Szczebrzeszyn – zamkowa wieża widokowa

W Szczebrzeszynie 25 listopada 2023 otwarto dziś pięknie zrekonstruowaną wieżę zamkową (z XVI w.) z nową platformą widokową.

Zagospodarowano także całe wzgórze zamkowe, tworząc tu alejki z ławeczkami i altanami turystycznymi.

Wewnątrz wieży warto zobaczyć piwnice, szczególnie jeżeli w pamięci ma się ruinę, która tu jeszcze niedawno stała. Na piętrze portret króla Kazimierza Wielkiego namalowany przez szczebrzeszyńskiego malarza Stanisława Karpowicza i kawiarnia. Jest też kapsuła czasu, która upamiętnia Szczebrzeszyn z 2023 r., a którą wolno otworzyć dopiero za 100 lat! Na drugim piętrze platforma widokowa z lunetami.

Podczas ceremonii otwarcia usłyszeć (i zobaczyć) można było koncert muzyki dawnej.

Na uroczystość przybyli także dawni Słowianie.

Mimo chłodnej i śnieżnej momentami pogody przybyło dziś wielu gości. Uroczystego otwarcia wieży dokonał efektownie szablą przewodniczący Rady Miasta Szczebrzeszyn pan Zbigniew Złomańczuk, pełniący w tym wyjątkowym dniu funkcję ostatniego szlachcica na Szczebrzeszynie.

Wszyscy uczestnicy uroczystości dostali okolicznościowy folder i zostali zaproszeni na wypasiony poczęstunek (było nawet pieczone prosię). Do tego możliwość wybicia pamiątkowej szczebrzeszyńskiej monety i mini-wioska dawnych Słowian ze starymi strojami i sprzętami.

A tak ta zamkowa wieża wyglądała przed remontem, Jest różnica, prawda? Brawo Szczebrzeszyn!

2023