Szczebrzeszyn 25.11.2023

W Szczebrzeszynie otwarto pięknie zrekonstruowaną wieżę zamkową (z XVI w.) z nową platformą widokową. Zagospodarowano także całe wzgórze zamkowe, tworząc tu alejki z ławeczkami i altanami turystycznymi. Wewnątrz wieży warto zobaczyć piwnice, szczególnie jeżeli w pamięci ma się ruinę, która tu jeszcze niedawno stała. Na piętrze portret króla Kazimierza Wielkiego namalowany przez szczebrzeszyńskiego malarza Stanisława Karpowicza i kawiarnia. Jest też kapsuła czasu, która upamiętnia Szczebrzeszyn z 2023 r., a którą wolno otworzyć dopiero za 100 lat! Na drugim piętrze platforma widokowa z lunetami. To wszystko razem będzie wielką atrakcją turystyczną na przyszły sezon!

Mimo chłodnej i śnieżnej momentami pogody przybyło dziś wielu gości. Uroczystego otwarcia wieży dokonał efektownie szablą przewodniczący Rady Miasta Szczebrzeszyn pan Zbigniew Złomańczuk, pełniący w tym wyjątkowym dniu funkcję „ostatniego szlachcica na Szczebrzeszynie”.

Wszyscy uczestnicy uroczystości dostali okolicznościowy folder i zostali zaproszeni na wypasiony poczęstunek (było nawet pieczone prosię). Do tego koncert muzyki dawnej, grany oczywiście na żywo, możliwość wybicia pamiątkowej szczebrzeszyńskiej monety i mini-wioska dawnych Słowian ze starymi strojami i sprzętami. Brawo Szczebrzeszyn!