Zima w tym roku przychodzi na chwilę i odchodzi, trzeba szybko reagować. Rzeka Tanew – jak zawsze – piękna, ale chyba to właśnie zimą wygląda najbardziej dostojnie.
Kategoria: Środkowe
Na Roztocze na zimowe ferie koleją
Zbliżają się ferie zimowe, warto więc zaprosić na wycieczkę na Roztocze z dojazdem koleją.
Czytaj dalej „Na Roztocze na zimowe ferie koleją”Szumy zimą
Szumy na Tanwi – zdjęcie z 14 stycznia 2025 r. Z pogodą nigdy nic nie wiadomo. Dzień miał być pochmurny, a tu niespodziewanie, akurat gdy dotarłem do Tanwi, wyszło słońce. Świeciło coś tak z godzinkę, w sam raz na przejście tam i z powrotem wzdłuż wodospadów.
Konrad Bartoszewski
Grób legendarnego dowódcy AK Konrada „Wira” Bartoszewskiego (1914-1987) na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Czytaj dalej „Konrad Bartoszewski”Spływ Tanwią
Wakacyjne wspomnienie. Spływ kajakowy rzeką Tanew na odcinku Huta Szumy – Rebizanty. Piękna trasa, choć przy trwających dłużej wysokich upałach czasem miejscami trochę mało wody. Ale kto powiedział, że w kajaku trzeba siedzieć przez cały spływ?
Bukowa Góra
O ile pokazany w poprzednim poście las Jarugi to chyba temat dla koneserów, to na Bukową Górę w Zwierzyńcu chodzą wszyscy. I dobrze, bo to też piękna trasa – pierwsza w historii (i moim zdaniem najładniejsza) ścieżka dydaktyczna Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zdjęcie z grani, rzut beretem jest punkt widokowy na wieś Sochy.
Jarugi
Obszar ochrony ścisłej Jarugi i prowadząca przez niego Biała Droga (dawny szlak handlowy, znany już w XIII w.) to dla mnie jedna z najpiękniejszych tras nie tylko w kontekście Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym się znajduje, ale i całego Roztocza. Dookoła przepiękny i monumentalny wręcz las! Walorem dodatkowym jest fakt, że nigdy nie ma tu tłumów. Wiedzie tędy pieszy szlak Partyzancki, znakowany kolorem czerwonym. Najciekawszy odcinek prowadzi ze wsi Kosobudy do gajówki Dębowce (siedziba Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody). Stąd można wrócić do Kosobud tą samą drogą, albo powędrować dalej do samego Szczebrzeszyna.
600 rajdów po Roztoczu
Miło mi podzielić się moją radością związaną z tym, że wczoraj miał miejsce mój roztoczański rajd turystyczny nr 600. Aktualna statystyka jest następująca: spędziłem 937 dni Roztoczu (dominują rajdy jednodniowe), pokonując turystycznie (pieszo, rowerem, kajakiem) 16 281 km, korzystając w tym czasie z 665 roztoczańskich pociągów, którymi przejechałem 69 132 km. Kilometrów pokonanych autobusami i samochodami nie zliczę. No to zaczynamy kolejną setkę!
Roztoczańskie skrzaty
Na zapleczu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, przed wyjściem na wydmę mieszkają sobie w kilku domkach roztoczańskie skrzaty. Fajną mają bibliotekę, prawda?
Nowe aktualizacje do moich przewodników
Z radością informuję, że po trzyletniej przerwie udało mi się w końcu przygotować nowe aktualizacje do moich przewodników. Dużo się w terenie zmieniło!
Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Tydzień na Roztoczu
Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Na Roztocze koleją
Aktualizacja do tradycyjnego przewodnika wydawnictwa Rewasz: Roztocze