Mapy

Kolekcjonowanie map to temat wdzięczny, bowiem na rynku występuje ich zadziwiająca obfitość. Poniższy wykaz obejmuje większość współczesnych map turystycznych i topograficznych (ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej przydatnych w terenie), oraz wybrane wydawnictwa archiwalne, które pozwalają poznać historyczne zmiany, jakie na interesującym nas obszarze zachodziły na przestrzeni dziejów. Zdobycie ich wszystkich w oryginale jest trudne i kosztowne, szczególnie w aspekcie map archiwalnych. Zawsze istnieje jednak możliwość pójścia na skróty i nabycia znacznie tańszych skanów tych wydawnictw (sporo z nich jest do pobrania za darmo w Internecie), albo spokojne prześledzenie ich w czytelni dobrej biblioteki.

Mapy w Internecie

Mapy elektroniczne 1: 50 000 wydawnictwa turystycznego Paweł Wład

Satelitarne mapy Geoportalu

Archiwalne mapy Monarchii Austro-Węgierskiej w skali 1: 200 000

Archiwalne mapy WIG w różnych skalach

Mapy GPS

Powszechnie dostępne są mapy samochodowe (tak płatne, jak i darmowe), które w terenie sprawdzają się średnio.

Polecam mapy specjalistyczne dedykowane urządzeniom firmy Garmin. Do wyboru mamy płatną Garmin Polska Topo, która zawiera hipsometrię i sporo szlaków turystycznych, lub darmową UMP-pcPL. Ta ostatnia (http://ump.waw.pl/, trzeba wybrać wersję topo) to nieustannie aktualizowana mapa topograficzna Polski i (choć już mniej dokładnie prezentowanych) naszych sąsiadów. Wykorzystano w niej m.in. zestaw map Roztocze przygotowany przez pana Ryszarda Klimkiewicza. To była pierwsza w historii wektorowa mapa Roztocza!

Wspomnieć trzeba także o międzynarodowym projekcie Open Street Maps – w wersji turystycznej do pobrania ze strony: http://openmtbmap.org/download/#europe-map-downloads.

Pozostają elektroniczne wersje map papierowych, które ma w ofercie wielu wydawców, lub też wymagające nieco pracy mapy własnoręcznie skanowane i kalibrowane następnie w programach typu Ozi Explorer.

Mapy współczesne (polskie)

Dla turysty samochodowego wystarczy mapa w skali 1: 200 000, dla rowerowego 1: 100 000, a dla pieszego najdogodniejsze są arkusze w skali 1: 50 000, względnie 1: 60 000.

Poniżej opisuję najpierw mapy ogólne, dedykowane zarówno turystom pieszym, jak i rowerowym, a następnie mapy dedykowane wyłącznie turystom rowerowym.

Mapy TURYSTYCZNE

Skala 1: 200 000

Wojskowe Zakłady Kartograficzne (WzKart)

Roztocze. Od Kraśnika do Lwowa. Jest to jedyna mapa obejmująca całe Roztocze po obu stronach granicy. Mapa miała trzy wydania, z których ostatnie ukazało się w 2002 r., jest już więc dość stara, aczkolwiek do samochodu wystarczająca. Wydawnictwo jest kontynuacją wcześniejszej publikacji – Region Zamojski. Autorka treści krajoznawczo-turystycznej: Elżbieta Miącka.

Skala 1: 100 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Grzęda Sokalska, Pobuże (2022). Grzęda Sokalska i Pobuże graniczą od wschodu z Roztoczem, nie są jednak tak popularne. Czas to zmienić, a pomocą może być właśnie ta mapa, przygotowana w skali 1: 100 000. Warto podkreślić, że pokazuje ona teren po obu stronach granicy, a więc obowiązkowo także Sokal (stąd właśnie jest wszak nazwa Grzęda Sokalska).  Polecić należy także bardzo starannie przygotowane materiały informacyjne na odwrocie mapy. Wydawcą jest Stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego. Za stronę kartograficzną i przygotowanie do druku odpowiada wydawnictwo turystyczne Paweł Wład.

Sezon na Roztocze i okolice (2019, 2022). Mapa obejmuje niemal całe Roztocze, sięga bowiem od Szastarki po Lubyczkę Królewską. Z drugiej strony opis krajoznawczy.

Powiat Tomaszowski – mapa turystyczna (2019). Z uwagi na bardzo wydłużone granice powiatu mapa obejmuje zaskakująco duży obszar. Szczególnie cenny jest pas wokół granicy państwowej od Bełżca po Kryłów z mało znanym pieszym szlakiem czarnym Liski – Wyżłów – Dołhobyczów – Kryłów. Mama jest wyraźna, jednak nie zawiera hipsometrii.

Lubycza Królewska – mapa obrazkowa (2018). Mapa przybliżająca Roztocze przy pomocy obrazków, a nie tradycyjnego podkładu topograficznego, przeznaczona dla dzieci.

Wydawnictwo Kartpol

Powiat Niżański (2020). Mapa przeglądowa z zaznaczonymi szlakami turystyczymi8 i najciekawszymi obiektami krajoznawczymi.

Mapy wojskowe WzKart (Mapa Topograficzna Polski – wydanie turystyczne).

Uwaga! W przypadku map wojskowych ich nazwy odnoszą się do największej miejscowości na odwzorowywanym na danym arkuszu obszarze. Seria pokrywa cały obszar Roztocza, stan aktualności z końca lat 90. XX w. Szcególnie cenne mogą być dla turystów planujących wyprawy rowerowe, ale nie związane z oficjalnymi szlakami. Odwzorowano tu bowiem sporo dróg terenowych, w tym liczne w regionie drogi szutrowe. Zaznaczono także znakowane szlaki piesze (konsultantem był pan Edward Słoniewski, szef zamojskiego oddziału PTTK). Przydałoby się nowe wydanie tych map, biorąc pod uwagę spory upływ czasu od momentu ich wydania i liczne zmiany w terenie.

Interesujące nas arkusze to:

  • Kraśnik M-34-45/46 obejmuje fragment Roztocza Zachodniego, w tym tytułowy Kraśnik, Szastarkę, Batorz, Szczebrzeszyn, a także Zaklików i Janów Lubelski. Autor opisu krajoznawczego: Edward Słoniewski.
  • Lubaczów M-34-71/72 obejmuje także m.in. Rudę Różaniecką, Wolę Wielką, Hrebenne, Horyniec, oraz Rawę Ruską, Niemirów, Krechów i Żółkiew. Autor opisu krajoznawczego: Edward Słoniewski.
  • Lwów M-34-83/84/M-35-73 obejmuje m.in. Jaworów, Iwano-Frankowo (dawny Janów), no i oczywiście Lwów (łącznie z Czartowską Skałą). Autor opisu krajoznawczego: Andrzej Ławrowski.
  • Stalowa Wola M-34-57/58 obejmuje także m.in. Momoty, Biłgoraj, Zwierzyniec, Osuchy. Autor opisu krajoznawczego: Edward Słoniewski.
  • Tomaszów Lubelski M-34-59/60, M-35-49 obejmuje także m.in. Krasnobród, Józefów, Susiec, Narol, ale i Dołhobyczów. Autor opisu krajoznawczego: Edward Słoniewski.
  • Zamość M-34-47/M-35-37 obejmuje także m.in. Hrubieszów, Zosin i Horodło. Autor opisu krajoznawczego: Edward Słoniewski.

Wydawnictwo Kartpol

Mapa turystyczno-krajoznawcza Powiat Biłgorajski, Na skraju Roztocza i Puszczy Solskiej (2005). Opis krajoznawczy: Marian Kurzyna, Andrzej Czachanowski. Drugie wydanie mapy, ukazało się pod zmienionym tytułem Powiat Biłgorajski, Na Roztoczu i w Puszczy Solskiej (2008).

Skala 1: 80 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Roztocze Środkowe i Wschodnie, Puszcza Solska (2011). Obejmuje niemal całe Roztocze po polskiej stronie, z wyjątkiem płn.- zach. fragmentu Roztocza Zachodniego (Kraśnik, Szastarka, Batorz i Otrocz).

Skala 1: 75 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Powiat Lubaczowski (2021). Mapa z opisem krajoznawczym. Obejmuje obszar na wsch. od Jarosławia i Tarnogrodu, w tym całe Roztocze Południowe, a nawet spory fragment Roztocza po drugiej stronie granicy. Ciekawostką jest Południoworoztoczańska trasa rowerowa, pozwalająca poznać cały powiat. Nie jest ona wyznakowana w terenie, ale jej pokonanie z mapą w ręku nie będzie trudne.

Gmina Susiec na Roztoczu (2018), mapa obrazkowa przygotowanej z myślą o dzieciach. Atrakcje gminy przedstawiono na niej w formie obrazków, umieszczonych w stosownych miejscach.

Roztocze, Puszcza Solska (2015). Obejmuje całe polskie Roztocze! Najbardziej aktualne odwzorowanie szlaków turystycznych, tak pieszych jak i rowerowych.

Lokalna Grupa Działania Ziemia Biłgorajska (2014). Obejmuje Roztocze Zachodnie od Batorza po Zwierzyniec i większą część zalesionej Równiny Biłgorajskiej. Autorzy opisu krajoznawczego: Andrzej Czacharowski, Michał Czacharowski i Marian Kurzyna.

Nadleśnictwo Tomaszów (2016). Mapa wykracza daleko poza obszar tytułowego nadleśnictwa, bo obejmuje obszar wyznaczany miastami na zach. Zamość, Krasnobród, Cieszanów, a na wsch. Tyszowce i Łaszczów. Na płd. sięga po Horyniec. Na odwrocie mapa przyrodnicza Nadleśnictwa Tomaszów.

Wydawnictwo Kartpol

Roztocze – różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe (2015, 2017). Jedyna mapa całego Roztocza (z racji rozległości obszaru podzielono ja na 3 arkusze). Autorzy: Paweł Cebrykow, Tadeusz Grabowski, Wioletta Kałamucka, Krzysztof Kałamucki. Na odwrocie każdego arkusza opis krajoznawczy i liczne zdjęcia (wśród autorów m.in. Paweł Rydzewski). Wydano na zlecenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Skala 1: 70 000

45 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego 1974-2019 (2019). Duża bezpłatna mapa przygotowana w oparciu o zdjęcia lotnicze. Na odwrocie plan Zwierzyńca i okolic w skali 1: 8000.

Nadleśnictwo Oleszyce (2019). Mapa wydana przez Lasy Państwowe, obejmuje spory fragment Lasów Sieniawskich, a zaznaczono na niej m.in. nowe trasy rowerową i nordic walking i półmaraton w rejonie leśnictw Miłków, Zabiała i Podlisze. Uwaga! W terenie wyznakowana jest tylko krótsza pętla.

Skala 1: 60 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Roztocze Zachodnie, Równina Biłgorajska (2008, 2011, 2016). Pierwsze wydanie ukazało się z dopiskiem: szlak rowerowy Jastrzębia Zdebrz. Szlak obejmuje obszar od okolic Szastarki po Józefów na Roztoczu Środkowym, a także część Lasów Janowskich i północną część Lasów Sieniawskich.

Roztocze Środkowe (2011, 2014, 2020). Zasięg: na płn. Szczebrzeszyn, Skokówka, Łabunie, na płd. Łukowa, Narol, Bełżec. Mapa zawiera opis krajoznawczy, autor: Paweł Wład.

Roztocze Wschodnie (skala 1: 60 000, 2012, 2014, 2015) okolice Narola, Bełżca, Hrebennego, Werchraty i Horyńca. Autor opisu krajoznawczego: Paweł Wład.

Roztocze Środkowe i Wchodnie (2016, 2020). Zasięg: na płn. Zamość, na wsch. okolice Tomaszowa Lubelskiego i Stare Dyniska, na zach. Biłgoraj i Oleszyce, na płd. Szczutków i Krowica Sama.

UltraRoztocze – mapa biegu (2020). Pięć tras dla tych, którzy lubią pobiegać, o następujących długościach: 120, 90, 60, 30 i 10 km.

Skala 1: 50 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Susiec (2021). Mapa obejmuje obszar pomiędzy Góeckiem, Krasnobrodem i Tomaszowem Lubelskim na północy a Osuchami, Rudą Różaniecką i Narolem na południu. Na odwrocie opis krajoznawczy oraz mini przewodnik rowerowy z mapką zawierająca proponowane trasy.

Krasnobród (2020). Mapa prezentuje okolice Krasnobrodu, czyli niemal całe Roztocze Środkowe. Zawiera opis krajoznawczy i plan Krasnobrodu.

Roztocze Środkowe i Wschodnie (2016). Bardzo dobra mapa dwustronna.

Józefów – rowerowa stolica Roztocza (2015), oprócz istniejących szlaków zaproponowano całą serię pętli poprowadzonych tak po trasach znakowanych, jak i poza nimi.

Lokalna Grupa Działania Nasze Roztocze (2013, 2016), mapa obejmuje Roztocze Środkowe. Oprócz szlaków pieszych i rowerowych zaznaczono na niej projektowane trasy nordic walking. Autorzy opisów krajoznawczych: Anna Saba i Małgorzata Kwaśniak.

Gmina Biłgoraj (2010). Atutem mapy jest dokładne odwzorowanie szlaków rowerowych, wyznakowanych w ostatnich latach w okolicy Biłgoraja. Są też szlaki piesze, a na odwrocie mapki ścieżek dydaktycznych: w rezerwacie Obary i w lesie Bojary.

Wydawnictwo Compass

Roztocze Środkowe (2015, 2016, 2018, 2020). Mapa dwustronna, dostępna także w wersji wzmocnionej plastikiem. Autorem treści turystycznej mapy jest szef zamojskiego oddziału PTTK pan Edward Słoniewski.

Roztocze Wschodnie. Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia (2021). Mapa dwustronna. Uwagę zwraca jej szeroki zasięg. Obejmuje bowiem nie tylko Roztocze, ale także m.in. Lasy Sieniawskie z siecią mało jeszcze znanych szlaków turystycznych. Autorem treści turystycznej mapy jest szef zamojskiego oddziału PTTK pan Edward Słoniewski.

Wydawnictwo Express Map

Roztocze Środkowe, Puszcza Solska, mapa laminowana! (2010, 2014, 2018). Obejmuje okolice Zamościa, Zwierzyńca, Krasnobrodu, Tomaszowa, Suśca, a także Szczebrzeszyn i Wzgórza Szczebrzeszyńskie.  Ostanie wydanie aktualizowane, choć niestety nie wszystkie nowe trasy i zmiany uwzględniono.

Wydawnictwo Kartpol

Lasy Janowskie (2004, 2007, 2012, 2016).  Aktualny podział działów leśnych! Zasięg od płn. Zaklików – Janów Lubelski – Frampol, a od płd. Stalowa Wola Rozwadów – Ulanów – Biłgoraj.

Ziemia Janowska: wśród wzgórz, wąwozów, lasów i stawów (2008). Mapa przesunięta nieco na płn. w stosunku do wydawnictwa Lasy Janowskie, dzięki czemu obejmuje teren zach. części Roztocza Zachodniego, aż po Szastarkę.

Roztoczański Park Narodowy (2000, 2005, 2011). Ciekawa mapa turystyczno-przyrodnicza, prawdziwa perełka dla osób interesujących się przyrodą RPN, zaznaczono także miejsca obserwacji zwierząt! Opis przyrodniczy i krajoznawczy przygotowany przez pracowników Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN.

Roztocze Środkowe (2010, 2013). Mapa obejmuje m.in. Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec i Tomaszów Lubelski. Autorzy opisów krajoznawczych: E. Słoniewski, R. Łapa, M. Grzechnik. Od wydania z 2006 r. na odwrocie pojawia się dodatkowy tekst mojego autorstwa, jednak w najnowszym wydaniu z 2013 r. wydawca nie umożliwił mi jego aktualizacji, nie uczestniczyłem też w aktualizacjach samej mapy.

Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego (2011). Na mapie zaznaczono najważniejsze obiekty geoturystyczne z tej części Roztocza.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy (2005), zasięg: Huta Turobińska – Frampol – Korytków – Szozdy – Zwierzyniec – Wólka Wieprzecka – Zawada – Zalew Nielisz – Czernięcin – Huta Turobińska. Pierwsza mapa turystyczna w tej skali pokazująca znaczną część Roztocza Zachodniego. Autorzy opisu krajoznawczego: A. Anasiewicz, L. Sapko.

Gmina Susiec na Roztoczu (2005, 2006). Istotne uzupełnienie do mapy Roztocze Środkowe, tym razem na arkuszy zmieściły się także dwie ważne roztoczańskie miejscowości: Narol i Bełżec. Na odwrocie zestaw propozycji wycieczek w rejonie Suśca autorstwa Krzysztofa Łagowskiego.

Roztocze Południowe część polska (2009, 2015). Aktualizacja treści turystycznej: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Zamościu; Paweł Rydzewski, Krzysztof Woźny, Grzegorz Woźny, Bartłomiej Łaguniak i Krzysztof Banaszak (członkowie Grupy Eksploratorów Roztocza Południowego) oraz Artur Pawłowski (w I wydaniu).

Powiat Kraśnicki. Malinowa Kraina (2010). Na Roztoczu arkusz sięga po Błażek i Antolin.Tekst o powiecie i informator: Starostwo Powiatowe w Kraśniku, tekst o Kraśniku: Urząd Miasta Kraśnik, tekst przyrodniczy: Wioletta Kałamucka, aktualizacja treści mapy: Wydział Kultury, Promocji i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kraśniku, Marek Nasiadka, Bogusław Wierzbicki, Leszek Sobański. Aktualizacja turystyczna zadowalająca, choć brak m.in. ścieżki dydaktycznej w lesie Mosty.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy (2017). Aktualizacja treści turystycznej: Krzysztof Wojciechowski, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, tekst: Małgorzata Grabek.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy (2017). Aktualizacja treści turystycznej: Krzysztof Wojciechowski, Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka, tekst: Małgorzata Grabek.

Wydawnictwo PiW OstojA

Horyniec Zdrój – uzdrowisko i gmina. Roztocze Południowe (Wschodnie). Wydawnictwo z 2007 r. Z jednej strony arkusza plan Horyńca, z drugiej dokładna mapa gminy. Wiele obiektów do tej pory nie zaznaczanych na mapach turystycznych. Korekta: Grupa Eksploratorów Roztocza Południowego (GERP).

Narol – miasto i gmina. Roztocze Południowe (Wschodnie). Arkusz z 2007 r. Z jednej strony plan Narola, z drugiej dokładna mapa gminy. Wiele obiektów do tej pory nie zaznaczanych na mapach turystycznych. Korekta: Grupa Eksploratorów Roztocza Południowego (GERP).

Lubaczów – gmina i miasto. Ziemia Lubaczowska. Mapa z 2007 r. Wydawnictwo zawiera plan Lubaczowa, a z drugiej strony mapę całego obszaru gminy (a więc na południe sięga po Łukawiec i Majdan Lipowiecki). Publikacja konsultowana z urzędem Gminy Lubaczów.

W 2010 r. ukazała się ponadto bazująca na powyższych mapa w skali 1:100 000 Lubaczów plan miasta oraz mapa Ziemi Lubaczowskiej.

Wojskowe Zakłady Kartograficzne WzKart

  • Roztocze (2016). Opracowanie treści turystycznej: Beata Chmiel.
  • Puszcza Solska (2016). Opracowanie treści turystycznej: Waldemar Kołodziejczyk.

Mapy ciekawe, ale mają dziwaczny ( w stosunku do nazwy) zasięg. Arkusz Roztocze obejmuje od zach. obszar od Biłgoraja po Hosznię, na północy Zamość, na wschodzie Krasnobród, a na płd. Górecko Kościelne. Poza zasięgiem mapy pozostaje więc Tomaszów Lubelski, Józefów i Susiec. W całości nie zmieściło się tu więc nawet Roztocze Środkowe. Mapa Puszcza Solska wypada o tyle lepiej, że przynajmniej w całości obejmuje Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Zarazem mamy spory kawałek Roztocza. To tu znalazło się miejsce na Tomaszów Lubelski, Józefów i Susiec. Na płd. prezentowany obszar obejmuje Dachnów i Dziewięcierz, a na wsch. Werchratę i Lubyczę Królewską. Ponadto arkusze te nie zachodzą na siebie – czyli dokładnie na linii, gdzie kończy się pierwsza mapa, zaczyna druga. W ten sposób np. okolice Suśca mamy rozbite na dwie mapy, przez co korzystanie z nich w części regionu nie będzie wygodne.

Mapy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i Głównego Geodety Kraju

Wydawnictwa te były niegdyś tajne, a obecnie już dostępne i ciągle wznawiane. Ich zaletą jest dokładne odwzorowanie terenu, wadą stan aktualności przeciętnie z połowy lat 70-tych. Można je jednak zaktualizować przy pomocy nowszych wydawnictw, przynajmniej w zakresie szos i dróg utwardzanych. Istotna uwaga: widniejący na mapie rok wydania nic nie oznacza. Trzeba patrzeć na prostokąt ze stanem aktualizacji. Często bywa tak, że mamy mapę wydaną np. w 2003 r., ale ze stanem aktualizacji np. z 1978 r. Mimo to, te stare 50-tki są przejrzyste i nadal przydatne w terenie.

Najbardziej przydatna jest seria map w skali 1: 50 000, Roztocze i okolice znajdują się na następujących arkuszach:

  • Biłgoraj 156.3, obejmuje także m.in. Charasiuki, Bidaczów, Madan Stary i Aleksandrów.
  • Cieszanów 166.2, obejmuje również m.in. Zamch, Płazów, Narol i Horyniec (część zachodnia).
  • Frampol 156.1, obejmuje także m.in. Bukową, Hedwiżyn i Wzgórza Szczebrzeszyńskie.
  • Józefów Roztoczański 156.4, obejmuje także m.in. Górecko Kościelne, Osuchy, Majdan Sopocki i Susiec.
  • Kraśnik 145.2, obejmuje płn. część Kraśnika. Kraśnik Fabryczny i min. Wilkołaz i Bystrzycę.
  • Lubaczów 166.4, obejmuje także m.in. Wólkę Horyniecką, Oleszyce i Wielkie Oczy.
  • Lubycza Królewska 167.1, obejmuje również m.in. Hrebenne, Wolę Wielką i Horyniec (część wschodnia).
  • Nisko 155.4, obejmuje również m.in. Ulanów.
  • Stalowa Wola 155.2, obejmuje także m.in. Lipę, Janów Lubelski i Momoty.
  • Tarnogród 166.1, obejmuje również m.in. Cewków.
  • Tomaszów Lubelski 157.3, obejmuje również m.in. Bełżec i Werechanie.
  • Turobin 146.3, obejmuje także m.in. Batorz, Hutę Turobińską i Sąsiadkę.
  • Zaklików 145.4, obejmuje także m.in. las Mosty, Szastarkę i Błażek.
  • Zamość Płd. 156.2, obejmuje również m.in. Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Krasnobród.
  • Zamość Płn. 146.4, obejmuje m.in. Skierbieszów.
  • Radruż 167.3/L, malutka mapka obejmująca jedynie najbliższe okolice Radruża.

Mapy te doczekały się nowych wersji, na interesującym nas terenie realizowanych od 2001 r. Te nowe mapy są jednak droższe, obejmują mniejszy obszar, ale za to uwzględniają i aktualny układ działów leśnych. Ciekawostką jest odwzorowywanie na tych mapach szlaków turystycznych (jednak niestety nie wszystkich i nie zawsze poprawnie). Dotychczas, w skali 1: 50 000, na interesującym nas obszarze, wydano m.in. arkusze:

  • Cieszanów M-34-71-A, obejmuje także skraj Lubaczowa, Płazów i Rudę Różaniecką.
  • Jarocin M-34-57-B, obejmuje m.in. okolice Porytowego Wzgórza i Łążek Ordynacki.
  • Jarosław M-34-70-C, obejmuje m.in. płd.-zach. skraj Lasów Sieniawskich.
  • Laszki M-34-70-D, kolejny arkusz z fragmentem Lasów Sieniawskich, obejmuje m.in. Radawę i Zapałów.
  • Lubaczów M-34-71-C, obejmuje również m.in. Łukawiec i Wielkie Oczy.
  • Sieniawa M-34-70-A, obejmuje zach. skraj Lasów Sieniawskich.
  • Stary Dzików M-34-70-B, obejmuje centralną część Lasów Sieniawskich, w tym Wolę Mołodycką i Cewków.
  • Ulanów M-34-57-D, obejmuje m.in. południowy skraj Lasów Janowskich, w tym Harasiuki i Krzeszów.

Tzw. mapy NATO-wskie

Te wojskowe mapy doczekały się także swych cywilnych wersji (z napisem: ze względu na ochronę informacji niejawnych, na niektórych arkuszach mapy mogą wystąpić niezgodności treści mapy z sytuacją terenową). Niestety, arkusze z Roztocza są praktycznie nie do zdobycia.

Skala 1: 47 000

Mapy Ekomuzeum w widłach Wisły i Sanu. Choć skali nie podano, jednak jest to ok. 1: 47 000. Trzy mapy obejmujące cały obszar Ekomuzeum: PLGD artnerstwo dla Ziemi Niżańskiej (gminy: Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Rudnik nad Sanem, Ulanów), Lasowiacka (gminy: Baranów Sandomierski, Bojanów i Nowa Dęba) oraz LGD Sanu i Trzebośnicy (gminy: Lezajsk i Nowa Sarzyna). Najciekawsza jest ta pierwsza, obejmuje bowiem bardzo ciekawą, położoną w południowej części Lasow Janowskich, gminę Jarocin.

Skala 1: 40 000

Lipa – Lipskie szlaki turystyczne, plan miejscowości. Mapka z opisem krajoznawczym, zawierająca sieć szlaków wyznakowanych w pobliżu tej miejscowości na przełomie 2009/2010 r.

Wydawnictwo Jel Kart

RoweLove Roztocze – razem pomimo granic. Z gminą Zamość na Roztocze (2021). Pierwsza część tytułu odnosi się projektu, w ramach którego była realizowana (wydano też przewodnik), druga do zawartości. Bardzo dokładna mapa turystyczna obejmująca bynajmniej nie tylko gminę Zamość. Na zach. sięga po zalew w Nieliszu, Zaburze i Panasówka, na wsch. po Łabunie, a na płd. po Szozdy, Bondyrz i Krynice. Na odwrocie opis krajoznawczy.

Wydawnictwo Paweł Wład

Gmina Księżpol (2016). Dokładna mapa gminy położonej na płd. od Biłgoraja.

Gmina Dzwola (2023). Mapa turystyczno-historyczna (zawiera opis krajoznawczy i schemat bitwy na Porytowym Wzgórzu z 14 VI 1944 r.) gminy położonej na południe od Janowa Lubelskiego.

Skala 1: 30 000

Gmina Jarocin

Gmina Jarocin. Pierwsze wydanie mapy ukazało się w skali 1: 31 000, drugie w skali 1: 30 000. Prezentacja położonej w południowej części Lasów Janowskich gminy Jarocin. Zaznaczono szlaki rowerowe Historyczny i ATR, trasę nordic walking i ścieżkę dydaktyczną. Nie brak także opisów wielu ciekawych miejsc, które podczas pobytu na tym terenie warto odwiedzić.

Gmina Zamość

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem

Gmina Zamość (2020). Zaznaczono szlaki rowerowe (w tym ścieżkę rowerową gminy), piesze i konne. Z drugiej strony bogato ilustrowany opis krajoznawczy.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Krasnobród i okolice (2013). Opis Krajoznawczy: Paweł Wład. Oprócz tradycyjnych szlaków mapa pokazuje przebieg proponowanych tras nordic walking.

Miasto i gmina Cieszanów (2015). Zaznaczono wszystkie nowe szlaki rowerowe, wyznakowane w 2015 r.

Partyzancka mapa Puszczy Solskiej, część 1 (2016, 2020). Mapa obejmuje obszar pomiędzy Biłgorajem a Góreckiem Kościelnym. Zaznaczono tu miejsca dawnych leśniczówek, partyzanckich obozów i miejsc walk. W opisie informacje o tych obiektach i współrzędne GPS. Na mapie także trasa rajdu prowadzącego tropem obozów partyzanckich, który odbył się z 19 listopada 2016 r. To zaproszenie do indywidualnej wędrówki leśnymi ostępami.

Partyzancka mapa Puszczy Solskiej, część 2 (2017, 2021). Mapa obejmuje obszar położony na płd. od Józefowa po Osuchy i Borowe Młyny.

Skala 1: 25 000

Gmina Zamość

Gmina Zamość – zielone serca Europy, przystanie ekologiczne (2013). Mapa wzbogacona o opis szlaków pieszych, rowerowych i konnych.

Skala 1: 16 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Krasnobród, plan miasta (2023). Podręczny plan miasta i uzdrowiska, wzbogacony o opis krajoznawczy z fotografiami.

Skala 1: 15 000

Wydawnictwo Torystyczne Paweł Wład

Narol i Lipsko (2021) Folder gminy Narol z planem miasta. Z drugiej strony mapka graficzna prezentująca ciekawe miejsca i wydarzenia kulturalne i sportowe z terenu gminy.

Skala 1: 10 000

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład

Józefów na Roztoczu i jego atrakcje (2019). Plan miasta z zaznaczoną propozycją ścieżki dydaktycznej.

Mapy specjalistyczne dla szlaków rowerowych

Euro Pilot, skala 1: 200 000

Wschodni szlak rowerowy Green Velo – województwo lubelskie (2015)
Wschodni szlak rowerowy Green Velo – województwo podkarpackie (2015)
Mimo dość ogólnej skali mapa czytelna. Polecam odporną na deszcze wersję plastikową.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład, skala 1: 100 000

Rowerem po Roztoczu (2022). Mapa obejmuje zasięgiem niemal całe Roztocze (brakuje tylko fragmentu Roztocza Zachodniego na wsch. od Turobina) i prezentuje wszystkie znakowane szlaki rowerowe. Dla wygody turystów zaznaczono też znakowane szlaki piesze.

Zamość i Roztocze – Green Velo (2018). Mapa przedstawia wszystkie szlaki rowerowe od płn. pomiędzy Janowem Lubelskim, Batorzem, Zamościem, Tomaszowem Lubelskim, a od płd. Rudnikiem nad Sanem i Lubyczą Królewską. Podkład został specjalnie uproszczony dzięki temu przebieg szlaków jest zdecydowanie lepiej widoczny, niż na innych mapach. Z drugiej strony ciekawy opis krajoznawczy.

Wydawnictwo Kartpol, skala 1: 100 000

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza: Kraśnik – Zwierzyniec – Hrebenne – Lwów (2019). Mapa dwustronna wydana w wersji papierowej i plastikowej. Przedstawia aktualny przebieg szlaku, a także planowane nowe odcinki na Ukrainie.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład, skala 1: 75 000

Gmina Susiec na Roztoczu (2018) mapa rowerowa, której towarzyszy przewodnik, pod tym samy tytułem. Należy podkreślić, że mimo słowa gmina mapa do gminy się nie ogranicza i obejmuje obszar: Zwierzyniec – Krasnobród – Krynice na płn. i Zamch – Płazów – Lubycza Królewska na płd.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład, skala 1: 50 000

Trasy turystyczne gminy Lubaczów: 4 kolory (2019). Najnowsza prezentacja lokalnych szlaków w rejonie Lubaczowa.

Szlak Rowerowy Czarna Perła na Roztoczu Zachodnim (2012). Mapę wydano w ramach projektu Pięć zalewów – morze atrakcji. Oprócz wspomnianego w tytule szlaku rowerowego pokazano także przebieg tras konnych i narciarskich (te ostatnie w Lasach Janowskich).

Józefów – rowerowa stolica Roztocza (2015, 2018, 2019, 2022), oprócz istniejących szlaków zaproponowano całą serię pętli poprowadzonych tak po trasach znakowanych, jak i poza nimi.

Rowerem po Roztoczu (2015, 2016, 2018, 2019, 2020,2021), zestaw 10 map (+ przewodnik) prezentujących propozycje rowerowych pętli w okolicy Szczebrzeszyna, Zwierzyńca, Krasnobrodu, Józefowa, Suśca, Adamowa, Narola, Bełżca, Lubyczy Królewskiej i Horyńca Zdroju. Uwaga! Nie wszystkie kolejne edycje odnoszą się do pełnego zestawu map. W 2020 r. nowe mapy przygotowano dla Szczebrzeszyna, Suśca i Horyńca Zdroju, a w 2021 r. dla Narola.

Wydawnictwo Kartpol, skala 1: 50 000

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – atlas rowerowy (2019). Zamiast dużej mapy poręczny atlas, oczywiście także ze skorowidzem map.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, skala 1: 50 000

Green Velo – wschodni szlak rowerowy. Atlas rowerowy, województwo podkarpackie (2015)
Green Velo – wschodni szlak rowerowy. Atlas rowerowy – województwo lubelskie (2015)
Zamiast dużej mapy poręczny atlas, oczywiście także ze skorowidzem map.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład, skala 1: 30 000

Miasto i gmina Cieszanów (2015). Zaznaczono wszystkie nowe szlaki rowerowe, wyznakowane w 2015 r. Cenne uzupełnienie do zestawu Rowerem po Roztoczu.

Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład, skala 1: 12 000

Zamość – miasto przyjazne rowerzystom (2019). Pionierska mapa pokazująca przebieg istniejących i projektowanych miejskich ścieżek rowerowych. Na odwrocie opis krajoznawczy.

Kartpol, skala 1: 50 000

Mapy-książeczki ze szlakami rowerowymi: Szlaki rowerowe regionu lubelskiego – Centralny Szlak Rowerowy Roztocza:

  • Etap I: Kraśnik – Zwierzyniec (2003, 2007). Autorzy opisu krajoznawczego: W. Kałamucka, T. Grabowski.
  • Etap II – Zwierzyniec – Hrebenne (2004, 2007). Autor opisu krajoznawczego: Tadeusz Grabowski.
  • Etap III: Hrebenne – Lwów (2007). Autor opisu krajoznawczego: Tadeusz Grabowski.

W 2007 r. ukazał się zestaw map obejmujący wszystkie trzy etapy Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Tylko w tej wersji zaznaczono zmienioną wersję szlaku na odcinku Lubycza Królewska – Hrebenne.

Inne roztoczańskie mapy rowerowe Kartpolu:

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu. Folder wydawany od 2001 r., Trzecie wydanie z 2005 r. przestawia ostateczny przebieg szlaku, po korekcie dokonanej w rejonie Józefowa. Autorzy opisu krajoznawczego: Elżbieta i Tadeusz Grabowscy.

Wzgórze Polak – pogranicze regionów (2005). Mapka i opis szlaku Biłgoraj – wzgórze Polak – Biłgoraj.

Trasy rowerowe po Lasach Janowskich: Leśny Skarbiec (2006). Wydawnictwo zawiera opis szlaków Janów Lubelski – Łążek Garncarski, oraz Janów Lubelski – Porytowe Wzgórze – Łążek Ordynacki – Szklarnia (tytułowy Leśny Skrabiec). Autor opisu krajoznawczego: Radosław Kusz.

Wydawnictwo Atut

Okolice Zamościa (2007, skala 1: 50 000). Prekursorska i ciekawa propozycja tras rowerowych, z których część wiedzie także na Roztocze. Wyraźny podkład, opracowany specjalnie pod kątem turystyki rowerowej. Autor projektów tras: Jan Wardach.

Wydawnictwo BiK

Województwo podkarpackie: atlas znakowanych szlaków rowerowych (2005). Zawiera 8 map, obejmujących m.in. szlak powiatu stalowowolskiego (z błędami).

Województwo lubelskie: atlas znakowanych szlaków rowerowych (2006). Zawiera 6 map, obejmujący większość tras znakowanych w tym regionie (z tamtego okresu), wzbogaconych o obszerny opis krajoznawczy.

PTTK O/Zamość

Na skraju Roztocza: ścieżka rowerowa po Gminie Zamość (2004). Opis krajoznawczy: Edward Słoniewski. Mapy uwzgledniające tę ścieżkę wydawane były także w kolejnych latach.

Szlaki rowerowe w okolicach Nielisza (2005). Prezentacja szlaków Nad Wieprzem (Nielisz – Tarzymiechy – Nielisz) i Nad zalewem (Nielisz – Klemensów – Nielisz). Opis krajoznawczy: Edward Słoniewski.

Euro Pilot

Mapa wschodniego szlaku rowerowego Green Velo w skali 1: 700 000 (2014). Ta ambitna trasa o długości ponad 2000 km umożliwia poznanie Polski Wschodniej, w tym Roztocza.

Inne mapki rowerowe

Folder promujący szlak rowerowy Ujście – Biłgoraj – Osuchy, wydany przez Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Folder Turystyczny szlak rowerowy Biłgoraj – Tarnogród (wydawcy: PTTK O/Biłgoraj i Starostwo powiatowe w Biłgoraju). Autor opisu szlaku: Dariusz Pyzio.

Mapa kolejowa

Pietruska & Partner, Poznań

Jedynym w swoim rodzaju wydawnictwem jest Mapa kolejowa Polski wydana w 1999 r. w skali 1: 650 000. W przejrzysty sposób przedstawiono tu wszystkie wówczas funkcjonujące linie kolejowe w Polsce, ich numery w sieciowym rozkładzie jazdy, orientacyjne czasy przejazdów (zarówno pociągami osobowymi, jak i pospiesznymi), oraz lokalizację i nazwy wszystkich przystanków. Zobaczymy tu wiele linii, na których w ciągu następnych kilku lat zawieszono ruch pociągów.

Mapy współczesne (ukraińskie)

skala 1: 200 000

Kijewska wijskowo-kartograficzeskaja fabrika

Mapa topograficzna Lwiwska Obłast (2004, 2007). Roztocze znajduje się jednej stronie dwustronnego arkusza.

Skala 1: 100 000

Kijewska wijskowo-kartograficzeskaja fabrika

Seria map topograficznych w skali 1: 100 000 o jednolitej szacie graficznej, obejmująca całą Ukrainę, a więc i interesujący nas obszar pomiędzy Rawą Ruską a Lwowem. Nieocenione źródło odnoszące się do aktualnych nazw poszczególnych miejscowości! Mapy te wykonano trochę inaczej, niż wcześniej dostępne na rynku w tej skali arkusze, a wydane przez WzKart z Warszawy. Wadą serii jest to, że jedno wydawnictwo zawiera dwie sąsiednie mapy, nie zazębiające się, a drukowane niezależnie po obu stronach arkusza! Mapy roztoczańskie to:

  • Gorodok/Drogobycz (89/107), obejmuje Jaworów, Iwano-Frankowe, Dubrowyczę i część Lwowa (2002). Jeżeli interesuje nas rejon Czartowskiej Skały, to trzeba jeszcze dokupić arkusz Lwow/Bierieżany (90/108). Obie mapy wydano w 2002 r.
  • Ugniew/Rawa Ruskaja (57/72), to wydawnictwo to trzy mapy w jednym: arkusz Uhnów, arkusz Rawa Ruska (obejmuje także m.in. Krechów i Żółkiew), a jako bonus mapa samochodowa zachodniej Ukrainy (2003).
  • Czierwonograd/Kamienka (58/73), uzupełnienie arkusza Ugniew (Uhnów), obejmuje m.in. Bełz, Czerwonograd i Sokal. To już wprawdzie nie Roztocze, ale bardzo blisko (2001).

Inne mapy

Instytut Pieriedobuch Technologii

Schiema zaliznic Ukrainy, czyli mapa kolejowa w skali 1: 1 250 000 m.in. ze szlakiem Rawa Ruska – Lwów (2006).

Ciekawsze mapy archiwalne

Szczególną uwagę warto zwrócić na polskie przedwojenne mapy WIG-owskie w skali 1:100 000, oraz bardzo ciekawe mapy austriackie, obejmujące Galicję, szczególnie polecić należy serię wydaną w skali 1:75 000.

Mapy WIG

Mapy WIG-owskie (1: 100 000), przejęte później przez Niemców i w okresie II wojny światowej wydawane jako Grosblatty. Te ostatnie drukowane były w wersji kolorowej (pojedyncze mapy, oraz właściwe Grosblatty gdzie na 1 arkuszu łączono 4 oryginalne mapy) i czarno-białej. Po wojnie doczekały się polskiej wojskowej reedycji jako wydanie tymczasowe. W Intenrecie można znaleźć bezpłatne skany tych map. Uwaga! Pierwsza liczba to pas, druga to słup, a trzecia to niemieckie oznakowanie Grosblattów.

  • Biłgoraj 46/35; 384 NW, obejmuje także m.in. Janów Lubelski, Momoty, Frampol i Biłgoraj.
  • Grabowiec 45/37, 377 SW, obejmuje również m.in. Wojsławice i Werbkowice.
  • Gródek Jagielloński 49/37; 393 SW, obejmuje także m.in. Janów, Lelechówkę, Dąbrowicę i Stradcz.
  • Kraśnik 45/34; 375 SO, obejmuje również m.in. Szastarkę, Zaklików i Modliborzyce.
  • Lubaczów 48/36; 392 NO, obejmuje także m.in. Oleszyce, Cieszanów, Brusno Nowe.
  • Lwów 49/38; 393 SO, obejmuje również m.in. Kulików, a w przypadku Lwowa także masyw Czartowskiej Skały.
  • Narol 47/36; 384 SO, obejmuje również m.in. Aleksandrów, Józefów, Zamch, Susiec, Narol i Płazów.
  • Rawa Ruska 48/37; 393 NW, obejmuje także m.in. Potylicz, Magierów i Krechów.
  • Rozwadów 46/24; 383 NO, obejmuje również m.in. Lipę, Gwizdów i Łążek Ordynacki.
  • Tomaszów Lubelski 47/37; 385 SW, obejmuje także m.in. Lubyczę Królewską, Hrebenne, Brusno Stare i Werchratę.
    Turobin 45/35; 376 SW, obejmuje również m.in. Batorz, Turobin i Hutę Turobińską.
    Tyszowce 46/37; 385 NW, obejmuje także m.in. Łabunie, Tarnawatkę i Wożuczyn.
    Zamość 46/36; 384 NO, obejmuje również m.in. Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Kościelne i Krasnobród.
    Żółkiew 47/38; 385 SO, obejmuje także m.in. Dobrosin i Macoszyn.

Pomocne mogą być także mapy WIG-owskie w skali 1: 300 000.  Z roztoczańskiego punktu widzenia przydatne są arkusze:

  • Lublin 66, obejmuje fragment roztoczańskiej linii kolejowej w okolicy Rejowca.
  • Kielce 75 z najbliższymi okolicami Kraśnika.
  • Zamość 76 od stacji PKP Szastarka po Żółkiew.
  • Lwów 86 (w niemieckim przedruku Lemberg) z Jaworowem, Janowem i Lwowem.

Oryginały tych map występowały w wersji papierowej, a także naklejanej na cztery arkusze tektury łączone płótnem. Tę edycję nazywam prywatnie wersją czołgową.

Mapa wojskowa 1: 500 000 Przemyśl z 1947 r.

Seria ta liczyła 12 arkuszy i pokrywała całą Polskę. Biorąc pod uwagę rok wydania jest oczywiste, że mapy te bazowały na przedwojennych arkuszach WIG-owskich. Dlaczego polecam arkusz w skali aż 1: 500 000, choć powyżej wymieniam mapy znacznie dokładniejsze? Przyczyna jest prosta – zaznaczono tu powojenny przebieg wschodniej granicy Polski, przed tzw. korektą z 1951 r. Na arkuszu zmieściły się oba rejony, gdzie granicę później zmieniono, czyli: okolice Hrubieszowa, Sokala i Uchnowa, oraz okolice Ustrzyk Dolnych i Krościenka.

Mapy austriackie

Polecić należy szczególnie mapy w skali 1: 75 000. Te mapy mają niesamowity wprost sposób cieniowania. Ponadto w pierwszym wydaniu zaznaczano nie tylko zabudowę, ale nawet granice poszczególnych wsi! To już prawdziwy kartograficzny unikat! Austriacy wydawali swoje mapy także w innych skalach (np. 1: 100 000), jednak właśnie te siedemdziesiątki-piątki są najbardziej godne polecenia. Oryginały są trudno dostępne, łatwiej trafić na skany. Uwaga! Nazwa arkusza pochodziła od nazwy największej miejscowości na mapie, jednak po stronie austriackiej. Stąd np. arkusz Chwałowice a.d. Weichsel (nad Wisłą) zamiast Kraśnik.

Oto wybrane arkusze:

  • Chwałowice a.d. Weichsel (nad Wisłą) zone 2, kol XXVI – obejmuje m.in. Kraśnik, a także Zaklików, Szastarkę i Modliborzyce.
  • Jaworów und Grudek zone 6 col. XXIX – obejmuje także m.in. Jaworów, Janów, Lelechówkę i Dąbrowicę.
  • Lemberg (Lwów) zone 6 col. XXX – obejmuje również m.in. Czartowską Skałę, Brzuchowice, Zaszków.
  • Mościska zone 6 col XXVIII, obejmuje m.in. Medykę, Chotyniec i Krakowiec.
  • Lubaczów zone 5 col. XXVIII, obejmuje także m.in. Oleszyce, Cieszanów i Brusno Nowe.
  • Płazów zone 4 col. XXVIII , obejmuje rónież m.in. Józefów, Susiec, Narol i Żuków.
  • Rawa Ruska zone 5 col. XXIX, obejmuje także m.in. Horyniec, Radruż, Dziewięcierz i Magierów.
  • Zamość zone 3 col. XXVIII, reprint tego arkusza wydrukowano na wkładce do albumu Roztocze z 1997 r.

Ciekawa jest także mapa Austira – Hungary (Austro-Węgry) z 1890 r. w skali 1: 1 500 000, z zaznaczoną granicą zaborów. Reprint wydało wydawnictwo Freytagberndt w 2023 r.

Mapa Guberni Lubelskiej

Dostępna jest Mapa ogólna Guberni Lubelskiej, oraz karty z mapami poszczególnych powiatów: lubelskiego, nowo-aleksandryjskiego (z Kazimierzem Dolnym), lubartowskiego, chełmskiego, krasnostawskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego, janowskiego i biłgorajkiego. Na każdej karcie, oprócz mapki, mamy także zdjęcia i obrazki związane z danym powiatem. Nietypowa jest przyjęta skala – odległości są tu bowiem podawane w… wiorstach!

Wojskowe mapy z serii Mapa topograficzna Polski 1: 200 000

Choć wydawane na początku lat 90. XX w. mają już także charakter archiwalny (brak wznowień). Mapy nie zawierały treści turystycznej i krajoznawczej, ale mimo to były ciekawe i bardzo wyraźne.

Roztocze pokrywają arkusze:

  • Chełm M-34-XII (m.in. Zawada, Zamość i Hrubieszów).
  • Drogobycz M-34-XXIV (m.in. Lwów, Iwano-Frankowe – dawny Janów, oraz Jaworów).
  • Lublin M-34-XI (m.in. Kraśnik, Zaklików, Batorz, Janów Lubelski i Szczebrzeszyn).
  • Rzeszów M-34-XVII (m.in. Stalowa Wola Rozwadów, Biłgoraj i Zwierzyniec).
  • Tomaszów Lubelski M-34-XVIII (oprócz Tomaszowa jest tu także m.in. Susiec, Bełżec, Narol, a także Rawa Ruska, Krechów i Żółkiew).

Inne mapy

Warto wspomnieć propozycje PPWK i mapę Roztocze Środkowe w skali 1:125 000. Jej historia jest niemal tak długa jak PRL. Doczekała się 5 wydań (1961, 1968, 1978, 1982, 1984), dziś ma jednak jedynie walor historyczny (np. liczne szosy zaznaczone są tak samo, jak piaszczyste drogi leśne). W 1994 r. opracowano kolejną mapę pod tym samym tytułem, ale już w skali 1: 100 000 i opartą na nowym i dobrym podkładzie. Niestety, tym razem źle zaznaczono przebieg większości szlaków turystycznych.