Perfect

40-lecie działalności Perfectu zespół obchodzi serią efektownych, niestety zarazem pożegnalnych koncertów. Grzegorz Markowski odchodzi z kapeli, wprost przyznając, że wraz z wiekiem trudy koncertowania stają się coraz cięższe. Wszystko ma swój czas… Cieszmy się więc tymi ostatnimi koncertami, z których jeden, wyprzedany, odbył się w piątek 14.02.2020 r. na warszawskim Torwarze.

To było moje już 10 spotkanie z zespołem (z czego pierwsze 2 wypadły w składach jeszcze ze Zbyszkiem Hołdysem). 2 godzinki rock’n’rolla w najlepszym wydaniu, w bogatej oprawie i przy świetnym nagłośnieniu. Sympatyczne były podziękowania dla rodzin za ich cierpliwość i zarazem przeprosiny, bo jak powiedział Grzegorz: muzykom należy się 500 lat w czyśćcu.

Nie zabrakło wielkich hitów z początków kariery: Chcemy byś sobą, Ewka, Niewiele ci mogę dać (w wersji gitarowej), Autobiografia… Przyjemnie słuchało się też Bażanciego życia. To może nie był akurat wielki przebój, ale sekcja rytmiczna jest tam niesamowicie opracowana. Największą niespodzianką był genialne Nieme kino, od dawna na żywo nie grane. No i oczywiście wizytówki z czasów późniejszych: Kołysanka dla nieznajomej (z absolutnie genialnej, a dziś już zapomnianej, płyty Jestem z 1994 r.), Wszystko ma swój czas, cudne Odnawiam duszę i Niepokonani. Ten ostatni utwór już jakiś czas temu z niezrozumiałych przyczyn wypadł z setlisty, na szczęście na tych ostatnich koncertach grany jest ponownie. I to jak! W momencie gdy po raz ostatni padają słowa: trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść… gasną światła i zespół przestaje grać. Niepokonany.

A czy to koniec Perfectu? W wyświetlanym przed koncertem przesłaniu od innych artystów Janusz Panasewicz z Lady Pank prosił Markowskiego aby sobie odpoczął, ale potem jednak powrócił… Sam wokalista w wywiadzie wspomina, że nie biorę rozbratu z muzyką. Będę chciał jeszcze w tej muzyce być, ale już na bardziej luźnych, niezobowiązujących zasadach. W każdym razie ta muza i tak zostanie z nami już na zawsze.

PERFECT, Hala Torwar, Warszawa, 14.02.2020, godz. 20.05
1. Lokomotywa z ogłoszenia
2. Idź precz
3. Bla bla bla
4. Wszystko ma swój czas
5. Kołysanka dla nieznajomej
6. Bażancie życie
7. Pepe wróć
8. Adrenalina
9. Droga bez łez
10. Niewiele ci mogę dać
11. M.U.S.K.K. (z solo na perkusji)
12. Odnawiam duszę
13. Autobiografia
14. Ale wkoło jest wesoło
15. Chcemy być sobą
Bisy 1
16. Nieme kino
17. Nie płacz Ewka
18. Jeszcze nie umarłem (fragment)
Bis 2
19. Niepokonani

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *