Szlaki turystyczne na Ukrainie

Ścieżki dydaktyczne

Wszystkie ścieżki znakowane są rombami w kolorach białym lub żółtym. Ostatnio zaczęto je przemalowywać wg znanego nam systemu: pasek kolorowy pomiędzy białymi. Na pewno jest tak już w Krechowie.

Lelechówka – wzgórze Buława – Stawki, znaki białe, ok. 11 km. Trasa w terenie mocno już zatarta. Zniknęły np. tabliczki w miejscu rozejścia ze szlakiem do Majdańskiego Lasu. Oryginalnie miała prowadzić do Średniego Garbu, jednak od dawna urywa się na skraju lasu w pobliżu wsi Stawki i najdogodniej schodzić właśnie do tej wsi. Buława to najwyższe wzniesienie Roztocza Janowskiego. Uwaga! Ostatnio oznakowanie trasy uległo w terenie zatarciu!

Lelechówka – Majdański Las – Stołowy Kamień – Lelechówka, znaki białe, ok. 7 km. Kolejny szlak w terenie mocno już zatarty. Od skał proponuje powrót do Lelechówki tą samą drogą (trasa prowadzi wprawdzie od skał dalej do Majdańskiego Jeziora, jest jednak miejscami całkowicie zarośnięta). Uwaga! Ostatnio oznakowanie trasy uległo w terenie zatarciu!

Ścieżka

Ścieżka w Krechowie do groty Tymosza i źródełka, znaki żółte, 3 km. Jest to podstawowa trasy pątnicza od Monastyru w Krechowie do grot wykutych w skale (datowanych na XVI i XVII w.). W drodze powrotnej schodzimy do kapliczki ze źródełkiem położonej na dnie przepięknego wąwozu. Idąc od strony grot w stronę źródełka, jeżeli interesuje nas również teren dawnej wsi Gołębie, to nie schodzimy do wąwozu, tylko idziemy dalej szczytem wierzchowiny za białymi rąbami. Wieś Gołębie została wysiedlona przy okazji budowy pobliskiego ogromnego poligonu. Prowadziła tędy niegdyś ścieżka Gołębie, dziś już zatarta.

Ścieżka im. I. Franki w Lelechówce, znaki białe, 5 km. Jadąc szosą Jaworów – Lwów w miejscowości Iwano-Frankowe (dawny Janów) należy skręcić w szutrową drogę do Lelechówce, prowadzącą w pobliżu skraju dużego kompleksu stawów (z tym najsłynniejszym – Janowskim). Ścieżka nosi imię ukraińskiego poety Iwana Franki, który faktycznie tu bywał. Na jej trasie odnaleźć można rzeźby, przedstawiające postaci z utworów tego poety, oraz ciekawostki przyrodnicze, takie jak malownicze Czarne Jeziora, czy Biała Skała.

Ścieżka w Wereszycy, znaki białe lub żółte, 4 lub 7 km. Propozycja wyprawy leśnej. Ciekawostki historyczne to cmentarz wojenny w Wereszczycy i cmentarz parafialny na terenie dawnej wsi Łuczycha. Ciekawostka przyrodnicza to Wilcza Jama – wąwóz z grupami sporych skałek. Wersja krótsza znakowana jest żółtymi rąbami, a dłuższa białymi. Wilcza Jama znajduje się na ścieżce białej.

Ścieżka Wołkowica w Rawie Ruskiej, znaki różowo-żółte, ok. 4 km. Trasa prowadzi wśród wąwozów na wzgórze Wołkowica. To także miejsce historyczne: na trasie znajdują się dwa cmentarze wojenne, żołnierzy francuskich i rosyjskich. Początek ścieżki na skraju lasu, przy szosie prowadzącej z Rawy Ruskiej do Magierowa.

Ścieżka Wododział w okolicy Fujny, znaki żółte, ok. 4 km. Trasa prowadzi grzbietem wododziału rozdzielającego zlewnie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Początek przy drodze Krechów – Iwano-Frankowe (dawny Janów). Długość ok. 4 km (liczyć trzeba jednak podwójnie – powrót tą samą trasą).

Ścieżka Stare drzewa w Stawkach, znaki żółte, ok. 4 km. Na trasie kilka pomników przyrody (dęby i sosny), śródleśne jeziorko i ładny las. Ścieżka zaczyna się na końcu wsi, Stawki, od lasem – tam tablica ze schematem jej przebiegu. Główną drogą leśną wędrujemy ok. 1 km bez znaków, dalej już za znakami. Uwaga! Oznakowanie ścieżki przetrzebione!

Ścieżka w Niedźwiedzim Sanktuarium we wsi Domażyr, 1 km. Niedźwiedzie Sanktuarium to rozległy fragment lasu i pól został ogrodzony, w którym niedźwiedzie żyją w stanie półwolnym. Środkiem poprowadzono okrężną ścieżkę spacerową z pomostami widokowymi. Zadbano także o solidne zabezpieczenia, mowa tu wszak o wyjątkowo silnych zwierzętach. Miejsce to należy do sieci: Four Paws/Cztery Łapy.

Ścieżka na Czartowską Skałę we Lwowie, znaki żółte, ok. 2 km. Ścieżka zaczyna się przy drewnianej bramie, przy szosie do Winnik. Powrót tą samą drogą.

Szlaki rowerowe

Żółkiew – Krechów – Stradcz – Brzuchowice – Lwów, znakowany kolorem zielonym, 67 km. Szczegółowy przebieg trasy: Żółkiew (stacja kolejowa) – Krechów (do Monastyru prowadzi nieznakowana wycieczka boczna) – Fujna – europejski dział wodny: dział zlewisk Bałtyku i Morza Czarnego – Dąbrowa (w pobliżu szlaku kamieniołom) – Iwano-Frankowe (dawny Janów, w pobliżu szlaku Janowski Staw) – Stradcz – Jasnyska – Brzuchowice – przedmieścia Lwowa (stacja benzynowa). Oznakowanie trasy to znaki używane w Polsce dla szlaków pieszych (prostokąt biało-zielono-biały) oraz znaki z symbolem roweru. Szlak łatwy, prowadzi szosami i drogą szutrową. Niestety znaki obecnie są bardzo wyblakłe.

Krechów – Magierów (docelowo do Potylicza i Rawy Ruskiej), znakowany kolorem zielonym i Żółkiew – Stara Skwarzawa – Nowa Skwarzawa – Żółkiew, znakowane kolorem zielonym, 22 km. Trasy uzupełniające do szlaku Żółkiew – Lwów. Niestety znaki obecnie są bardzo wyblakłe.

Iwano-Frankowe – Lelechówka – Wereszyca – Nowojaworowskie, znakowany kolorem zielonym, 24,5 km. Trasa przecina zarówno Rezerwat Roztocze, jak i Jaworowski Park Narodowy (obecnie oba obszary należą do światowego rezerwatu biosfery UNESCO Roztocze).

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza: Hrebenne – Rawa Ruska – Potylicz – Krechów – Lwów, docelowo znakowany kolorem czerwonym, 72 km. Pojedyncze znaki już są w terenie, ale lepiej zabrać ze sobą mapę Kartpolu z przebiegiem trasy. Szlak ma dwa odcinki boczne: z Krechowa do Żółkwi i z Dąbrowy do Iwano-Frankowa (dawny Janów). W 2020 r. powinien zostać w całości odnowiony, a odcinek do Iwano-Frankowa zostanie wydłużony do Wereszycy.

Szlak konny

Pętla wokół uroczyska Moczary, 2 km. Uroczysko moczary znajduje się na zach. od wsi Dąbrowa, częściowo pokrywa się z trasą pieszą prowadzącą wododziałem.