Dolina rzeki Szum k. Górecka Kościelnego

W Górecku Kościelnym w 2006 r. otwarto nowa ścieżkę spacerową w dolinie rzeki Szum. Znaków nie ma, ale przejście jest czytelne, dodatkowo przygotowano mostki przeprowadzające w kilku miejscach przez rzekę. Wody jednak czasem za dużo, więc w rzeczywistości raz przejść się da, a raz nie.. Trasa nie jest długa, a uroda jej jest zaiste wyjątkowa.

Wycieczkę zaczynamy od zabytkowego modrzewiowego kościoła z 1768 r. Po drugiej stronie drogi znajduje się ciekawe małe lokalne muzeum. Dalej maszerujemy wśród monumentalnych dębów, schodząc następnie z roztoczańskiej wierzchowiny nad wody rzeki Szum. Tu znajduje się słynna kapliczka na wodzie z XX w., postawiona w miejsce starszej z 1688 r. Jak podaje Mikołaj Stworzyński, ordynacki archiwista: w tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny. Po drugiej stronie rzeki, w lesie, znajduje się źródełko. Woda stąd zawiera dużo siarki, porównywana jest do słynnej wody Zuber z Krynicy. Znane są jej uzdrawiające właściwości – pomaga na schorzenia reumatyczne, bóle gardła i przeziębienia, a najlepiej – ponoć – działa o świcie.

Jeżeli interesuje nas ścieżka spacerowa nie przekraczamy jednak rzeki Szum, tylko przy kapliczce skręcamy ścieżką w prawo, prowadzącą nad rzeką.

Kolejne zdjęcia pokazują niektóre z ciekawszych miejsc, znajdujących się na trasie ścieżki. Nie warto tu się spieszyć. Jedynie wolny marsz pozwoli poznać unikalny klimat roztoczańskiej rzeki Szum.

Ścieżka doprowadza do wyspy w zakolu Szumu. To jednak nie koniec. Teraz trzeba się troszkę wycofać i maszerować dalej zgodnie z biegiem rzeki. Dotrzemy niebawem do tamy zbudowanej przez bobry.

Stąd trzeba zawrócić i raz jeszcze przejść się nad Szumem. Przyszłość tej trasy nie jest jednak pewna, bowiem jeszcze jesienią 2006 r. bobry zrobiły też tamę poniżej kapliczki na wodzie. Poziom wody podniósł się i ścieżka z suchej stała się niespodziewanie podmokłą. A ponoć i bobry zmieniły miejsce zamieszkania…

Update: niestety w późniejszym okresie ścieżka została zniszczona, woda porwała kładki.

Czerwiec 2006