Jaskinie Roztocza

Roztocze Środkowe

„Podziemne” Roztocze to przede wszystkim sztolnie dawnej kopalni kamienia nieopodal wsi Potok Senderki (Roztocze Środkowe). Są imponujące, ale jednak to tylko dzieło człowieka, a jedynym elementem „naturalnym” są zimujące tu nietoperze. Więcej o sztolniach piszę w „Wirtualnym turyście”.

A obiekty naturalne?

Ciekawą jaskinię znajdziemy w kamieniołomie w Tarnowoli. Na zdjęciu (poniżej) wygląda niepozornie, ale z powodzeniem pomieści w środku dorosłego człowieka.

A_IMG_4951

Roztocze Zachodnie

Grotę wokół niewielkiego gołoborza odnaleźć można na południowych stokach góry Czubatka nieopodal Kawęczynka (o wzniesieniu piszę też w „Wirtualnym turyście”).

CZUBA4

Znacznie większe groty (tudzież skały) odnajdziemy na stokach wzniesienia w okolicy Goraja. To Gorajskie Skały (piszę o nich szerzej w „Wirtualnym turyście”).

Roztocze Południowe

Warte uwagi jest wzgórze Monastyr koło Werchraty. To miejsce dawnego klasztoru, na którego potrzeby w skale wydrążono studnię (na zdjęciu poniżej). Obecnie wody w niej już nie ma, ale na dnie można wczołgać się do dość niskiego tunelu prowadzącego dookoła studni i będącego już najprawdopodobniej tworem naturalnego wietrzenia.

studnia_Monastyr

Nieco dalej, nadal na płn. od szosy Werchrata – Narol, na wzgórzu usłanym głazami, znajduje się tzw. jaskinia w Dachanach (jaskinia „Prałasanta”) – pisze o niej szerzej w „Wirtualnym Turyście”.

JASKIN4

Kolejny interesujący obiekt to jaskinia „Przyjaciół” znajdująca się wśród skalnych wąwozów położonych na południowych stokach góry Brusno (więcej w „Wirtualnym Turyście”.

Podobny obiekt odnajdziemy w lesie nieopodal dawnej wsi Chmiele – to jaskinia „Chmielna” (więcej w „Wirtualnym Turyście”).

Wiele innych obiektów jest mniejszych. Wśród nich wymieńmy dość choćby skromny obiekt w Niedźwiedziach.

NIEDZX

Roztocze Ukraińskie

Tu także jaskiń nie brakuje. Najbardziej znane z nich to groty w Stradczu (na zdjęciu poniżej, więcej w „Wirtualnym turyście”) i i Krechowie – tzw. grota Tymosza (zobacz relację z wycieczki do Krechowa w „Wirtualnym turyście”).

STRADCZ3

Bardzo ciekawym obiektem jest duża Jaskinia Miodowa we Lwowie.

Na pewno też znalezione zostaną kolejne skalne ciekawostki…