Piramida

PIRAMIDA

Nieopodal Roztocza zobaczyć można wieżę zwieńczoną prawdziwą piramidą. To kaplica grobowa na górze Ariańskiej w Krynicy niedaleko Krasnegostawu. W 1612 r. miał tu spocząć pan na zamku w pobliskim Krupem – arianin Paweł Orzechowski (jako arianin nie mógł być pochowany na katolickim cmentarzu). Wnętrze kaplicy jest jednak od niepamiętnych czasów puste. Z początkiem 2023 r. zakończono jej remont. Swego czasu pojawiłem się w tym miejscu wędrując żółtym pieszym szlakiem Ariańskim na odcinku z Rejowca do Krasnegostawu. Teraz wizyta druga.

Azja nieopodal Roztocza

Jestem w Japonii? Nie! W Chinach? Też nie! Gdziekolwiek w Azji? Nie! Jestem w Krasnymstawie i zwiedzam cudne ogrody: biblijny Jana Pawła II i marzeń św. Franciszka Ksawerego. Oba znajdują się na skarpie za kościołem pw. Świętego (ul. Piłsudskiego 3). To dzieło ks. prałata Henryka Kapicy, byłego proboszcza. Religia pięknie miesza się tu z przyrodą. A skąd te klimaty orientalne? Św. Ksawery był misjonarzem w Indiach, a potem w Japonii.

Nowe aktualizacje do moich przewodników

Z radością informuję, że po trzyletniej przerwie udało mi się w końcu przygotować nowe aktualizacje do moich przewodników. Dużo się w terenie zmieniło!

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Tydzień na Roztoczu

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Na Roztocze koleją

Aktualizacja do tradycyjnego przewodnika wydawnictwa Rewasz: Roztocze

Mogiła w lesie w Niedrzwicy

Jadąc niedawno, zahaczającą o Roztocze Zachodnie, linią kolejową Lublin – Kraśnik – Rozwadów wypatrzyłem w lesie za stacją Niedrzwica (w stronę Kraśnika) nieznaną mi mogiłę. Dziś podjechałem do Niedrzwicy. Okazało się, że we wspomnianym lesie znajduje się grób Teofila Borkowskiego, lat 31, zabitego przez Niemców w czasie ucieczki z transportu kolejowego jadącego na Majdanek 16 listopada 1943 r. W Internecie niewiele znajdziemy informacji o tej postaci. Może ktoś ze znajomych wie więcej?

Wiosna

W niedzielę 20 marca oficjalnie przyszła do nas wiosna. Przylaszczki przybyły na czas i prezentują się pięknie! Zawsze jakaś pociecha w tych trudnych czasach. Spotkałem je na ścieżce dydaktycznej w Pawłówce, wsi położonej kilkanaście km na wsch. od Tarnawatki.

Gmina Tarnawatka – daj się wkręcić!

Okładka może sugerować przewodnik rowerowy, ale to raczej niekonwencjonalna opowieść o indywidualnej przejażdżce rowerowej po całej gminie Tarnawatka, swoich przygodach i spotkaniach z ludźmi. Dużo opowieści i ciekawostek historycznych, a wszystko to w kolorowym albumowym formacie! Autor: Marian Szałapski. Wydawca: Stowarzyszenie Wzgórzami Przyjaźni, ul. Kościelna 1, 22-604 Tarnawatka.