Stare Dobre Małżeństwo w Bieszczadach

Ubiegłoroczne bieszczadzkie koncerty SDM były dużym wydarzeniem, nic dziwnego, że i w tym roku na dwa sierpniowe koncerty na stację kolejki wąskotorowej Majdan k. Cisnej ściągnęły tłumy. O ile jednak koncerty z 2022 r. miały silny rys bieszczadzki – zespół promował wtedy bieszczadzki właśnie album Schronisko Aniołów (którym na marginesie jest stacja Majdan) to w tym roku bieszczadzkie pieśni były tylko dwie:  Gdzieście mi dziś i oczywiście Bieszczadzkie Anioły. Poprzednio tak pół na pół były pieśni Stachury i Ziemianina, tym razem dominował Stachura. Mi to pasowało, bo był to po prostu całkiem inny koncert, a nie powtórzenie wydarzenia. Jak powiedział Krzysztof Myszkowski: od Stachury się zaczęło i nie byłoby niczego, gdyby nie Stachura. To prawda. Inna sprawa, że w tym metafizycznych bieszczadzko-wąskotorowych okolicznościach przyrody cokolwiek by SDM nie zagrało byłoby i tak mega! Wystarczy wspomnieć, że zanim ten pierwszy koncert z 12 sierpnia się zaczął publiczność zdążyła już przynajmniej trzykrotnie odśpiewać po całości Bieszczadzkie Anioły. Lepszego wprowadzenia w klimat koncertu wyobrazić sobie nie można! 

Kilka starych pieśni w nowych ciekawych, wolniejszych wersjach, a największą niespodzianką była intrygująca wersja Nie brooklińskiego mostu, w której w części solowej zamiast skrzypiec usłyszeliśmy iście hardrockową solówkę na gitarze elektrycznej, którą zagrał Bolo Pietraszkiewicz – czwarty do brydża, jak powiedział Krzysztof. Pięknie to się razem skomponowało. No i Majka. Był fan, który przez cały koncert się dopominał o tę pieśń – i dane nam było ją usłyszeć po całości. Potem wpuszczono go nawet na scenę, gdzie osobiście podziękował Krzyśkowi.

Bawiliśmy się świetnie i długo (czas koncertu przekroczył 150 minut!) i za rok też przyjedziemy!

P.S.1. A w drodze powrotnej na niezwykle tej nocy rozświetlonym gwiazdami bieszczadzkim niebie widzieliśmy niesamowite płonące perseidy. Piękny bonus!

P.S.2. Właśnie przy okazji tego wydarzenia miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa SDM, na którym zapisano pierwszy ubiegłoroczny bieszczadzki koncert.

SETLISTA SDM, MAJDAN, 12.08.23, godz. 20.30

1. Dokąd idziesz? Do słońca!
2. Jak
3. Kim właściwie była ta piękna pani?
4. Wiem
5. Gdziekolwiek
6. Sanctus
7. Gloria
8. Za dalą dal
9. Błogo bardzo sławił będę ten dzień
10. Studniówka 1981 (ze wstawką z Majki)
11. Z nim będziesz szczęśliwsza
12. Jest już za późno
13. Nie rozdziobią nas kruki
14. Czarny blues o czwartej nad ranem
15. Nie brookliński most (solo gitarowe Bolo Pietraszewicz)
16. Bogiem a prawdą
17. Ludzie
18. U studni

BISY 1
19. Biała lokomotywa
20. Ulica Nowa
21. Kiedyś moje piosenki…
22. Opadły mgły, wstaje nowy dzień
23. Wędrówką życie jest człowieka
24. Gdzieście mi dziś…?
25. Bez reszty
26. Studniówka 1981

BISY 2
27. Bieszczadzkie anioły
28. Majka
29. Piosenka dla piosenki