Do Borowych Młynów (osada Głuchy) rowerem dojechać można za rowerowymi szlakami: zielonym Ziemi Józefowskiej lub niebieskim z Suśca.
Po dotarciu na miejsce udajemy się za znakami czarnego pieszego szlaku Walk Partyzanckich na płd. i przekraczamy most na Tanwi, skręcając następnie w lewo, w nową drogę szutrową (0,0 km, drogowskaz Lasów Państwowych wskazujący drogę do Kalkuty). 1 km dalej rozwidlenie, opuszczamy drogę szutrową skręcając w leśny dukt w lewo. Nadal towarzyszą nam znaki czarne. Należy uważnie przypatrywać się drogom prowadzącym w stronę doliny rzeki. Przy jednej z nich (5,0 km) w odległości 50 m od szlaku znajduje się pomnik upamiętniający placówkę Kalkuta.
Tablice znajdują się po obu jego stronach. Ich treść jest następująca: Placówka Kalkuta. Tu w 1943 r. stacjonował partyzancki oddział AK kapitana [Mariana Wardy] „Polakowskiego”, wraz ze sztabem obwodu Tomaszów Lubelski z komendantem majorem [Wilhelmem Szczepankiewiczem] „Drugakiem”. Tu kapelan AK ks. Skowronek [Edward Kołszut] sprawował mszę świętą, dla umocnienia partyzantów do walki z okupantem niemieckim.
Warto dodać, że takie msze były też sprawowane na niezbyt już stąd odległym wzgórzu Kościołek. Natomiast ks. Kołsztut w 1942 r. był także redaktorem konspiracyjnego pisma Komunikaty Radiowe, a 1943 r. przygotował pismo Dekada Żołnierza, drukowane na powielaczu w leśnym obozie.
Napis z drugiej strony: Tu w 1943 r., w dniu święta Bożego Ciała, zginął w akcji z Niemcami pierwszy partyzant-żołnierz AK „Kwiatek” Jan Greszta. W latach 1944/45 była [tu] szkoła dla młodszych dowódców AK obwodu Tomaszów Lubelski. Upamiętnił były uczestnik tych wydarzeń „Żegota”. (Jest on także fundatorem pomnika na wzgórzu Smoki, nieopodal wzgórza Kościółek, na starym przebiegu niebieskiego pieszego szlaku turystycznego.
Stąd można powrócić tą samą drogą do Borowych Młynów, lub kontynuować wędrówkę/jazdę miejscami piaszczystym szlakiem czarnym do Suśca.
2015, opublikowano: czerwiec 2017