Szlaki nordic walking – informacje ogólne

Pierwsze takie trasy (zarazem przeznaczone dla narciarstwa biegowego) otwarto w Siwej Dolinie k. Tomaszowa Lubelskiego już kilka lat temu.
Całą sieć takich tras na Roztoczu Środkowym przygotowano dopiero wiosną 2014 r. Każda z nich tworzy pętlę, która niekiedy wzbogacona jest o łącznik do miejsca, które stanowi punkt wyjścia dla wszystkich szlaków w danym parku.
W Siwej Dolinie znaki to kolorowe obręcze na drzewach.
W przypadku pozostałych parków nordic walking na Roztoczu Środkowym, tudzież na Zachodnim, znaki to figura biegacza, poniżej kolory pasek.
Na Roztoczu Południowym część szlaków znakowana jest niewymiarowymi strzałkami, część tabliczkami z figurą biegacza.

Szlaki nordic walking – Roztocze Środkowe

Park Siwa Dolina k. Tomaszowa Lubelskiego
Przygotowano 6 różnych pętli o zróżnicowanej długości. Najkrótsze trasy przebiegają pomiędzy parkingiem w Siwej Dolinie i stadionem w Tomaszowie Lubelskim (fioletowa i żółta), trasy dłuższe prowadzą w głąb doliny, w kierunku zach. Orientacyjna długość tras: żółta – 1 km, fioletowa – 1,5 km, pomarańczowa – 2 km, czerwona – 2,5 km, zielona – 3 km i niebieska – 5 km.

Park nordic walking gminy Zamość
Mokre: trasa zielona wokół lasu do rezerwatu „Hubale” (3,0 km)
Wólka Wieprzecka: trasa zielona prowadząca krawędzią lasów RPN wokół stadniny koni „Tarka” (5,5 km)
Lipsko Polesie: trasy czerwona wokół kapliczki św. Romana (9 km) i zielona przez kompleksy leśne Lipsko-Polesie (4 km)

Park nordic walking Jacnia
Podstawowa jest trasa czarna, prowadząca przez kompleksy leśne wokół Jacni (8 km), jej skróty stanowią trasy czerwona do źródełka w Grabniku (5 km) i zielona wokół stoku narciarskiego w Jacni (4 km)

Park nordic walking Józefów
Trasy zielona wokół zalewu i rezerwatu Jęzior (7 km), czerwona przez kompleksy lesne Puszczy Solskiej (8,5 km) i czarna do Szopowego wokół góry Młynarki (12,5 km)

Park nordic walking Zwierzyniec
Trasy zielona do stawów Echo (3 km), czerwona na Piaseczną Górę (5 km) i czarna wiodąca obok zalewu Rudka na Kamienna Górę (10 km)

Park nordic walking Krasnobród
Trasy zielona Trasa zielona wokół korony zalewu (3 km), czerwona przez rezerwat Św. Roch (10 km, w tym 3 km to łącznik Krasnobród Podklasztor – zalew) i czarna do Szuru (13,5 km)

Szlaki nordic walking – Roztocze Zachodnie

Park nordic walking Szczebrzeszyn
Na wierzbowy mostek, zielony, 7,5 km
Przez kompleksy leśne Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, czerwony, 10 km
Przez wąwozy lessowe, czarny, 12 km
Szlaki te uzupełniają wyznakowane już wcześniej piesze ścieżki spacerowe, także nadające się do uprawiania nordic walking.

Szlaki nordic walking – Roztocze Południowe (Wschodnie)

Trasy znakowane niestandardowo, bo w większej ich część to jakieś dziwaczne strzałki. To nie jedyny problem. Te strzałki poprzybijano do cienkich patyczków i po kilku miesiacach niewiele z tych znaków zostało. Zastrzeżenia
budzi także przebieg, np. jedna z tras prowadzi kilka km wzdłuż szosy Lubaczów – Horyniec, która charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu samochodowego i brakiem pobocza.
Kto bardzo ciekaw może telefonem sfotografować mapy z ich przebiegiem i później zmierzyć się z nimi w terenie.
Tablica z mapą szlaków z rejonu Narola znajduje się po wsch. stronie rynku.
Tablica z mapą szlaków z rejonu Cieszanowa znajduje się przy drodze prowadzącej do zalewu Wędrowiec.
Tablica z mapa szlaków z rejonu Horyńca znajduje się w centrum parku zdrojowego.

Szlaki nordic walking – Lasy Janowskie

Szlak nordic walking gminy Jarocin, znakowany kolorem czerwonym, 7,5 km
Trasa jednokierunkowa (!) prowadząca wśród przyjemnego lasu (7,5 km). Z centrum Jarocina idziemy do zalewu (właściwy początek pętli) i dalej jeszcze 2 km za szosą, aby potem korzystać już wyłącznie z leśnych duktów.

Szlaki nordic walking – Puszcza Solska

Tęczowy szlak w Wólce Biskiej, znakowany kolorem czerwonym, 4,5 km
Przyjemny puszczański spacer, uwaga szlak jednokierunkowy! Początek przy lesnej szosie od strony Wólki, najpier udajemy się na lewo.

Ponadto dwie trasy przygotowano w lesie na płd. od Suśca, sa to jednak mało czytelne białe cyfry 1 i 2 malowane na drzewach bez żadnego podkładu. Lepiej wędrowac tu bez szlaku.