Skalne wąwozy w Chmielach

Jakiś czas temu kolega Wojtek Pysz z internetowej Grupy Turystycznej Roztocze (GTR) na Geoportalu odnalazł tzw. Jaskinię Pedagogów w leśnym interiorze pomiędzy Brusnem a dawną wsią Chmiele. Wykorzystałem podane tam współrzędne GPS i wyruszyłem w teren.

Start przy pradawnej stodole z czasów PRL. Jeszcze stoi, ale mocno nadgryziona przez czas, klimat i zaniedbanie. Tyle gzów, co tutaj, to w tym roku nie spotkałem nigdzie indziej. Szybko trzeba było zmykać do lasu, gdzie z kolei oczekiwały wygłodniałe komary. Mój środek odstraszajacy szczęśliwie zadziałał.

Kultowa stodoła w Chmielach

Przed stodołą, przy drodze, stoi kamienny krzyż, nieopodal zaczyna się piaszczysty dukt odbiegający na zach. w las. Niestety, współrzędne okazują się mocno nieprecyzyjne. Wprawdzie szybko docieram na miejsce, ale trafiam na kawałek właściwie płaskiego terenu, w środku lasu. Jaskini tu nie ma.

Nieco dalej na południe są jednak ciekawe wąwozy, które spenetrowałem na dużym obszarze, po ok. 1,5 km w każdym kierunku, ale też nic nie znalazłem.

Za to w drodze powrotnej w pewnym momencie mój wzrok powędrował jakoś tak sam z siebie w lewo. Mój turystyczny instynkt podpowiedział mi, ze warto tam pójść. I się sprawdziło. Natrafiłem na dwa wąwozy z ciekawymi skałkami i mikro-jaskiniami.

Początek wąwozu i kilka małych kamieni na zachętę.

Początek wąwozu

Potem robi się ciekawiej.

Skałki w wąwozie I

A oto pierwsza wspomniana mikro-jaskinia.

Skałki w wąwozie II

Druga jest ciekawsza i większa. Niestety zdjęcie wyszło słabo. Jest pretekst, aby tu wrócić.

Skałki w wąwozie III

Może to ta poszukiwana Jaskinia Pedagogów? Może ktoś z moich gości wie?

Lipiec 2020