OMD w Warszawie

OMD, czyli Orchestral Manoeuvres in the Dark, to jedna z najsłynniejszych kapel synth-popowych z lat 80. Zespół ostatnio w miarę regularnie zagląda do Polski, przy czym czasem w zestawie 2- a czasem 4-osobowym. Koncert z 4.02.2020 r. w Progresji był w tej drugiej opcji – i bardzo dobrze. Dodajmy, że koncert wyprzedany już na długo przed jego terminem.

Tak gorącej publiczności nie pamiętam od dawna. Panowie grają w ramach jubileuszowej trasy z okazji 40-lecia działalności artystycznej, co gwarantuje przekrojowy materiał, uwzględniający nie tylko dawne hity, ale także piosenki z ostatnich płyt.

Zaczęło się jednak z nutą grozy, gdy wokalista Andy McCluskey wyznał, że jego stopa jest rozwalona. To jednakże nie przeszkodziło mu już za chwilę w zagraniu koncertu, w którym dał z siebie 200% normy. Młynki kręcił jeszcze większe, niż Joe Cocker. No ale przy większości tych piosenek nogi same tańczą. Na koniec powiedział, że warszawska publiczność jest lepsza niż jakiekolwiek lekarstwa. To w kontekście wspomnianej powyżej stopy.

Piękny moment miał miejsce, gdy Andy powiedział, że to trasa 40-lecia. Publika gromko odśpiewała sto lat

Moment refleksji przy Enola gay. Poświęcić piosenkę bombie atomowej, trochę dziwne, zawsze to mnie zastanawiało. Ale kawałek ma fajny bit.

Chyba największą ciekawostką było zagranie obu piosenek, które znalazły się na debiutanckim singlu Electricity z 1979 r. Szczególnie chodzi o tę drugą piosenkę, czyli o Almost, która miała stanowić inspirację dla Vince Clarke’a do założenia grupy Depeche Mode (z którą grał jednak tylko do 1981 r.).

P.S. Dla mnie dwa absolutnie ulubione piosenki OMD to Maid of Orleans (jedna z najsłynniejszych) i If You leave (jedna z tych, które niekoniecznie były wielkimi przebojami) i ku mej radości oba były zagrane na koncercie.

OMD, SOUVENIR 40 YEARS TOUR, Warszawa, Klub Progresja, 4.02.2020, godz. 21.00

1. Stanlow
2. Isotype
3. Messages
4. Tesla Girls
5. History of Modern (Part 1)
6. (Forever) Live and Die
7. Souvenir
8. Joan of Arc
9. Maid of Orleans
10. Statues
11. Almost
12. Don’t Go
13. So in Love
14. Dreaming
15. The Punishment of Luxury
16. Locomotion
17. Sailing on the Seven Seas
18. Enola Gay

Bisy:
19. If You Leave
20. Pandora’s Box
21. Electricity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *