Tydzień na Roztoczu – informacje ogólne

Wprowadzenie

Planując wyprawy, zawsze dokonuje się jakiegoś wyboru dostępnych tras. W przypadku Roztocza nie jest on łatwy. Wybierać trzeba wśród sieci szlaków, z których wiele charakteryzuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi i kulturowymi. W ostatnich latach coraz częściej jeżdżę na rajdy 1 czy 2-dniowe. Takie mam obecnie możliwości, ale i tak się cieszę, że moja roztoczańska przygoda od Kraśnika do Lwowa może trwać dalej. Historyczne patrząc, moje poznawanie Roztocza opierało się jednak na wyjazdach dłuższych. W ciągu krótkiego wypadu ciężko oderwać się od codziennych problemów, trudniej także poczuć tę specyficzną roztoczańską atmosferę. Właśnie dlatego zapraszam do tygodniowej wyprawy. Owszem, można ją podzielić na krótsze odcinki.

Proponuję trzy różne wersje wyprawy: na lato, na wiosnę i jesień, oraz na zimę.

Wersja letnia to najbardziej obszerna propozycja roztoczańskiej wyprawy. Do wykorzystania także na majówkę.
Wersja jesienna (tudzież wiosenna) to zaproszenie na krótsze wycieczki (bo i dzień jest krótki).
Wersja zimowa odnosi się do tych pięknych chwil, gdy na Roztoczu leży sporo śniegu. Gdy go nie ma, można spróbować skorzystać z propozycji na wiosnę i jesień.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Baza noclegowa
Najbardziej popularna na Roztoczu jest obecnie agroturystyka. Oferta jest wyjątkowo obszerna i łatwa do odnalezienia w Internecie. Ofertę wzbogacają ośrodki wypoczynkowe m.in. w Suścu i Krasnobrodzie, obiekty sanatoryjne w Horyńcu. W wakacje można zatrzymać się w sympatycznych schroniskach PTSM w Starym Górecku (PTSM jest w nowej szkole,  ale można też wybrać schronisko prywatne znajdujące się w starej szkole) Krasnobrodzie, Suścu, Zwierzyńcu, Józefowie, Szczebrzeszynie  i Tomaszowie Lubelskim. Są one lokowane zwykle w szkołach (z wyjątkami – Krasnobród). Skorzystać można także z noclegu w szkołach w Werchracie i Hucie Różanieckiej.

Komunikacja
Polecam komunikację kolejową.

Najważniejsze znaczenie ma linia kolejowa (Lublin) Rejowiec – Zawada/Zamość – Zwierzyniec – Bełżec – Horyniec – Jarosław (Rzeszów). Kursują tu szynobusy Przewozów Regionalnych, całorocznie na odcinkach Lublin – Rejowiec – Zamość i Horyniec Zdrój – Jarosław – Rzeszów (w tej drugiej relacji z wyjątkiem sobót). Sezonowo (weekend majowy, wakacje) codziennie na trasie Lublin – Bełżec  a także weekendowo (majówka codziennie, soboty i niedziele w wakacje) na trasach Lublin – Bełżec – Horyniec – Jarosław i Zamość – Bełżec – Jarosław – Rzeszów.

Ofertę w pewnym stopniu uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity: codziennie kursuje pociąg ZAMOYSKI relacji Piła – Warszawa – Lublin – Zawada – Zamość – Hrubieszów. Ponadto z kierunku południowego mamy codziennie zamojską grupa wagonów składu HETMAN relacji Wrocław – Rzeszów – Zwierzyniec – Szczebrzeszyn – Zawada – Zamość – Hrubieszów, a ponadto w soboty i niedziele, a w majówkę i w wakacje codziennie, kursuje zamojska grupa wagonów składu ROZTOCZE relacji Katowice – Kraków – Rzeszów – Zwierzyniec – Szczebrzeszyn – Zawada – Zamość. W zasadzie można z tych pociągów skorzystać także jadąc z północy, ale wymaga to skorzystania z drogi okrężnej i dodatkowego pociągu na trasie Lublin – Rozwadów.

Istotna jest także trasa Lublin – Kraśnik – Stalowa Wola Rozwadów. Całorocznie kursują tu liczne zarówno szynobusy Przewozów Regionalnych, jak i pociągi pospieszne PKP Intercity.

Uzupełniający charakter ma szlak Zwierzyniec – Biłgoraj – Stalowa Wola Rozwadów. Przemierzają go wspomniane już dwie pary pociągów PKP Intercity, codziennie zamojska grupa wagonów w pociągu HETMAN relacji Wrocław – Rzeszów – Zwierzyniec – Zamość – Hrubieszów, a także, ale już tylko sezonowo (w wakacje codziennie)  zamojska grupa wagonów pociągu ROZTOCZE relacji Bohumin – Katowice – Kraków – Rzeszów – Zwierzyniec – Zamość.

W przypadku szynobusów problemy związane z wysoką frekwencją można spotkać podczas weekendu majowego, lepiej wyruszać na Roztocze w wakacje, gdy ruch rozkłada się równomiernie.