Góra Młynarka k. Józefowa

Góra Młynarka (328,4 m n.p.m.) znajduje się na skraju Gór Halińskich. Zaczynają się one właśnie w tej okolicy, a kończą nieopodal góry Kamień k. Stanisławowa.

To była popołudniowa wycieczka rowerowa w czerwcowy dzień. Baza znajdowała się w Rybnicy k. Suśca. Stąd szybka jazda na stację kolejową Susiec i podjazd pociągiem do położonego na leśnej polanie przystanku Józefów Roztoczański. To stacja wyjątkowej urody, która swego czasu nosiła wysoce mylna nazwę Krasnobród (bo do Krasnobrodu stąd nader daleko).

Z mapy wynikało, że najdogodniej na Młynarkę będzie dostać się od zielonego szlaku rowerowego Ziemi Józefowskiej. Przekraczam więc szosę i za znakami jadę początkowo na płd.-wsch. W miejscu skrętu dalej prosto. Przyjemny dukt wprowadza jednak w krzaki. Tędy z rowerem nie da rady! Wracam do szlaku, natychmiast go jednak opuszczając i udając się za główną leśna droga na płd.-zach. Dukt nieco kręci i biegnie inaczej niż na mapie, doprowadzając z czasem do linii kolejowej. Nieopodal słupka wskazującego 88 km żelaznego szlaku znajdują się niewielkie głazy.

Właśnie w tym miejscu trzeba skręcić w lewo w piaszczysta drogę i rozpocząć mozolną wspinaczkę na wzniesienie. Niebawem las i pierwsze wyrobisko dawnego kamieniołomu. Teraz trochę w bok, w prawo. Szczyt Młynarki wygląda jak grodzisko. Widoki stąd wyśmienite. Poniżej dwie panoramy.

Czas teraz na bliższe spotkanie z dawnym kamieniołomem.

Dalej głazy się kończą, ale nadal jest widokowo. Na horyzoncie morze lasów Puszczy Solskiej.

Zbliża się zachód słońca, czas na powrót do bazy. Zjeżdżam do Borowiny, a dalej to już tylko szosa.

P.S. Kilka lat temu przy okazji budowy wyciągu narciarskiego teren ten uległ negatywnej przemianie, a ostatnio przy wychodniach skalnych zrzucono bezładnie sterty jakiś kamieni (mam nadzieję, że tylko czasowo). Do tego quady rozjeździły teren (wbrew zakazowi właściciela terenu). Dobrze, że przynajmniej widoki pozostały niezmienne. Szczególnie jesienią. Poniżej fotka z października 2019 r. Widok na południe.

Wiosna 2007 r., aktualizacja październik 2019 r.