Kolejka wąskotorowa z 1928 r. w Suścu

Kolejki wąskotorowej z 1928 r. nie zaznaczono na żadnej mapie, ale nadal wspominają ją mieszkańcy.

Przełom w poszukiwaniach nastąpił w kwietniu 2018 r., gdy tę kolejową trasę odtworzył Wiktor Jarosz z Suśca. No i właśnie z Wiktorem pokonaliśmy ją ponownie, jeszcze przed końcem kwietnia.

Od stacji PKP trasa kolejki najprawdopodobniej wiodła tak samo, jak późniejszej wąskotorówki, generalnie wzdłuż głównej drogi. W miejscu, gdzie od ul. Tomaszowskiej odbiega ul. Piaskowa skręcała na południe, w las (0 km). Nasyp tu nie zachował się. Docieramy do prostopadłego duktu leśnego, tu w prawo. Nasyp prawdopodobnie wiódł po południowej stronie drogi. Po 180 m zmiana kierunku, na wsch., z dyskretnym dodatkiem płd.

Przed nami płot, który trzeba będzie obejść z lewej strony. Przecinamy szerszą drogę nieopodal szkoły. Mijamy od płd. cmentarz zbliżając się do najciekawszego fragmentu dawnego żelaznego szlaku.

Przed nami dwie przeprawy. Najpierw skromniejsza, nad niewielkim ciekiem wodnym. Potem ta najważniejsza – nad wodami potoku Krynica. W tym drugim przypadku nasyp będzie najwyższy na całej trasie i najbardziej efektowny. Sam most (drewniany) nie zachował się.


Trasa kolejki wykręca następnie na płd.-zach., aby po niespełna 350 m, w pobliżu skrzyżowania dróg leśnych, odbić na płn.-zach. Przed nami przekopana wydma. Na marginesie, trasa tej kolejki częściej niż po nasypie wiodła właśnie w zagłębieniach. Wybrano takie rozwiązanie zapewne dlatego, aby konikom było łatwiej. No właśnie, nie było tu lokomotyw. Malutkie wagoniki ciągały konie. W kierunku z puszczy jechały one puste, powracały załadowane drewnem. Przygotowując szlak starano się, aby trasa cały czas prowadziła w dół. No i faktycznie to się udało, od drogi leśnej na Borowe Młyny do ul. Piaskowej w Suścu, spadek wynosi 14 metrów.

Od przekopanego nasypu kierujemy się generalnie na wsch. do drogi leśnej Borowe Młyny – Susiec gdzie trasa kolejki z 1928 r. włączała się ponownie w szlak późniejszej wąskotorówki (2 km).

Fizyczne pozostałości kolejki
Kolejka z 1928 r.
Kolejka w latach 50. XX w.
Bocznice niezaznaczane na mapach

Dawna leśna kolejka wąskotorowa w Suścu

14 kwietnia 2018