Tymce

Ciekawie zaaranżowane wnętrze wieży obserwatorium astronomicznego w Tymcach (kiedyś była to kolejowa wieża ciśnień). Wieża ma taras widokowy. W pogodne dni możliwa jest też obserwacja słońca. Prawdopodobnie jedyne obserwatorium, do którego można dojechać koleją, w pobliżu jest bowiem stacja Basznia Dolna, od której do obserwatorium prowadzi wygodna żwirowa droga. Jeżeli będziecie w okolicy Lubaczowa, warto zajrzeć.

Zalew w Młynkach

Zalew w Młynkach k. Narola to miejsce pięknie zagospodarowane i pełne uroku samo w sobie. No i jest tu telefon, z którego można dodzwonić się nawet do Narni! Dziękuję pani Bożenie Skórskiej za wskazanie tej fantastycznej miejscówki w jej nowej odsłonie!

Na Roztocze na wakacje koleją

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi na roztoczańską linię kolejową powracają połączenia pasażerskie. Przez całe wakacje codziennie będą kursowały dwie pary szynobusów pomiędzy Lublinem a Bełżcem (w Zawadzie skomunikowane z szynobusem z/do Zamościa) przez m.in. Zwierzyniec i Susiec. W soboty i niedziele jedna z tych par pojedzie do Jarosławia, a ponadto także w weekendy będzie kursował szynobus Rzeszów – Bełżec – Zamość. Ciekawostką są nowe perony i przystanki. Na zdjęciu nowy peron na stacji Długi Kąt. Więcej w moim przewodniku kolejowym:
https://roztocze24.info/?page_id=810

Wodospad w Hrymakach

Roztocze słynie z małych, acz pełnych uroku wodospadów zwanych szumami. Jeden z mniej znanych jeszcze niedawno znajdował się na terenie dawnej wsi Hrymaki (gmina Cieszanów). Szumiał spokojnie nieopodal mostu (po jego wsch. stronie) na dopływie Brusieńki. No i właściwie nadal się tam znajduje, tyle, że pracowite bobry utworzyły głębokie rozlewisko i wodospad znalazł się pod wodą. Gdzieś tak centralnie na wprost, zaraz za żeremiem.

Więcej o roztoczańskich wodospadach:
https://roztocze24.info/?page_id=866

Świątynia Słońca

To okolice Nowin Horynieckich, wzgórze o słusznej w tym miejscu nazwie Buczyna. Najciekawszy z grupy głazów tworzących tajemniczy krąg, ponoć miejsce pogańskiego kultu ze słońcem związanego. Na zdjęciu głaz dyskretnie przykryty jest śniegiem. Jesienny rajd internetowej Grupy Turystycznej Roztocze GTR (https://forum.roztocze.org.pl/) z 2007 r. Już wtedy prowadził tędy zielony pieszy szlak turystyczny Brata Alberta: Horyniec – Narol.

XX lat rajdu GTR

Dziś, jak co roku w Święto Niepodległości 11 listopada, odbył się jesienny rajd Grupy Turystycznej Roztocze GTR (roztocze.org.pl). Rajd jubileuszowy, bo wędrowaliśmy już po raz 20, przy czym osobiście byłem na aż 17 z tych 20 rajdów! Tym razem w wyjątkowo licznym, bo wynoszącym aż 70 uczestników, składzie eksplorowaliśmy chaszcze na płd. od Werchraty. 17 km pieszo. Potem pyszny obiadek U Rubina w Narolu. Ja wybrałem efektowny schab. Następnie slajdowisko, ale tym razem musiałem je odpuścić wyruszając ku kolejnej przygodzie…

Ukradli unikalny na Roztoczu reper!

Publikując swego czasu artykuł o starych znakach wysokościowych (reperach) na budynkach kolejowych na Roztoczu wspominałem głównie o tych polskich, przygotowanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To efekt wspólnej wyprawy z Pawłem Rydzewskim.

Na zdjęciu poniżej znak austriacki (Hoehen Marke). Na całej roztoczańskiej linii kolejowej od Rejowca po Muninę był taki tylko jeden. No właśnie – był. Jeszcze wiosną 2022 r. , ale latem już go nie było, ktoś wyrwał ze ściany. Stacja Nowa Grobla. Pozostało już tylko archiwalne zdjęcie.

Wspomniany artykuł jest tu: https://roztocze24.info/?page_id=733

Stacja Dziewięcierz

Stacja Dziewięcierz odległa jest tak od wsi, której nazwę nosi, jak i od cywilizacji. Bodaj w ubiegłym roku zrezygnowano z jej obsługi i już nawet osobowe szynobusy tu się nie zatrzymują. Szkoda, bo turystycznie okolica jest bardzo ciekawa. Całkiem blisko stąd np. do rezerwatu Sołokija, czy tzw. Świątyni Słońca. Może jednak kiedyś ponownie będzie można tu wysiąść z pociągu?