Miło mi podzielić się moją radością związaną z tym, że wczoraj miał miejsce mój roztoczański rajd turystyczny nr 600. Aktualna statystyka jest następująca: spędziłem 937 dni Roztoczu (dominują rajdy jednodniowe), pokonując turystycznie (pieszo, rowerem, kajakiem) 16 281 km, korzystając w tym czasie z 665 roztoczańskich pociągów, którymi przejechałem 69 132 km. Kilometrów pokonanych autobusami i samochodami nie zliczę. No to zaczynamy kolejną setkę!
Kategoria: Koleje
Pociąg Roztocze 2024
Czy wiecie, że pociąg ROZTOCZE nadal istnieje? Nie zagląda już jednak do Zwierzyńca, Suśca czy Bełżca. Obecna relacja to: Bohumin (Czechy) – Katowice – Kraków – Rzeszów – Kraśnik – Lublin. Cała trasa pociągu liczy prawie 600 km, i kontakt z Roztoczem to tylko chwilka, ale jest. Pociąg obsługiwany jest czeskimi wagonami starego typu, gdzie nie ma klimatyzacji, można za to otworzyć okna i to zarówno na korytarzu, jak i w przedziałach. Ponieważ dzień był całkiem ciepły i słoneczny po raz pierwszy od lat mogłem sobie podczas jazdy pociągiem otworzyć okno i podziwiać widoki bez pośrednictwa szyby. Pagóry Roztocza Zachodniego w okolicy Kraśnika i Sulowa, a potem Lasy Janowskie. Piękne wiosenne klimaty! Szkoda, że na bilecie nie ma nazwy pociągu, niemniej to faktycznie bilet na pociąg Roztocze, który w kierunku Bohumina odjeżdża wiosną 2024 r. o godz. 14.31.
Mogiła w lesie w Niedrzwicy
Jadąc niedawno, zahaczającą o Roztocze Zachodnie, linią kolejową Lublin – Kraśnik – Rozwadów wypatrzyłem w lesie za stacją Niedrzwica (w stronę Kraśnika) nieznaną mi mogiłę. Dziś podjechałem do Niedrzwicy. Okazało się, że we wspomnianym lesie znajduje się grób Teofila Borkowskiego, lat 31, zabitego przez Niemców w czasie ucieczki z transportu kolejowego jadącego na Majdanek 16 listopada 1943 r. W Internecie niewiele znajdziemy informacji o tej postaci. Może ktoś ze znajomych wie więcej?
Aktualizacja strony z moimi artykułami
Dodałem właśnie 3 artykuły publikowane w ostatnich latach w Gazecie Horynieckiej: o reperach na kolei, Stanisławie Kobosie „Wrzosie” i deskalach Arkadiusza Andrejkowa.
4 artykuł z aktualnego numeru Gazety Horynieckiej zamieszczę już niebawem.
Zimą koleją przez Roztocze
Ostatni raz zimą koleją przez Roztocze jechałem 17 lutego 2009 r. (przejazd Zamość – Bełżec – Jarosław – Rozwadów – Lublin). Jesienią tego samego roku zlikwidowano wszystkie pociągi, a wprowadzone później szynobusy na Roztocze zaglądały już tylko w majówkę i wakacje. 2 lutego 2024 r. powróciły codzienne całoroczne połączenia do Bełżca.
Ciekawe to było wrażenie ponownie jechać pociągiem przez Roztocze zimą, po przerwie wynoszącej aż 15 lat! A przejazd był wręcz bajkowy: sporo śniegu, od czasu do czasu magiczne mgły.
Przy okazji zaktualizowałem mój internetowy kolejowy przewodnik. Pojawiła się wszak w rozkładzie nowa stacja Żurawnica.
https://roztocze24.info/?page_id=810
Powrót pociągów pasażerskich na Roztocze
Ostatnimi laty szynobusy Przewozów Regionalnych zaglądały na Roztocze tylko w weekend majowy i w wakacje. Od 2 stycznia 2024 r. staraniem lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego i zarządzającej infrastrukturą kolejową firmy PKP PLK przywrócono CODZIENNE połączenia na Roztocze. Do regularnych kursów szynobusów w relacji Lublin – Zamość Wschód dołączają 4 pary kursujące w relacji Zamość Wschód – Bełżec. Przesiadki z kierunku Lublina wypadają zwykle w Zawadzie.
Absolutną nowością jest weekendowa para szynobusów w relacji Zamość – Hrebenne, która włączy w kolejowy obieg także stację Lubycza Królewska. W kierunku Hrebennego pociąg pojedzie w piątkowy wieczór (niestety bardzo późny, to jedyna moja uwaga), powrót w niedzielny wieczór.
Nadal w weekend majowy i wakacje będą kursowały bezpośrednie szynobusy w relacji Lublin – Bełżec (a w weekendy Jarosław).
Pociągi są w miaro równomiernie rozmieszczone w ciągu dnia. Jak się nowa oferta sprawdzi w praktyce? Zobaczymy, mam nadzieję że nowe połączenia spotkają się z zainteresowaniem ze strony pasażerów, tak turystów, jak i mieszkańców regionu.
Szczegóły: https://rozklad-pkp.pl/
Przywrócono połączenia kolejowe z Rawą Ruską
Od 15 października 2023 r. kursuje pociąg pospieszny Warszawa Wschodnia – Lublin – Rawa Ruska. Pociąg uruchamiany jest staraniem Kolei Ukraińskich, a tabor zapewnia polska firma Skpl. Na całej trasie jest tylko jeden przystanek handlowy: Lublin Główny. Potem już tylko stacje graniczne: Hrebenne i Rawa Ruska. W Rawie mamy skomunikowanie z pociągiem do/z Lwowa. Uwaga! Bilety można kupić na stronie internetowej (lub aplikacji) Kolei Ukraińskich, nie są sprzedawane w kasach PKP. Frekwencja jest zwykle wysoka, więc podróż warto planować z wyprzedzeniem.
Stacja Szczebrzeszyn na nowo
Ważna informacja dla turystów dojeżdżających na Roztocze koleją. Jak wiadomo, stację Szczebrzeszyn oryginalnie lokowano w Brodach Małych aż 3,5 km od miasta. Tak było aż do tegorocznych wakacji, gdy staraniem PKP PLK otwarto tę stację w nowej lokalizacji w Brodach Dużych. Jest to już tylko ok. 1 km od Szczebrzeszyna i bliżej się po prostu nie da. Aby skorzystać ze stacji ze Szczebrzeszyna wędrujemy za szosą przez most na Wieprzu prosto w kierunku torów i nowej stacji. Przydałaby się jakaś tabliczka kierunkowa. P.S. Zdjęcie wykonano w połowie czerwca, gdy miał to być przystanek Szczebrzeszyn Miasto. Ostatecznie jest to po prostu Szczebrzeszyn.
Na Roztocze na wakacje koleją
Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi na roztoczańską linię kolejową powracają połączenia pasażerskie. Przez całe wakacje codziennie będą kursowały dwie pary szynobusów pomiędzy Lublinem a Bełżcem (w Zawadzie skomunikowane z szynobusem z/do Zamościa) przez m.in. Zwierzyniec i Susiec. W soboty i niedziele jedna z tych par pojedzie do Jarosławia, a ponadto także w weekendy będzie kursował szynobus Rzeszów – Bełżec – Zamość. Ciekawostką są nowe perony i przystanki. Na zdjęciu nowy peron na stacji Długi Kąt. Więcej w moim przewodniku kolejowym:
https://roztocze24.info/?page_id=810
Wąskotorówka Zwierzyniec – Biłgoraj
Ciekawe miejsce. Nasyp dawnej kolejki wąskotorowej w lesie za obecną stacją Zwierzyniec Towarowy, biegnący przez chwilę równolegle do normalnotorowej linii do Bełżca. Przy okazji zaktualizowałem mój kolejowy przewodnik turystyczny, nie tylko o okolice Zwierzyńca, ale też o odcinek Horyniec – Munina, wiadomo chodzi o Basznie (Basznię i Basznię Dolną). Przewodnik dostępny jest tu.