Najwyższy wodospad na Roztoczu?

Roztoczańskie wodospady nie są wprawdzie jakoś specjalnie wysokie, niemniej doliny i wąwozy w których płyną – to miejsca niezwykle malownicze.
Przez wiele lat sprawa była prosta: za najwyższy wodospad na Roztoczu uznawano jeden z progów na potoku Jeleń – 1,5 m wysokości.

A_IMG_0710

Stan wiedzy jednak się zmienia. W 2002 r. zasugerowano, że tym największym może być wodospad na Potoku Łosinieckim w Rybnicy – tak twierdzą Bożenna Czarnecka i Bronisław Janiec, autorzy monografii “Przełomy rzeczne Roztocza”. Jest to dwustopniowa kaskada która swego czasu została zabezpieczoną płytą cementową, przez długie lata uniemożliwiającą niestety podziwianie naturalnego wodospadu. Kaskada wykorzystywana jest (a może raczej była) przez znajdujący się w pobliżu drewniany młyn. W 2006 r. cement zdemontowano, a odkryty wodospad okazał się być jednak mniejszy od wodospadu na Jeleniu.

Rybnica

Dwa lata później, w lipcu 2004 r., Grupa Eksploratorów Roztocza Południowego (GERP) poinformowała o wysokim na 2 m wodospadzie, położonym na Roztoczu Południowym. Okazało się, że kolejny kandydat do miana tego najwyższego znajduje się we wsch. części doliny potoku Dublen (w rejonie dawnej wsi Sołtysy). Przepływ wody stosunkowo niewielki (na wiosnę przy roztopach większy), szum w każdym razie słychać. Więcej w “Wirtualnym turyście”.

Jak by nie było, warto zobaczyć wszystkie trzy wodospady i piękne doliny, w ktorych się one znajdują!