Singletrack Józefów

Hamernia (leśniczówka) – Józefów (leśna droga Józefów – Fryszarka), wąska utwardzana droga, szlak jednokierunkowy, 8 km

Trasa niezwykłej urody, choć – wbrew napisowi łatwa na reklamującej ją tablicy – jest trudna, ale warto! Bardzo dużo stromych podjazdów i zjazdów (co pokazuje poniższy profil) wśród pięknych lasów! Zupełnie się tego nie spodziewałem po tym niby płaskim puszczańskim terenie. Cudne są wyjątkowo licznie nagromadzone kamienie i duży kamieniołom! Trasę przygotowały Lasy Państwowe. To dalszy ciąg józefowskiej Babiej Doliny.

Singletrack to wąska droga poświęcona dla rowerów górskich i właśnie z uwagi na jej niewielką szerokość szlak przygotowany został jako jednokierunkowy. Trasa ma po części charakter sportowy, oznakowano dodatkowe elementy, takie jak rollery, stoliki, czy profilowane zakręty. Dogodnym miejscem startu jest parking przy rezerwacie Czartowe Pole. Stąd przez most na rzece Sopot udajemy się do figury św. Jana Nepomucena, gdzie w lewo do leśniczówki. Zaraz za nią tablica z mapką przedstawiającą całą trasę. Nie jest ona znakowana, cały czas prowadzi nas jednak utwardzona droga. Oznakowano tylko dodatkowe elementy na trasie.

W pierwszej części przejeżdżamy w pobliżu dużego kamieniołomu, warto zejść tu z rowera i zobaczyć go z bliska.

Dalej, już bezpośrednio przy szlaku, mini jaskinia.

Rozpoczyna się festiwal zjadów i podjazdów i ogromnej ilości nagromadzonych w pobliżu kamieni.

Ciekawostką jest tzw. stolik (fotka poniżej).

W drugiej części nadal wiele kamieni i kolejna mini jaskinia.

Koniec przy leśnej szosie Józefów – Fryszarka. Skręcamy w prawo docierając już w Józefowie do prostopadłej ul. Batalionów Chłopskich. Tu w prawo. Stąd do parkingu przy rezerwacie Czartowe Pole powrócimy korzystając z lokalnych dróg asfaltowych, a początkowo także wygodnej drogi rowerowej poprowadzonej wzdłuż szosy. Na całym odcinku będą znaki pomarańczowe trasy rowerowej Green Velo. Odcinek powrotny zajmie nam kolejne 8 km, razem wyjdzie więc 16 km.