Katie Melua w Warszawie 11.04.2023

Katie Melua zadebiutowała dokładnie 20 lat temu w 2003 r. albumem Call Off the Search, który świetnie sprzedał się na całym świecie z wyjątkiem USA. Ten wyjątek miał już dotyczyć wszystkich następnych płyt tej artystki. Wydany dwa lata później album Piece by piece tylko potwierdził klasę Katie. No ale to właśnie na nim znalazły się tak piękne utwory, jak Nine milion bicycles, Spider’s web, I cried for You, Piece by piece, czy Shy boy. Melua stała się idolem nastolatków i nie tylko. Do moich ulubionych piosenek dodaję jeszcze przynajmniej The flood z z albumu The house z 2010 r. Wszystkie te piękne pieśni zabrzmiały na naszym pierwszym koncercie Katie, w zamkniętej dziś niestety słynnej sali kongresowej pałacu kultury i nauki w Warszawie 12 listopada 2012 r. Na marginesie, to był ostatni koncert w tej słynnej sali!

A teraz przechodzimy do 2020 r. Melua miała zagrać koncert na warszawskim Torwarze 8 października 2020 r., ale przez pandemię koncert został odwołany, jak wiele innych.

No i wreszcie 11 kwietnia 2023 r. i ponownie warszawski Torwar.

Pierwszy koncert z wiosennej trasy Love & Money (tytuł najnowszej płyty Katie) właśnie teraz, właśnie tutaj! Pięknie było, nagłośnienie czyste jak żyleta! Melua sporo opowiadała o sobie. Na przykład o depresji, która dopadła ją w 2010 r. Trafiła jednak szczęśliwie na doktora, który nie tylko jej pomógł, ale także kochał muzykę. Sam grał na gitarze elektrycznej i miał ją w swoim gabinecie. Przyznała, że przez wiele lat muzyka była dla niej wszystkim. jednak w pewnym momencie uznała, że życie to jednak coś więcej. Właśnie wtedy przyszła miłość i założyła rodzinę. Jej synek w czasie koncertu spał sobie spokojnie w garderobie. Dostał brawa! Wspominała też o swoim dzieciństwie. Gruzja była częścią ZSRR. Po rozpadzie zapanował w tym kraju chaos. Ale miało to też dobre strony. Na opuszczonym lotnisku bawiła się świetnie z bratem wśród prawdziwych samolotów i helikopterów. A brat gra teraz w jej zespole na gitarze!

No i piękne momenty. Podczas utworu, który mówi o kwiatach, które Katie spodziewa się dostać, jeden z fanów stosowną wiązankę kwiatów dostarczył do sceny. Melua podziękowała i wspomniała, że w Gruzji przy tej piosence dzieje się tak samo. Nigdy jednak w Anglii.

Setlista obejmowała głównie utworzy z dwóch ostatnich albumów Meluy, czyli Album no 8 i Love and money. Artystka idzie za głosem serca i śpiewa to, co czuje. Mi to pasowało, bo Album no 8 jest super! No i taki niuans na koniec. 14 piosenka w setliście to utwór 14 windows. Przypadek?

Katie Melua, Love & Money Tour, Warszawa, Torwar, 11.04.2023, godz. 20.10,
Setlista:

 1. Joy
 2. Lie in the Heat (cover, oryginalny wykonawca: Mike Batt)
 3. Nine Million Bicycles
 4. Plane Song
 5. Golden Record
 6. Perfect World
 7. Your Longing Is Gone
 8. Darling Star
 9. Remind Me to Forget
 10.  Love and Money
 11.  A Love Like That
 12.  Pick Me Up
 13.  Wonderful Life (cover, oryginalny wykonawca: Black)
 14.  14 Windows
 15.  Tiger in the Night
 16.  The Closest Thing to Crazy (cover, oryginalny wykonawca: Mike Batt)
 17.  Red Balloons
 18.  Quiet Moves
 19.  Those Sweet Days
  BISY
 20.  Call Off the Search
 21. I Cried for You