Tanew

Porządkując archiwalne zdjęcia przypomniałem sobie tę piękną miejscówkę na Tanwi, gdzieś pomiędzy Kościółkiem a Borowymi Młynami. Wakacje 1992 r. Wycieczka piesza z Suśca do Kościółka pieszym szlakiem Szumów (niebieski), dalej wzdłuż rzeki poza szlakiem do Borowych Młynów i z powrotem do Suśca pieszym szlakiem Walk Partyzanckich (czarny). Coś ze 34 km. Super wycieczka!

Morskie Oko w Suścu

Dla mnie w Suścu miejsce magiczne. To roztoczańskie Morskie Oko (zwane też Pardusowym Stawem) to początek potoku Jeleń, zaraz za wywierzyskiem, otoczone sosnowym borem. Ponoć w najgłębszym miejscu ma 6 m. Miejsce bardzo malownicze o każdej porze roku. Po drugiej stronie drewniany młyn.  A wspomniany potok ma nieco dalej kolejne rozlewisko, wodospady a pod koniec biegu mija wzgórza Smoki i Kościółek, aby na dawnej granicy zaborów wpłynąć do Tanwi.

Obecnie jedyne dojście do stawu wiedzie dróżką w dół od domu wypoczynkowego Lech.

Wąskotorówka Zwierzyniec – Biłgoraj

Ciekawe miejsce. Nasyp dawnej kolejki wąskotorowej w lesie za obecną stacją Zwierzyniec Towarowy, biegnący przez chwilę równolegle do normalnotorowej linii do Bełżca. Przy okazji zaktualizowałem mój kolejowy przewodnik turystyczny, nie tylko o okolice Zwierzyńca, ale też o odcinek Horyniec – Munina, wiadomo chodzi o Basznie (Basznię i Basznię Dolną). Przewodnik dostępny jest tu.

W 102 rocznicę bitwy pod Komarowem

28 sierpnia 2022 r. na polach pod Wolicą Śniatycką odsłonięto monumentalny pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, upamiętniający zwycięską bitwę polskiej kawalerii nad Armią Czerwoną z końca sierpnia 1920 r. W filarach pomnika warto zobaczyć tablice przypominające tamte wydarzenia i tamtych ludzi. To była wszak największa (i zarazem ostatnia) bitwa polskiej jazdy w XX w., w której brało udział 5600 kawalerzystów!

Pomnik powstał staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość i Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.

Nad Tanwią

W rezerwacie Nad Tanwią, tam gdzie seria bodaj 24 szumów. Turyści zwykle fotografują tu właśnie wodospady, a mnie ostatnio wzięło na las. Pięknie tam jest! Rebizanty (obecnie część Huty Szumy, ale ja wolę jednak starą nazwę Rebizanty).

Zaboreczno

Swego czasu pisałem o deskalach Arkadiusza Andrejkowa z projektu Cichy Memoriał. Artysta maluje jednak także murale. Zaboreczno. Upamiętnienie partyzanckiej bitwy Batalionów Chłopskich z okupantem niemieckim, stoczonej 1 lutego 1943 r. Na muralu wyróżnia się postać pułkownika Franciszka Bartłomowicza, ps. Grzmot, Brzęk, Siwy. Był komendantem Batalionów Chłopskich 4 Obwodu Tomaszów Lubelski. A bitwa pod Zaborecznem była dla nas zwycięska!

Pawłówka wiosną

Ścieżka dydaktyczna Werechanie, która jednak znajduje się w Pawłówce (okolice Tomaszowa Lubelskiego). Piękna i godna polecenia. Ma niespełna 2 km długości, ale i tak warto ją poznać. Zdjęcie z początku wiosny, która w 2022 r. jakoś podejrzanie szybko przeskoczyła do lata.