Zimą koleją przez Roztocze

Ostatni raz zimą koleją przez Roztocze jechałem 17 lutego 2009 r. (przejazd Zamość – Bełżec – Jarosław – Rozwadów – Lublin). Jesienią tego samego roku zlikwidowano wszystkie pociągi, a wprowadzone później szynobusy na Roztocze zaglądały już tylko w majówkę i wakacje. 2 lutego 2024 r. powróciły codzienne całoroczne połączenia do Bełżca.

Ciekawe to było wrażenie ponownie jechać pociągiem przez Roztocze zimą, po przerwie wynoszącej aż 15 lat! A przejazd był wręcz bajkowy: sporo śniegu, od czasu do czasu magiczne mgły.

Przy okazji zaktualizowałem mój internetowy kolejowy przewodnik. Pojawiła się wszak w rozkładzie nowa stacja Żurawnica.
https://roztocze24.info/?page_id=810

Powrót pociągów pasażerskich na Roztocze

Ostatnimi laty szynobusy Przewozów Regionalnych zaglądały na Roztocze tylko w weekend majowy i w wakacje. Od 2 stycznia 2024 r. staraniem lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego i zarządzającej infrastrukturą kolejową firmy PKP PLK przywrócono CODZIENNE połączenia na Roztocze. Do regularnych kursów szynobusów w relacji Lublin – Zamość Wschód dołączają 4 pary kursujące w relacji Zamość Wschód – Bełżec. Przesiadki z kierunku Lublina wypadają zwykle w Zawadzie.

Absolutną nowością jest weekendowa para szynobusów w relacji Zamość – Hrebenne, która włączy w kolejowy obieg także stację Lubycza Królewska. W kierunku Hrebennego pociąg pojedzie w piątkowy wieczór (niestety bardzo późny, to jedyna moja uwaga), powrót w niedzielny wieczór.

Nadal w weekend majowy i wakacje będą kursowały bezpośrednie szynobusy w relacji Lublin – Bełżec (a w weekendy Jarosław).

Pociągi są w miaro równomiernie rozmieszczone w ciągu dnia. Jak się nowa oferta sprawdzi w praktyce? Zobaczymy, mam nadzieję że nowe połączenia spotkają się z zainteresowaniem ze strony pasażerów, tak turystów, jak i mieszkańców regionu.

Szczegóły: https://rozklad-pkp.pl/

Szczebrzeszyn 25.11.2023

W Szczebrzeszynie otwarto pięknie zrekonstruowaną wieżę zamkową (z XVI w.) z nową platformą widokową. Zagospodarowano także całe wzgórze zamkowe, tworząc tu alejki z ławeczkami i altanami turystycznymi. Wewnątrz wieży warto zobaczyć piwnice, szczególnie jeżeli w pamięci ma się ruinę, która tu jeszcze niedawno stała. Na piętrze portret króla Kazimierza Wielkiego namalowany przez szczebrzeszyńskiego malarza Stanisława Karpowicza i kawiarnia. Jest też kapsuła czasu, która upamiętnia Szczebrzeszyn z 2023 r., a którą wolno otworzyć dopiero za 100 lat! Na drugim piętrze platforma widokowa z lunetami. To wszystko razem będzie wielką atrakcją turystyczną na przyszły sezon!

Czytaj dalej „Szczebrzeszyn 25.11.2023”

Piekiełko

Nieortodoksyjny, bo (prawie) poza szlakami, popołudniowy rodzinny spacer przez wąwozowe szczebrzeszyńskie Piekiełko. Sobota 14.10.2023. Prawdopodobnie w ostatni ciepły dzień w 2023 r

Stacja Szczebrzeszyn na nowo

Ważna informacja dla turystów dojeżdżających na Roztocze koleją. Jak wiadomo, stację Szczebrzeszyn oryginalnie lokowano w Brodach Małych aż 3,5 km od miasta. Tak było aż do tegorocznych wakacji, gdy staraniem PKP PLK otwarto tę stację w nowej lokalizacji w Brodach Dużych. Jest to już tylko ok. 1 km od Szczebrzeszyna i bliżej się po prostu nie da. Aby skorzystać ze stacji ze Szczebrzeszyna wędrujemy za szosą przez most na Wieprzu prosto w kierunku torów i nowej stacji. Przydałaby się jakaś tabliczka kierunkowa. P.S. Zdjęcie wykonano w połowie czerwca, gdy miał to być przystanek Szczebrzeszyn Miasto. Ostatecznie jest to po prostu Szczebrzeszyn.

Na Roztocze na wakacje koleją

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi na roztoczańską linię kolejową powracają połączenia pasażerskie. Przez całe wakacje codziennie będą kursowały dwie pary szynobusów pomiędzy Lublinem a Bełżcem (w Zawadzie skomunikowane z szynobusem z/do Zamościa) przez m.in. Zwierzyniec i Susiec. W soboty i niedziele jedna z tych par pojedzie do Jarosławia, a ponadto także w weekendy będzie kursował szynobus Rzeszów – Bełżec – Zamość. Ciekawostką są nowe perony i przystanki. Na zdjęciu nowy peron na stacji Długi Kąt. Więcej w moim przewodniku kolejowym:
https://roztocze24.info/?page_id=810

Stara Kapliczka w Branewce (Roztocze Zachodnie)

To jedna z najstarszych w Polsce kapliczek, znajdująca się we wsi Branewka, nieco na zach. od Goraja. To kapliczka słupowa pw. św. Marcina z 1653 r., która pierwotnie miała wysokość 3 metrów. Trwała w tym miejscu aż do lat 60. XX w., gdy została rozbita zupełnie bez przyczyny przez nieznanych (a może jednak znanych) sprawców. Po prawej kolumna, która oryginalnie była elementem tej kapliczki. Wśród płaskorzeźb nie mogło zabraknąć tej ze św. Marcinem (nalewającym wodę lub wino do dzbana). Kapliczka nie znajduje się przy szosie, tylko głęboko wśród pól. Udało mi się ją wypatrzeć jadąc samochodem, ale nie jest to proste bo widać ją dosłownie tylko przez chwilę i to z daleka. Spod kapliczki piękny widok na pobliskie wzgórza.

50 (!!!) Jubileuszowy rajd PTTK KUL Roztocze Wiosną

Z rajdem PTTK KUL Roztocze Wiosną związałem się w czasach studenckich. Po raz pierwszy uczestniczyłem w nim w 1993 r., zapisując się do grupy pieszej Piotra Kieracińskiego (który – co niezwykłe – nadal prowadzi na tym rajdzie trasy). Z kołem i z rajdem połączyło mnie później wiele lat wspólnej przygody. W sumie uczestniczyłem w 14 edycjach Roztocza Wiosną, ponadto bodaj 4 razy przyjeżdżałem już tylko na rajdowe ogniska.

Szczególnym momentem było przyznanie mi zaszczytnej odznaki KUL-turysty (nr 124), którą otrzymałem po rajdzie w 1997 r.

No a teraz jubileuszowa 50 edycja tego kultowego dla mnie rajdu! 23 kwietnia. Sobota. Roztocze Zachodnie. Moja prywatna trasa obejmowała okolice Batorza, a potem obiadek na wieży w Hoszni Ordynackiej. Baza rajdu mieściła się w przystani konnej Lisi Zakręt (Gorajec Zagroble). Tam wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku. Było pięknie!