Szlaki nordic walking – informacje ogólne

Pierwsze takie trasy (zarazem przeznaczone dla narciarstwa biegowego) otwarto w Siwej Dolinie k. Tomaszowa Lubelskiego już kilka lat temu.
Całą sieć takich tras na Roztoczu Środkowym przygotowano dopiero wiosną 2014 r. Każda z nich tworzy pętlę, która niekiedy wzbogacona jest o łącznik do miejsca, które stanowi punkt wyjścia dla wszystkich szlaków w danym parku.
W Siwej Dolinie znaki to kolorowe obręcze na drzewach.
W przypadku pozostałych parków nordic walking na Roztoczu Środkowym, tudzież na Zachodnim, znaki to figura biegacza, poniżej kolory pasek.
Na Roztoczu Południowym część szlaków znakowana jest niewymiarowymi strzałkami, część tabliczkami z figurą biegacza.

Szlaki nordic walking – Roztocze Środkowe

Park Siwa Dolina k. Tomaszowa Lubelskiego

Przygotowano 6 różnych pętli o zróżnicowanej długości. Najkrótsze trasy przebiegają pomiędzy parkingiem w Siwej Dolinie i stadionem w Tomaszowie Lubelskim (fioletowa i żółta), trasy dłuższe prowadzą w głąb doliny, w kierunku zach. Orientacyjna długość tras: żółta – 1 km, fioletowa – 1,5 km, pomarańczowa – 2 km, czerwona – 2,5 km, zielona – 3 km i niebieska – 5 km.

Park nordic walking gminy Zamość

Mokre: trasa zielona wokół lasu do rezerwatu „Hubale” (3,0 km).

Wólka Wieprzecka: trasa zielona prowadząca krawędzią lasów RPN wokół stadniny koni Tarka (5,5 km).

Lipsko Polesie: trasy czerwona wokół kapliczki św. Romana (9 km) i zielona przez kompleksy leśne Lipsko-Polesie (4 km).

Park nordic walking Jacnia

Podstawowa jest trasa czarna, prowadząca przez kompleksy leśne wokół Jacni (8 km), jej skróty stanowią trasy czerwona do źródełka w Grabniku (5 km) i zielona wokół stoku narciarskiego w Jacni (4 km)

Park nordic walking Józefów

Trasy zielona wokół zalewu i rezerwatu Jęzior (7 km), czerwona przez kompleksy lesne Puszczy Solskiej (8,5 km) i czarna do Szopowego wokół góry Młynarki (12,5 km)

Park nordic walking Zwierzyniec

Trasy zielona do stawów Echo (3 km), czerwona na Piaseczną Górę (5 km) i czarna wiodąca obok zalewu Rudka na Kamienna Górę (10 km)

Park nordic walking Krasnobród

Trasy zielona Trasa zielona wokół korony zalewu (3 km), czerwona przez rezerwat Św. Roch (10 km, w tym 3 km to łącznik Krasnobród Podklasztor – zalew) i czarna do Szuru (13,5 km)

Szlaki nordic walking – Roztocze Zachodnie

Park nordic walking Szczebrzeszyn

Na wierzbowy mostek, zielony, 7,5 km

Przez kompleksy leśne Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, czerwony, 10 km

Przez wąwozy lessowe, czarny, 13,5 km

Szlaki nordic walking – Roztocze Południowe (Wschodnie)

Trasy znakowane niestandardowo, bo w większej ich część to jakieś dziwaczne strzałki. To nie jedyny problem. Te strzałki poprzybijano do cienkich patyczków i po kilku miesiącach niewiele z tych znaków zostało. Zastrzeżenia budzi także przebieg, np. jedna z tras prowadzi kilka km wzdłuż szosy Lubaczów – Horyniec, która charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu samochodowego i brakiem pobocza. Kto bardzo ciekaw może telefonem sfotografować mapy z ich przebiegiem i później zmierzyć się z nimi w terenie. Tablica z mapą szlaków z rejonu Narola znajduje się po wsch. stronie rynku. Tablica z mapą szlaków z rejonu Cieszanowa znajduje się przy drodze prowadzącej do zalewu Wędrowiec. Tablica z mapa szlaków z rejonu Horyńca znajduje się w centrum parku zdrojowego.

Szlaki nordic walking – Lasy Janowskie

Szlak nordic walking gminy Jarocin, znakowany kolorem czerwonym, 7,5 km. Trasa jednokierunkowa (!) prowadząca wśród przyjemnego lasu (7,5 km). Z centrum Jarocina idziemy do zalewu (właściwy początek pętli) i dalej jeszcze 2 km za szosą, aby potem korzystać już wyłącznie z leśnych duktów.

Szlaki nordic walking – Puszcza Solska

Tęczowy szlak w Wólce Biskiej, znakowany kolorem czerwonym, 4,5 km.
Przyjemny puszczański spacer, uwaga szlak jednokierunkowy! Początek przy leśnej szosie od strony Wólki, najpierw udajemy się na lewo.

Ponadto dwie trasy przygotowano w lesie na płd. od Suśca, są to jednak mało czytelne białe cyfry 1 i 2 malowane na drzewach bez żadnego podkładu. Lepiej wędrować tu bez szlaku.