600 rajdów po Roztoczu

Miło mi podzielić się moją radością związaną z tym, że wczoraj miał miejsce mój roztoczański rajd turystyczny nr 600. Aktualna statystyka jest następująca: spędziłem 937 dni Roztoczu (dominują rajdy jednodniowe), pokonując turystycznie (pieszo, rowerem, kajakiem) 16 281 km, korzystając w tym czasie z 665 roztoczańskich pociągów, którymi przejechałem 69 132 km. Kilometrów pokonanych autobusami i samochodami nie zliczę. No to zaczynamy kolejną setkę!

Ciekawy schron bojowy k. Lubyczy Królewskiej

W punkcie opory Dęby k. Lubyczy Królewskiej można zobaczyć unikalny schron Linii Mołototwa. To 06-OPDOT Komsomolec, dwukondynacyjny schron do ognia czołowego. Prawdopodobnie mieściło się tu dowództwo tego punktu oporu. Zaraz po pokonaniu tego odcinka przez Niemców znalazł się wśród tych, które zostały wysadzone. I tu przytrafiła się rzecz nieprawdopodobna. Eksplozja oderwała strop obiektu, który wzniósł się na kilka metrów, obrócił w powietrzu i spadł z powrotem do góry dnem. Dziś zakrywa już tylko połowę schronu (zaznaczyłem go na zdjęciu białą strzałką). Niestety, jest to jeden z obiektów otoczony bujną roślinnością, latem widoki są więc ograniczone. Wrócę tu jeszcze poza sezonem wegetacyjnym. A jak wpadłem na trop obiektu?

Czytaj dalej „Ciekawy schron bojowy k. Lubyczy Królewskiej”

Nowe aktualizacje do moich przewodników

Z radością informuję, że po trzyletniej przerwie udało mi się w końcu przygotować nowe aktualizacje do moich przewodników. Dużo się w terenie zmieniło!

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Tydzień na Roztoczu

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Na Roztocze koleją

Aktualizacja do tradycyjnego przewodnika wydawnictwa Rewasz: Roztocze

Dwór i park w Łówczy

Łówcza to wieś notowana już w 1483 r. Zobaczyć tu można m.in. ciekawą cerkiew, a niegdyś także dwór i park dworski. Właściwie to do końca nie wiadomo kiedy dwór dokładnie powstał. Wiadomo jednak np., że ostatnimi właścicielami przed wybuchem II wojny światowej byli Liptayowie. Później przez wiele lat miejsce to tonęło w krzakach. Bodaj w 2022 r. zostało odsłonięte staraniem mieszkańców i burmistrza i wygląda teraz pięknie. Zachowały się pomnikowe drzewa i ciekawe pozostałości po zabudowaniach dworskich, w tym widoczna na zdjęciu piwniczka. Miejsce z klimatem!

Tymce

Ciekawie zaaranżowane wnętrze wieży obserwatorium astronomicznego w Tymcach (kiedyś była to kolejowa wieża ciśnień). Wieża ma taras widokowy. W pogodne dni możliwa jest też obserwacja słońca. Prawdopodobnie jedyne obserwatorium, do którego można dojechać koleją, w pobliżu jest bowiem stacja Basznia Dolna, od której do obserwatorium prowadzi wygodna żwirowa droga. Jeżeli będziecie w okolicy Lubaczowa, warto zajrzeć.

Zalew w Młynkach

Zalew w Młynkach k. Narola to miejsce pięknie zagospodarowane i pełne uroku samo w sobie. No i jest tu telefon, z którego można dodzwonić się nawet do Narni! Dziękuję pani Bożenie Skórskiej za wskazanie tej fantastycznej miejscówki w jej nowej odsłonie!