Szczebrzeszyn 25.11.2023

W Szczebrzeszynie otwarto pięknie zrekonstruowaną wieżę zamkową (z XVI w.) z nową platformą widokową. Zagospodarowano także całe wzgórze zamkowe, tworząc tu alejki z ławeczkami i altanami turystycznymi. Wewnątrz wieży warto zobaczyć piwnice, szczególnie jeżeli w pamięci ma się ruinę, która tu jeszcze niedawno stała. Na piętrze portret króla Kazimierza Wielkiego namalowany przez szczebrzeszyńskiego malarza Stanisława Karpowicza i kawiarnia. Jest też kapsuła czasu, która upamiętnia Szczebrzeszyn z 2023 r., a którą wolno otworzyć dopiero za 100 lat! Na drugim piętrze platforma widokowa z lunetami. To wszystko razem będzie wielką atrakcją turystyczną na przyszły sezon!

Czytaj dalej „Szczebrzeszyn 25.11.2023”

Ścieżka Spławy zimą

Spadło nieco śniegu, trzeba było więc szybko skorzystać, bo to towar ostatnimi laty generalnie szybko zanikający. Wybór padł na ścieżkę dydaktyczną Spławy w Poleskim Parku Narodowym do jeziora Łukie. Fajnie chodziło się po śniegu…

Igrzyska śmierci: ballada o ptakach i wężach

Igrzyska śmierci, tak jak Więzień labiryntu to franczyzy dla młodzieży. Ale pod warstwą akcji jest coś więcej. Brutalne wykorzystywanie bogatych przez biednych, a w tym drugim przypadku także globalna pandemia. Brzmi znajomo? Cenię sobie to, że znam zarówno książki, jak i filmy.

Najnowszą książkę igrzysk śmierci The Ballad of Songbirds and Snakes przeczytałem tuż co po premierze w maju 2020. Teraz film. Choć wiedziałem, jak się skończy, a skończy się nieoczekiwanie (choć jak głębiej pomyśleć, to właśnie oczekiwanie) uniwersum igrzysk śmierci wciągneło mnie ponownie bardzo mocno. Młody Coriolanus Snow, przyszły prezydent Panem, jest daleki od sukcesów. Jego rodzina była bogata, ale podczas wojny związanej z buntem dystryktów ich fabryki zostały zniszczone (to info z książki, w filmie tego nie ma). Przed nim teraz jednak szansa: zostaje mentorem pozornie słabej Lucy Gray z dystryktu 12 w 10 igrzyskach śmierci. Potem jednak niespodziewanie czeka go los zwykłego żołnierza pokoju. Jakich wyborów dokona? Co jest w stanie poświęcić dla swojej kariery?

Czytaj dalej „Igrzyska śmierci: ballada o ptakach i wężach”

Przywrócono połączenia kolejowe z Rawą Ruską

Od 15 października 2023 r. kursuje pociąg pospieszny Warszawa Wschodnia – Lublin – Rawa Ruska. Pociąg uruchamiany jest staraniem Kolei Ukraińskich, a tabor zapewnia polska firma Skpl. Na całej trasie jest tylko jeden przystanek handlowy: Lublin Główny. Potem już tylko stacje graniczne: Hrebenne i Rawa Ruska. W Rawie mamy skomunikowanie z pociągiem do/z Lwowa. Wyjazd z Warszawy Wschodniej o 21.45, Lublin 23.55, Rawa Ruska 5.15 (czas ukraiński). Z powrotem Rawa Ruska 11.00 (czas ukraiński), Lublin 15.00, Warszawa Wschodnia 17.18. Uwaga! Bilety można kupić na stronie internetowej (lub aplikacji) Kolei Ukraińskich, nie są sprzedawane w kasach PKP. Frekwencja jest zwykle wysoka, więc podróż warto planować z wyprzedzeniem.