Pierwszą piosenką Kaśki, którą usłyszałem był Szum. No cóż, trudno było jej nie poznać, grały to wszak wszystkie stacje radiowe. Zbyt często. Fajny kawałek, który szczęśliwie zainspirował mnie do poznania innych jej piosenek – i tu odkryłem nowy muzyczny świat. To oczywiście pop, ale taki – powiedzmy – nieortodoksyjny (Fryderyk przyznano w 2022 r. w kategorii Indie Pop i w kategorii Fonograficzny debiut roku). Debiutancki album Ciche dni z piękną Wiśnią na czele to refleksyjna muzyczna perełka. Ta druga to wbrew pozorom nie tylko Szum. Po drodze było jeszcze Ministory.
Czytaj dalej „Kaśka Sochacka, Kraków, Klub Studio, 12.03.2025”Kategoria: Muzea
Muzeum AK w Bondyrzu
Muzeum historyczne Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Inspektoratu Zamość im. majora Stanisława Prusa Adama, dowódcy 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej. Przed budynkiem zwraca uwagę oryginalny czołg T-34. Muzeum dokumentuje bitwy stoczone przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r., a także przez oddziały AK i BCh na Zamojszczyźnie podczas niemieckiej okupacji i później do roku 1953. Wśród eksponatów wyróżnić należy szczególnie ostatni zachowany kompletny wojskowy ołtarz polowy Armii Kraków (który później służył partyzantom) i rzadkie egzemplarze broni.
Wirtualna wycieczka po całym muzeum podlinkowana poniżej. Polecam!
Nowy skansen
Jedna z moich ostatnich wycieczek szynobusowo-rowerkowych prowadziła przez Starą Ciotuszę w okolicy Suśca. Okazało się, że jakiś czas temu założono tu prywatny skansen. Internet o nim milczy, tymczasem ekspozycja bardzo ciekawa.
Dużo się ostatnio dzieje w kwestii nowych ekspozycji muzealnych na Roztoczu – i bardzo dobrze!
Muzeum starej fotografii w Zamościu
Muzeum znajduje się na starówce, przy rynku, ul. Staszica 15. Jest niewielkie, ale niezmiernie ciekawe. Prowadzi go prawdziwy pasjonat – Adam Gąsianowski. Zobaczyć tu można ponad 1000 analogowych aparatów fotograficznych, a ponadto dawne kamery (takie jeszcze na korbkę) i projektory (też na korbkę, bez żarówki, oświetlenie zapewniał płomień, którego światło odbijało lustro). No i zdjęcia. Ponad 6000 sztuk. Pan Adam zaangażowany jest w ocalenie od zapomnienia dawnych zdjęć, wydał nawet kilka albumów z kolekcjami z Zamojszczyzny. Jest tu także fotoplastykon (złożony samodzielnie!) z okularem z 1895 r. i zdjęciami 3D z XIX i początku XX w. Uzupełnieniem do muzeum jest galeria starej fotografii znajdująca się nieopodal w korytarzu kamienicy przy ul. Staszica 19.
Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie
W Szczebrzeszynie, w budynku ratusza, przy rynku, odwiedzić warto mało jeszcze znane Muzeum Starych Zegarów z kolekcji pana Leszka Dudy. Prezentowana kolekcja liczy ponad 300 eksponatów! To zegary wahadłowe, wiszące, z napędem łańcuszkowym i ciężarkami. Często określa się je jako zegary typu szwarcwaldzkiego, bowiem to właśnie w Szwarcwaldzie w XVII w. wymyślono taki sprzęt. W Szczebrzeszynie zobaczymy różne konstrukcje zegarów: kukułki, skrzynki, porcelanki, kasetony, drewniaki… Ciekawą kategorię stanowią tzw. naślady, czyli zegary z połowy XX w., ale w budowie naśladujące te znacznie starsze. Bardzo ciekawa ekspozycja!
Fotograficzna atrakcja Suśca
W Suścu 1 maja 2019 r. (czyli wczoraj) otwarto nową placówkę muzealną – ANALOGOWY: WYSTAWA APARATÓW FOTOGRAFICZNYCH. Znajduje się ona w budynku dawnego sklepu, nr domu 121, naprzeciwko małego parkingu przy źródełkach. Ekspozycja obejmuje ponad 500 analogowych eksponatów z okresu XIX i XX w. Wypatrzyłem tam m.in. całą gamę Zenithów, jednego z tych modeli używałem przez wiele lat… Są też akcesoria, takie jak np. dalmierze. Wstęp 8 zł, zniżka dla młodzieży. W majówkę był czynne codziennie, w sezonie miało być otwarte w soboty i niedziele. EDIT Niestety nie jest. W wakacje 2019 r. muzeum jest dostępnie wyłącznie dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób i tylko po uprzednim zgłoszeniu mailowym (analogowy.susiec@gmail.com).
Muzeum fotografii w Janowie Lubelskim
Muzeum fotografii pana Antoniego Florczaka w Janowie Lubelskim to miejsce niezwykłe. Zobaczyć w nim można imponującą kolekcję starych aparatów, zdjęć i albumów, w tym działający fotoplastykon. Muzeum oferuje także lekcje (bynajmniej nie tylko dla dzieci), na których można poznać profesjonalne studio fotograficzne, a także tradycyjną ciemnię fotograficzną (uczestnicy własnoręcznie wykonują odbitki). Byłem, widziałem, polecam!
Muzeum fotografii pana Antoniego Florczaka w Janowie Lubelskim to miejsce niezwykłe. Zobaczyć w nim można imponującą kolekcję starych aparatów, zdjęć i albumów, w tym działający fotoplastykon. Muzeum oferuje także lekcje (bynajmniej nie tylko dla dzieci), na których można poznać profesjonalne studio fotograficzne, a także tradycyjną ciemnię fotograficzną (uczestnicy własnoręcznie wykonują odbitki). Byłem, widziałem, polecam!
Honorata Góra – janowski Nikifor
Pani Honorata Góra (1913-1986) to ludowa artystka z okolic Janowa Lubelskiego. Niezwykła postać. W wieku 10 lat na skutek ciężkiej choroby została na wiele lat przykuta do łóżka. Dla tak małego dziecka musiało to być straszne doświadczenie! Nie poddała się, realizując się w sztuce. Była bardzo wszechstronna: fascynowało ją malarstwo, ale także poezja i rękodzieło … Czytaj dalej „Honorata Góra – janowski Nikifor”
Pani Honorata Góra (1913-1986) to ludowa artystka z okolic Janowa Lubelskiego. Niezwykła postać. W wieku 10 lat na skutek ciężkiej choroby została na wiele lat przykuta do łóżka. Dla tak małego dziecka musiało to być straszne doświadczenie! Nie poddała się, realizując się w sztuce. Była bardzo wszechstronna: fascynowało ją malarstwo, ale także poezja i rękodzieło artystyczne. Chętnie malowała codzienne życie wsi, lubiła także malować kwiaty. W wakacje w Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim można było oglądać wystawę jej prac. Część z nich nadal jest eksponowana. Warto wybrać się do Janowa Lubelskiego!
Sylwia Grzeszczak w Warszawie
Sylwia ma świetny głos, fajne melodie i niebanalne teksty (ze szczególnym uwzględnieniem Małych rzeczy). Obchodzi właśnie 10-lecie swej artystycznej działalności. Z tej okazji przygotowana została jubileuszowa trasa Ten tour. Swój debiut miała ona 6 października w Warszawie na Torwarze. Sala wypełniona do ostatniego miejsca! Sylwia zaśpiewała wszystkie swoje hity (że wspomnę piosenki: Karuzela, Kiedy tylko … Czytaj dalej „Sylwia Grzeszczak w Warszawie”
Sylwia ma świetny głos, fajne melodie i niebanalne teksty (ze szczególnym uwzględnieniem Małych rzeczy). Obchodzi właśnie 10-lecie swej artystycznej działalności. Z tej okazji przygotowana została jubileuszowa trasa Ten tour. Swój debiut miała ona 6 października w Warszawie na Torwarze. Sala wypełniona do ostatniego miejsca! Sylwia zaśpiewała wszystkie swoje hity (że wspomnę piosenki: Karuzela, Kiedy tylko spojrzę, Co z nami będzie, Księżniczka, California, Pożyczony, Sen o przyszłości, Tamta dziewczyna x2, Małe rzeczy). W szczególny sposób trzeba wyróżnić Sen o przyszłości zagrany w pięknej wersji akustycznej, przechodzącej potem niespodziewanie w elektryczną. No i Nothing else matters Metalliki. Świetne wykonanie!
Ciekawy skansen na Roztoczu Zachodnim
Nowy materiał na stronie – wspomnienie z bardzo sympatycznej wakacyjnej wycieczki do niezwykłego skansenu w Zaburzu k. Radecznicy. Gorąco polecam to miejsce! Skansen Zaburze na Roztoczu Zachodnim
Nowy materiał na stronie – wspomnienie z bardzo sympatycznej wakacyjnej wycieczki do niezwykłego skansenu w Zaburzu k. Radecznicy. Gorąco polecam to miejsce!