Tydzień na Roztoczu – informacje ogólne

Aktualizacja: 10.V.2024 r.

Wprowadzenie

Planując wyprawy, zawsze dokonuje się jakiegoś wyboru dostępnych tras. W przypadku Roztocza nie jest on łatwy. Wybierać trzeba wśród sieci szlaków, z których wiele charakteryzuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi i kulturowymi. W ostatnich latach coraz częściej jeżdżę na rajdy 1 czy 2-dniowe. Takie mam obecnie możliwości, ale i tak się cieszę, że moja roztoczańska przygoda od Kraśnika do Lwowa może trwać dalej. Historyczne patrząc, moje poznawanie Roztocza opierało się jednak na wyjazdach dłuższych. W ciągu krótkiego wypadu ciężko oderwać się od codziennych problemów, trudniej także poczuć tę specyficzną roztoczańską atmosferę. Właśnie dlatego zapraszam do tygodniowej wyprawy.

Proponuję trzy różne wersje wyprawy: na lato, na wiosnę i jesień, oraz na zimę.

Wersja letnia to najbardziej obszerna propozycja roztoczańskiej wyprawy. Do wykorzystania także na majówkę.
Wersja jesienna (tudzież wiosenna) to zaproszenie na krótsze wycieczki (bo i dzień jest krótki).
Wersja zimowa odnosi się do tych pięknych chwil, gdy na Roztoczu leży sporo śniegu. Gdy go nie ma, można spróbować skorzystać z propozycji na wiosnę i jesień.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Baza noclegowa
Najbardziej popularna na Roztoczu jest obecnie agroturystyka, chociaż coraz więcej jest pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Oferta jest wyjątkowo obszerna i łatwa do odnalezienia w Internecie. Ofertę wzbogacają ośrodki wypoczynkowe m.in. w Suścu i Krasnobrodzie, obiekty sanatoryjne w Horyńcu. W wakacje można zatrzymać się w sympatycznych schroniskach PTSM w Starym Górecku (PTSM jest w nowej szkole,  ale można też wybrać schronisko prywatne znajdujące się w starej szkole) Krasnobrodzie, Suścu, Zwierzyńcu, Józefowie, Szczebrzeszynie  i Tomaszowie Lubelskim. Są one lokowane zwykle w szkołach (z wyjątkami – Krasnobród). Skorzystać można także z noclegu w szkołach w Werchracie i Hucie Różanieckiej.

Komunikacja
Tradycyjnie polecam dojazd na Roztocze koleją, najlepiej szynobusami Przewozów Regionalnych. Korzystać z nich mogą zarówno turyści piesi, jak i rowerzyści. Składy są klimatyzowane, co szczególnie w okresie upałów ma ogromne znaczenie.

Najważniejsze znaczenie ma linia kolejowa (Lublin) Rejowiec – Zawada/Zamość – Zwierzyniec – Bełżec – Horyniec – Jarosław (Rzeszów).

CODZIENNIE CAŁOROCZNIE
Lokalne szynobusy Przewozów Regionalnych w relacjach: LUBLIN – ZAMOŚĆ WSCHÓD i ZAMOŚĆ WSCHÓD – BEŁŻEC (w weekend jedna para do HREBENNEGO). Przesiadka w kierunku Roztocza ma miejsce w Zawadzie. Uwaga! W niektórych przypadkach przewidziany czas na przesiadkę to 4 minuty, podczas gdy internetowe rozkłady jazdy zakładają za minimalny czas na przesiadkę 5 minut i nie zawsze wyłapują te połączenia. Trzeba wyszukiwać oddzielnie Lublin – Zawada i Zawada – Bełżec/ Hrebenne. To kursy osobowe, zatrzymujące się na wszystkich stacjach, w tym m.in. w Zawadzie, Zwierzyńcu, Józefowie Roztoczańskim i Suścu.

CODZIENNIE W WEEKEND MAJOWY I W WAKACJE
Lokalne szynobusy Przewozów Regionalnych w relacjach:
LUBLIN – BEŁŻEC i BEŁŻEC – LUBLIN
To kursy osobowe, zatrzymujące się na wszystkich stacjach, w tym m.in. w Zawadzie, Zwierzyńcu, Józefowie Roztoczańskim i Suścu.
Uwaga! Na stacji Zawada pociągi te skomunikowane są z szynobusami z/do Zamościa.

 W MAJÓWKĘ I W WAKACYJNE SOBOTY I NIEDZIELE
Lokalne szynobusy Przewozów Regionalnych w relacjach:
LUBLIN – BEŁŻEC – JAROSŁAW i RZESZÓW – JAROSŁAW – BEŁŻEC – ZAMOŚĆ WSCHÓD
To kursy osobowe, zatrzymujące się na wszystkich stacjach, w tym m.in. w Zawadzie, Zwierzyńcu, Józefowie Roztoczańskim, Suścu, Horyńcu i Lubaczowie.

CODZIENNIE
Dalekobieżne pospieszne pociągi PKP Intercity.

ZAMOYSKI: ŚWINOUJŚCIE – WARSZAWA – LUBLIN – ZAMOŚĆ – HRUBIESZÓW

HETMAN: WROCŁAW – KATOWICE – KRAKÓW – RZESZÓW – BIŁGORAJ – ZAMOŚĆ – HRUBIESZÓW

ROZTOCZE: BOHUMIN – KATOWICE – KRAKÓW – RZESZÓW – STALOWA WOLA ROZWADÓW – KRAŚNIK – LUBLIN

CODZIENNIE CAŁOROCZNIE
Dalekobieżne połączenie pospieszne Kolei Ukraińskich (obsługiwane przez firmę SK.PL) WARSZAWA ZACHODNIA – LUBLIN – RAWA RUSKA (przystanki handlowe tylko na tych 3 stacjach, bilety można kupić tylko na stronie Kolei Ukraińskich i w ich aplikacji).

W przypadku szynobusów problemy związane z wysoką frekwencją można spotkać podczas weekendu majowego, lepiej wyruszać na Roztocze w wakacje, gdy ruch rozkłada się równomiernie.