Wzgórze Sygnał

Jest nowa fajna ścieżka poznawcza/dydaktyczna na Roztoczu Środkowym na wzgórze Sygnał w Obroczy k. Zwierzyńca. Można pokonać tylko odcinek widokowy, ale można też wędrować ze Zwierzyńca. Start przy stacji kolejowej Zwierzyniec. Zaraz za torami mapa z przebiegiem ścieżki. Przydatna, bo w kluczowym momencie pod wzgórzem Sygnał plastikowe znaki uszkodzone. Na zdjęciu podejście na wzgórze Sygnał. To wycieczka boczna od szlaku podstawowego, a zarazem najciekawszy odcinek całej trasy. Warto się przejść!

Na Roztocze na wakacje koleją

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi na roztoczańską linię kolejową powracają połączenia pasażerskie. Przez całe wakacje codziennie będą kursowały dwie pary szynobusów pomiędzy Lublinem a Bełżcem (w Zawadzie skomunikowane z szynobusem z/do Zamościa) przez m.in. Zwierzyniec i Susiec. W soboty i niedziele jedna z tych par pojedzie do Jarosławia, a ponadto także w weekendy będzie kursował szynobus Rzeszów – Bełżec – Zamość. Ciekawostką są nowe perony i przystanki. Na zdjęciu nowy peron na stacji Długi Kąt. Więcej w moim przewodniku kolejowym:
https://roztocze24.info/?page_id=810

Tanew

Porządkując archiwalne zdjęcia przypomniałem sobie tę piękną miejscówkę na Tanwi, gdzieś pomiędzy Kościółkiem a Borowymi Młynami. Wakacje 1992 r. Wycieczka piesza z Suśca do Kościółka pieszym szlakiem Szumów (niebieski), dalej wzdłuż rzeki poza szlakiem do Borowych Młynów i z powrotem do Suśca pieszym szlakiem Walk Partyzanckich (czarny). Coś ze 34 km. Super wycieczka!

Morskie Oko w Suścu

Dla mnie w Suścu miejsce magiczne. To roztoczańskie Morskie Oko (zwane też Pardusowym Stawem) to początek potoku Jeleń, zaraz za wywierzyskiem, otoczone sosnowym borem. Ponoć w najgłębszym miejscu ma 6 m. Miejsce bardzo malownicze o każdej porze roku. Po drugiej stronie drewniany młyn.  A wspomniany potok ma nieco dalej kolejne rozlewisko, wodospady a pod koniec biegu mija wzgórza Smoki i Kościółek, aby na dawnej granicy zaborów wpłynąć do Tanwi.

Obecnie jedyne dojście do stawu wiedzie dróżką w dół od domu wypoczynkowego Lech.

Wąskotorówka Zwierzyniec – Biłgoraj

Ciekawe miejsce. Nasyp dawnej kolejki wąskotorowej w lesie za obecną stacją Zwierzyniec Towarowy, biegnący przez chwilę równolegle do normalnotorowej linii do Bełżca. Przy okazji zaktualizowałem mój kolejowy przewodnik turystyczny, nie tylko o okolice Zwierzyńca, ale też o odcinek Horyniec – Munina, wiadomo chodzi o Basznie (Basznię i Basznię Dolną). Przewodnik dostępny jest tu.

W 102 rocznicę bitwy pod Komarowem

28 sierpnia 2022 r. na polach pod Wolicą Śniatycką odsłonięto monumentalny pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, upamiętniający zwycięską bitwę polskiej kawalerii nad Armią Czerwoną z końca sierpnia 1920 r. W filarach pomnika warto zobaczyć tablice przypominające tamte wydarzenia i tamtych ludzi. To była wszak największa (i zarazem ostatnia) bitwa polskiej jazdy w XX w., w której brało udział 5600 kawalerzystów!

Pomnik powstał staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość i Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.