Osobliwości Roztocza cz. 3

Kapliczna Góra k. Starego Górecka

Zrekonstruowany bunkier Konrada Bartoszewskiego „Wira”, który funkcjonował w latach 1943-1944. Więcej w dziale: Roztoczańskie tematy, Szlakiem obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej.

Szklarnia (Lasy Janowskie)

Suka biłgorajska – legendarny instrument z Lasów Janowskich, odtworzony przez pana Zbigniewa Butryna. Zdjęcie wykonane w Szkole Suki Biłgorajskiej w Szklarni k. Janowa Lubelskiego.

Św. Piątek z Zamościa

Ciekawostka – i to podwójna. Ulica św. Piątka. Ciekawa jest po pierwsze dlatego, że nie ma takiego świętego. Po drugie dlatego, że znajduje się na niej intrygująca kolumna o nazwie Święty Piątek. Pochodzi ona z drugiej ćwierci XVII w. ma kształt słupa, na którym wspiera się kapliczka ze scenami Męki Pańskiej, a także tajemniczymi maskami (które swego czasu odkuto i wmurowano w holu zamojskiego ratusza, na kolumnie zaś umieszczono ich kopie). Kolumna stoi w miejscu, gdzie niegdyś – właśnie w piątki – wykonywano egzekucje na bandytach. Według jednej z legend fundatorem miał być ormiański kupiec, który właśnie tutaj w Wielki Piątek (!) został napadnięty, na szczęście udało mu się ujść z życiem.

Huszczka k. Zamościa

Po wysiedleniu polskiej ludności w 1941 r. Niemcy w ich miejsce sprowadzili osadników niemieckich i volksdeutschów. Nie mieli oni łatwo, nękała ich bowiem polska partyzantka. Dla obrony wzniesiono ten bunkier.

Zamość

Kamienny kanał prowadzący do kamiennej cysterny. To pozostałości ciekawego (i unikalnego w skali Europy) systemu kanalizacyjnego z XVII w. Więcej.

Susiec, Paary (Roztocze Środkowe)

Pozostałości po dawnych ordynackich hutach szkła. Więcej.

Przecinka k. Tomaszowa Lubelskiego

Studnia? Ten ciekawy obiekt zobaczyć można we wsi Przecinka (znajduje się nieco na płn. od Tomaszowa Lubelskiego).

Lubycza Kniazie (Roztocze Południowe)

Ruiny cerkwi wykorzystane w słynnym filmie Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna.

Gorajskie Skały (Roztocze Zachodnie)

Grupa odkrywek skalnych z niewielka jaskinią w okolicy Goraja. Więcej.

Wojsławice

Pomnik Jakuba Wędrowycza – bimbrownika i egzorcysty amatora, bohatera książek Andrzeja Pilipiuka.

Tarnogród (Płaskowyż Tarnogrodzki)

Unikat – muzeum nożyczek, mieści się w bibliotece.

Szastarka (Roztocze Zachodnie)

Hollywood niejedno ma imię… Jakby co, to najbliższe kino jest w pobliskim Kraśniku.

Wojda (Roztocze Środkowe)

Zamurowany stary dąb. Niestety jesienią 2016 r. przewrócił się.

Ruda Różaniecka (Roztocze Południowe)

Stara lokomobila z 1918 r., która służyła niegdyś w pobliskim tartaku.

Krasnystaw

Klęczące drzewo na rynku, to klon jesionolistny liczący sobie 65 lat.

Lubaczów (Płaskowyż Tarnogrodzki)

Statek kosmiczny USS Enterprise NCC 1701 ze Star Treka zacumował na szczycie starej kolejowej wieży ciśnień nieopodal stacji Lubaczów. Kapitan James T. Kirk postanowił osobiście sprawdzić piękno Roztocza… i podobno pozostał tu już na stałe.

Brzeziny k. Tereszpola (Kotlina Sandomierska)

Święty Mikołaj z wilczą brodą. Według legendy znakomitego zamojskiego przewodnika Edwarda Słoniewskiego, zamieszczonej w książce W krainie żurawiny i utopców, w Brzezinach miał mieszkać pewien gospodarz o imieniu Mikołaj. Pewnego zimowego dnia udał się on na jarmark do Józefowa. Żona prosiła, aby wrócił przed zmrokiem. Mąż chciał dotrzymać słowa. Na jarmarku nabył srebrną tabakierkę i już szykował się do powrotu, gdy napotkał dawnego sąsiada, który namówił go na łyk (niejeden, jak się okazało) gorzałki. Powrót wypadł już po nocy. Już w pobliżu Brzezin na Mikołaja napadło Mikołaja stado wygłodniałych wilków. Z chłopa właściwie nic nie zostało, nie było jak urządzić pogrzebu. Niespokojna dusza często pojawiała się w tym miejscu, aż wnuk gospodarza ufundował tę właśnie figurę – św. Mikołaja z nietypową brodą. Ponoć jakiś czas potem złapano ogromnego wilka, w którego żołądku znaleziono… srebrną tabakierkę. A może to była zwykła figura, a kawałek brody św. Mikołaja po prostu z czasem odpadł, przez co zarys twarzy uległ zmianie? Ja tam wolę legendę…

Krynice (okolice Krasnegostawu)

Wieża Arianka – roztoczańska piramida.

Siedliska (Roztocze Południowe)

Kamienny tunel, który niegdyś podobno miał prowadzić z Siedlisk aż do Rawy Ruskiej.

Okolice Kraśnika (Roztocze Zachodnie)

Pomoc drogowa dla prawdziwych twardzieli.