Już kiedyś go pokazywałem, ale letnia wegetacja maskowała obiekt dość szczelnie. W lutym jest inaczej. To 06-OPDOT Komsomolec, dwukondynacyjny schron do ognia czołowego z punktu oporu Dęby. Prawdopodobnie mieściło się tu dowództwo tego punktu oporu. Zaraz po pokonaniu tego odcinka przez Niemców znalazł się wśród tych, które zostały wysadzone. I tu przytrafiła się rzecz nieprawdopodobna. Eksplozja oderwała strop obiektu, który wzniósł się na kilka metrów, obrócił w powietrzu i spadł z powrotem do góry dnem. Przy okazji polecam artykuły Pawła Sokalskiego o Linii Mołotowa w Gazecie Horynieckiej.
Kategoria: Południowe
Na Roztocze na zimowe ferie koleją
Zbliżają się ferie zimowe, warto więc zaprosić na wycieczkę na Roztocze z dojazdem koleją.
Czytaj dalej „Na Roztocze na zimowe ferie koleją”600 rajdów po Roztoczu
Miło mi podzielić się moją radością związaną z tym, że wczoraj miał miejsce mój roztoczański rajd turystyczny nr 600. Aktualna statystyka jest następująca: spędziłem 937 dni Roztoczu (dominują rajdy jednodniowe), pokonując turystycznie (pieszo, rowerem, kajakiem) 16 281 km, korzystając w tym czasie z 665 roztoczańskich pociągów, którymi przejechałem 69 132 km. Kilometrów pokonanych autobusami i samochodami nie zliczę. No to zaczynamy kolejną setkę!
Ciekawy schron bojowy k. Lubyczy Królewskiej
W punkcie opory Dęby k. Lubyczy Królewskiej można zobaczyć unikalny schron Linii Mołototwa. To 06-OPDOT Komsomolec, dwukondynacyjny schron do ognia czołowego. Prawdopodobnie mieściło się tu dowództwo tego punktu oporu. Zaraz po pokonaniu tego odcinka przez Niemców znalazł się wśród tych, które zostały wysadzone. I tu przytrafiła się rzecz nieprawdopodobna. Eksplozja oderwała strop obiektu, który wzniósł się na kilka metrów, obrócił w powietrzu i spadł z powrotem do góry dnem. Dziś zakrywa już tylko połowę schronu (zaznaczyłem go na zdjęciu białą strzałką). Niestety, jest to jeden z obiektów otoczony bujną roślinnością, latem widoki są więc ograniczone. Wrócę tu jeszcze poza sezonem wegetacyjnym. A jak wpadłem na trop obiektu?
Czytaj dalej „Ciekawy schron bojowy k. Lubyczy Królewskiej”Nowe wieże widokowe
Wiosną 2024 r. otwarto 4 nowe wysokie wieże widokowe na Roztoczu Południowym (Wschodnim), które warto odwiedzić. Znajdują się one w okolicy Cieszanowa, Borowej Góry, Horyńca i Narola.
Więcej informacji: https://roztocze24.info/?page_id=8919
Nowe aktualizacje do moich przewodników
Z radością informuję, że po trzyletniej przerwie udało mi się w końcu przygotować nowe aktualizacje do moich przewodników. Dużo się w terenie zmieniło!
Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Tydzień na Roztoczu
Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Na Roztocze koleją
Aktualizacja do tradycyjnego przewodnika wydawnictwa Rewasz: Roztocze
30 lat mojej roztoczańskiej strony www
Moja pierwsza roztoczańska strona została założona 2 kwietnia 1994 roku. Dziś mija więc dokładnie 30 lat jej prowadzenia! Pierwotnie nosiła ona nazwę Roztocze i Roztoczański Park Narodowy, od pewnego czasu to Roztocze. Turystyczna strona Artura Pawłowskiego.
Aktualizacja strony z moimi artykułami
Dodałem właśnie 3 artykuły publikowane w ostatnich latach w Gazecie Horynieckiej: o reperach na kolei, Stanisławie Kobosie „Wrzosie” i deskalach Arkadiusza Andrejkowa.
4 artykuł z aktualnego numeru Gazety Horynieckiej zamieszczę już niebawem.
Dwór i park w Łówczy
Łówcza to wieś notowana już w 1483 r. Zobaczyć tu można m.in. ciekawą cerkiew, a niegdyś także dwór i park dworski. Właściwie to do końca nie wiadomo kiedy dwór dokładnie powstał. Wiadomo jednak np., że ostatnimi właścicielami przed wybuchem II wojny światowej byli Liptayowie. Później przez wiele lat miejsce to tonęło w krzakach. Bodaj w 2022 r. zostało odsłonięte staraniem mieszkańców i burmistrza i wygląda teraz pięknie. Zachowały się pomnikowe drzewa i ciekawe pozostałości po zabudowaniach dworskich, w tym widoczna na zdjęciu piwniczka. Miejsce z klimatem!
21 rajd jesienny GTR
Jak co roku spotkaliśmy się 11 listopada, aby wyruszyć na wspólną wędrówkę po bezdrożach, tym razem w rejonie Woli Wielkiej. 54 osoby i 1 pies. Potem obiadek U Rubina w Narolu i slajdowisko w szkole w Werchracie. Pięknie było! GTR to Grupa Turystyczna Roztocze: https://forum.roztocze.org.pl/