Tydzień na Roztoczu – informacje ogólne

Wprowadzenie

Uwaga! Edycja 2019 jest ostatnią w tej formie. W 2020 r. przewodnik Tydzień na Roztoczu pojawi się w zupełnie nowej formule.

Planując wyprawy, zawsze dokonuje się jakiegoś wyboru dostępnych tras. W przypadku Roztocza nie jest on łatwy. Wybierać trzeba wśród sieci szlaków, z których wiele charakteryzuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi i kulturowymi. W ostatnich latach coraz częściej jeżdżę na rajdy 1 czy 2-dniowe. Takie mam obecnie możliwości, ale i tak się cieszę, że moja roztoczańska przygoda od Kraśnika do Lwowa może trwać dalej. Historyczne patrząc, moje poznawanie Roztocza opierało się jednak na wyjazdach dłuższych. W ciągu krótkiego wypadu ciężko oderwać się od codziennych problemów, trudniej także poczuć tę specyficzną roztoczańską atmosferę. Właśnie dlatego zapraszam do tygodniowej wyprawy. Owszem, można ją podzielić na krótsze odcinki.

Proponuję trzy różne wersje wyprawy (przygotowane w wygodnych do drukowania plikach PDF): na lato, na wiosnę i jesień, oraz na zimę.

Wersja letnia to najbardziej obszerna propozycja roztoczańskiej wyprawy. Do wykorzystania także na majówkę.
Wersja jesienna (tudzież wiosenna) to zaproszenie na krótsze wycieczki (bo i dzień jest krótki).
Wersja zimowa odnosi się do tych pięknych chwil, gdy na Roztoczu leży sporo śniegu. Gdy go nie ma, można spróbować skorzystać z propozycji na wiosnę i jesień.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Baza noclegowa
Najbardziej popularna na Roztoczu jest obecnie agroturystyka. Oferta jest wyjątkowo obszerna i łatwa do odnalezienia w Internecie. Ofertę wzbogacają ośrodki wypoczynkowe m.in. w Suścu i Krasnobrodzie, obiekty sanatoryjne w Horyńcu. W wakacje można zatrzymać się w sympatycznych schroniskach PTSM w Starym Górecku (PTSM jest w nowej szkole,  ale można też wybrać schronisko prywatne znajdujące się w starej szkole) Krasnobrodzie, Suścu, Zwierzyńcu, Józefowie, Szczebrzeszynie  i Tomaszowie Lubelskim. Są one lokowane zwykle w szkołach (z wyjątkami – Krasnobród). Skorzystać można z noclegu w szkołach w Werchracie i Hucie Różanieckiej.

Komunikacja
Polecam komunikację kolejową.

Najważniejsze znaczenie ma linia kolejowa (Lublin) Rejowiec – Zawada/Zamość – Zwierzyniec – Bełżec – Horyniec – Jarosław (Rzeszów). Kursują tu szynobusy Przewozów Regionalnych, całorocznie na odcinkach Lublin – Rejowiec – Zamość i Horyniec Zdrój – Rzeszów. Sezonowo (weekend majowy, wakacje) codziennie na trasie Lublin – Bełżec (dwie pary, poc. Roztocze i Tanew), a także weekendowo (soboty i niedziele) na trasach Lublin – Bełżec – Horyniec – Jarosław (jedna para) i Zamość – Bełżec – Jarosław – Rzeszów (jedna para).

Istotna jest także trasa Lublin – Kraśnik – Stalowa Wola Rozwadów. Całorocznie kursują tu szynobusy Przewozów Regionalnych. Pociągi pospieszne PKP IC zatrzymują się tylko w Kraśniku i Zaklikowie. Uwaga! W roku 2019 linia jest modernizowana. Na odcinku Lublin – Rzeszów za pociągi PKP IC prowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa. W przypadku szynobusów, kursują one pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem, następnie do Zaklikowa obowiązuje zastępcza autobusowa komunikacja, a następnie kolejny szynobus do Rozwadowa.

Uzupełniający charakter ma szlak Zwierzyniec – Biłgoraj – Stalowa Wola Rozwadów. Całorocznie  funkcjonuje tu tylko jedno połączenie – pospieszny skład PKP Intercity Hetman relacji Zamość – Rzeszów – Wrocław.

W przypadku szynobusów problemy związane z wysoką frekwencją można spotkać podczas weekendu majowego, lepiej wyruszać na Roztocze w wakacje, gdy ruch rozkłada się równomiernie.