Jean Michel Jarre w Katowicach 2016

Choć generalnie uważam, że w kwestii muzyki nie wynaleziono nic bardziej genialnego, jak gitarę, bas i perkusję (patrz: The Police), to jednak słucham bardzo różnorodnej muzy. Stąd moja obecność na koncercie Jean Michel Jarre’a, który odbył się 6 listopada 2016 r. w katowickim Spodku. Był to już mój 6 koncert Mistrza. Sprawa jest prosta – … Czytaj dalej Jean Michel Jarre w Katowicach 2016

Choć generalnie uważam, że w kwestii muzyki nie wynaleziono nic bardziej genialnego, jak gitarę, bas i perkusję (patrz: The Police), to jednak słucham bardzo różnorodnej muzy. Stąd moja obecność na koncercie Jean Michel Jarre’a, który odbył się 6 listopada 2016 r. w katowickim Spodku.

Był to już mój 6 koncert Mistrza. Sprawa jest prosta – wybitnych artystów mamy wielu, ale takich, o których można by powiedzieć, że wymyślili całkiem nowy rodzaj muzyki już zdecydowanie mniej. Jednym z tych ostatnich jest właśnie Jarre, który wydając w 1977 r. album Oxygene stworzył absolutnie nową jakość. W ostatnich latach artysta dość często gościł w Polsce z przekrojowym materiałem zawierającym największe hity. Ostatni koncert był jednak inny. Niedawno Jarre wydał dwupłytowy premierowy album Electronica, będący efektem współpracy z gwiazdami wykorzystującymi w swoich utworach instrumenty elektroniczne. I to właśnie te rytmy stanowiły podstawę setlisty tego koncertu. Nie narzekałem, bo album Electronica vol. 1 uznaję za rewelacyjny (vol. 2 wypadł ciut słabiej). Prawdziwą sztuką było jednak odegranie tych utworów samodzielnie, bez udziału gości, ale Jarre – jak zawsze – dał radę. Oprócz tradycyjnych już laserów uwagę zwracały nowatorskie wizualizacje wyświetlane na trzech ruchomych grupach ekranów LED – z przodu, w środku i na końcu sceny. Wychodził z tego fenomenalny efekt 3D, widoczny bez potrzeby nakładania żadnych specjalnych okularów! Warto dodać, że wśród prezentowanych utworów znalazł się premierowy fragment z najnowszej płyty Oxygene 3, wydanej już po koncercie z okazji 40-lecia opublikowania albumu pierwszego. Część trzecia trzyma poziom i świetnie komponuje się z poprzednimi! Przez dwa miesiące praktycznie nie wyjmowałem tego albumu z odtwarzacza (a rzadko mi się to zdarza) i nadal po niego chętnie sięgam. Ale to mroczna płyta, szczególnie najlepsze Oxygene 14 i Oxygene 20. Ciekawe, że na singla wybrany został (i konsekwentnie zagrany na koncercie) bodaj najbardziej optymistyczny w zestawie Oxygene 17.

W każdym razie koncert mega. Ponadto, co też ma znaczenie, do domu wróciłem nie tylko z fajnymi wspomnieniami, ale i z fotkami (jedna z nich powyżej) i z bonusem specjalnym w postaci autografu artysty!!!

Oczywiście wybieram się też na kolejny koncert Jarre’a, ktory odbędzie się 9 lipca 2017 r. w Tauron Arenie w Krakowie. Polecam!

SETLISTA Z KATOWIC 2016
Intro: Waiting for Cousteau
The Heart of Noise, Part 1
The Heart of Noise, Part 2
Automatic (Part 2)
Oxygène 2
Circus
Web Spinner
Exit
Équinoxe 7
Conquistador
Oxygène 8
Zero Gravity (Above & Beyond Remix)
Souvenir of China
Immortals
Brick England
The Architect
Oxygène 4
Glory/ Equinoxe 4
The Time Machine
Bisy:
Oxygène 17
Stardust
Fourth Rendez-Vous

SETLISTA Z KRAKOWA 2017
The Heart of Noise, Part 1
The Heart of Noise, Part 2
Automatic, Pt. 2
Oxygène 2
Circus
Web Spinner
Exit
Équinoxe 7
Conquistador
Oxygène 8
Zero Gravity
Oxygène (Part 19)
Brick England
The Architect
Herbalizer
Oxygène (Part 17)
Glory / Équinoxe 4
The Time Machine
Oxygène 4
Zoolookologie
Stardust
Rendez-vous 4