z lat 1851 i 1875 zakończyły działalność najpierw likierni, potem gorzelni. Browar działa jednak do dziś.
W połowie lat 90. XX w. w miejsce nazw swojskich, takich jak “Jasne Pełne”, czy “Kryształ” w Zwierzyńcu pojawiły się nazwy obce: „Grill beer”, „Hunter” i inne okropności. Te czasy to już jednak przeszłość.
Po przerwie z koncem 2013 r. produkcja piwa powraca do roztoczańskiego Zwierzyńca. Nowa nazwa to “Zwierzyniec Pils”, należący do grupy tzw. “Bohemian pilsner”, warzony z wykorzystaniem dekokocji dwuwarstwowej, dawnej metody, która jest trudniejsza i dłuższa w stosunku do dzisiejszych rozwiązań.
W 2014 r. w starym browarze utworzono muzeum. Jednocześnie w tzw. nowym browarze, oprócz znanego już Zwierzyńca Pils, sezonowo rozpoczęto ważenie nowych gatunków piwa: Ordynackie Lekkie, Dzikie Ale! (ciemne) i Roztoczańskie Dymione.

Janów Lubelski
Browar wzniesiono w 1907 r. jako Janowski Browar Udziałowy. Fundatorami byli sami mieszkańcy (44 mieszczan i włościan). Jest to jeden z niewielu tego typu obiektów postawiony dosłownie na źródłach (tzw. Stoki Janowskie), które wypływają ze skalnych szczelin w sąsiedztwie zabudowań browaru. w 1958 r. zakład został przejęty przez skarb państwa. Wtedy zaczęły się “wędrówki”. W 1970 r. zakład podlegał Lubelskim Zakładom Piwowarsko-Słodowniczym, w latach 1975-1977 Łańcuckim Zakładom Piwowarskim, a potem Zakładom Piwowarskim w Leżajsku. Sytuacja pogarszała się, w 1978 r. browar przeznaczono do likwidacji, decyzję jednak wstrzymano.W 1992 r. doszło do unieważnienia decyzji o upaństwowieniu zakładu na korzyść spadkobierców Janowskiego Browaru Udziałowego.  Działania sądowe i administracyjne trwały jednak do 1997 r.  W tym czasie zmieniono nazwę spółki na Browar Janów Lubelski. W 1997 r. rozpoczęto sprzedaż piwa beczkowego, a od 2008 r. także butelkowanego o nazwie Janów. Niestety, niezadowalająca sprzedaż spowodowała, że produkcja piwa została zakończona w 2009 r.

Lwów
Piwo we Lwowie warzono już na początku XV w., gdy istniał nawet lokalny cech piwowarów. Browar z prawdziwego zdarzenia powstał w 1715 r. staraniem zakonu jezuitów. W 1896 r. przejęło go Lwowskie Towarzystwo Akcyjne Browarów, którego założycielem był wiedeńczyk Klein. Przełom XIX i XX w. to prawdziwe złote lata, bowiem towarzystwo zapewniało 15 % piwa dla całej rozległej monarchii autro-węgierskiej. Przychody były tak duże, że Klein kupił sobie u cesarza tytuł barona. Niebawem pojawiły się jednak słynne już dziś lwowskie problemy z dostępnością wody, piwo produkowano jednak nadal. W 1999 r. zakupione został przez skandynawską firmę Batlic Bewerages Holding. MNa wyposażeniu znajduje się jednak nadal starych oryginalnych urządzeń. Browar słynnie z dużej ilości odmian piwa “Lwowskiego”, wśród których można znaleźć także jedyne w swoim rodzaju tzw. “piwo bez filtracji”, oraz piwo o jak najbardziej roztoczańskiej nazwie: “Wysoki Zamek”.

Nowością są dwa minibrowary, które ostatnio powstały w regionie.

To Browar Zamość (www.browarzamosc.pl), kontynuujący tradycje piwowarskie obecne w tym mieście już w 1581 r. Browar mieści się przy ul. Sienkiewicza 22 i produkuje piwa „Zamojskie jasne naturalne” (piwo dolnej fermentacji produkowane ze słodu pilzneńskiego), „Zamojskie ciemne” piwo dolnej fermentacji delikatnym zapachu karmelu i aromatycznego chmielu) i „Zamojskie pszeniczne” piwo górnej fermentacji o delikatnym zapachu bananowo-goździkowym, cynamonu i aromatycznego chmielu). W 2015 r. wprowadzono na rynek także piwo “Belgian Style” (7% alk., piwo górnej fermentacji oparte o słód pilzneński z dodatkami słodu monachijskiego i pszenicznego oraz słodów karmelowych).

Inny zakład działa w Hrubieszowie. To browar Sulewski (www.browarsulewski.pl) mający w swojej ofercie następujące piwa: “Pils” (piwo dolnej fermentacji) „Lager” (piwo jasne dolnej fermentacji), „Dunkel” (piwo ciemne dolnej fermentacj), “Summer Ale” (piwo górnej fermentacji) i „Weizen”. Adres ul. Dwernickiego 4D.

Osobną kartę stanowią piwa dystrybuowane przez firmę Roztocze Sp. J. z Tomaszowa Lubelskiego (ul Lwowska 126). Nie są one wprawdzie ważone na Roztoczu, ale mają za to bardzo gustowne nazwy: “Roztocze Chmielowe” (z szumami na Tanwi na etykietce, wprowadzone w 2015 r.), “Roztocze Czartowe” (z ruinami papierni z Czartowego Pola na etykietce, wprowadzone w 2016 r.) i “Roztocze Pils” (z wieżą widokową z józefowskich kamieniołomów na etykiecie, wprowadzone w 2016 r.).