Nowe wydawnictwa turystyczne

Na rynku ukazała się cała seria nowych wydawnictw kartograficznych: m.in. zestawy Rowerem po Roztoczu (1: 50 000, Wydawnictwo Paweł Wład), Roztocze – różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe (1: 75 000, Kartpol) oraz Roztocze i Puszcza Solska (1: 50 000, Wojskowe Zakłady Kartograficzne). Wydany przez wydawnictwo Paweł Wład zestaw Rowerem po Roztoczu obejmuje 8 map w … Czytaj dalej Nowe wydawnictwa turystyczne

Na rynku ukazała się cała seria nowych wydawnictw kartograficznych: m.in. zestawy Rowerem po Roztoczu (1: 50 000, Wydawnictwo Paweł Wład), Roztocze – różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe (1: 75 000, Kartpol) oraz Roztocze i Puszcza Solska (1: 50 000, Wojskowe Zakłady Kartograficzne).

Wydany przez wydawnictwo Paweł Wład zestaw Rowerem po Roztoczu obejmuje 8 map w skali 1: 50 000 (+ ogólny przewodnik, oddzielnie dostępny jest tylko jeden przewodnik szczegółowy: Susiec – informator turystyczny), z propozycjami tras rowerowych w okolicy Zwierzyńca, Krasnobrodu, Józefowa, Suśca, Narola, Bełżca, Lubyczy Królewskiej i Horyńca Zdroju. Przedstawiono pętle wokół tych wszystkich miejscowości z wykorzystaniem istniejących tras znakowanych, a także poza nimi. Później zestaw został uzupełniony o dodatkową mapę Rowerem po Roztoczu: Adamów i okolice (1: 50 000). Polecam zdobycie całości!

To samo wydawnictwo przygotowało także zaktualizowane mapy Roztocze Zachodnie, Równina Biłgorajska (1: 60 000) i Lokalna Grupa Działania Nasze Roztocze (1: 50 000). Mapa Roztocze Zachodnie, Równina Biłgorajska (1: 60 000) w stosunku do poprzedniej edycji nie tylko została zaktualizowana, ale zwiększono także jej zakres, który w części południowej sięga obecnie po Kuryłówkę, Adamówkę i Stary Dzików.
Mapa Lokalna Grupa Działania Nasze Roztocze (1: 50 000) obejmuje obszar działania tytułowej Grupy, obejmujący gminy Adamów, Józefów, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Zamość i Zwierzyniec.

Roztocze – różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe to  pierwsza w historii mapa całego Roztocza od Kraśnika do Lwowa w skali 1: 75 000. Roztocze podzielono tu na trzy arkusze. Szczególnie podkreślić należy opracowanie ukraińskiej części regionu – mapy tej części Roztocza w takiej skali jeszcze nie było. Na odwrotach każdego z arkuszy odnajdziemy obszerne opisy krajoznawcze i ładne zdjęcia. Niestety pierwsza edycja mapy nie jest przeznaczona do sprzedaży, ale planowany jest szerzej dostępny dodruk. Wydawca: Roztoczański Park Narodowy i Kartpol.

Wspomnijmy także o nowej propozycji Wojskowych Zakładów Kartograficznych. Przygotowano mapy Roztocze i Puszcza Solska, obie w skali 1: 50 000. Są one ciekawe, ale mają dziwaczny ( w stosunku do nazwy) zasięg. Arkusz Roztocze obejmuje od zach. obszar od Biłgoraja po Hosznię, na północy Zamość, na wschodzie Krasnobród, a na płd. Górecko Kościelne. Poza zasięgiem mapy pozostaje więc Tomaszów Lubelski, Józefów i Susiec. W całości nie zmieściło się tu więc nawet Roztocze Środkowe. Mapa Puszcza Solska wypada o tyle lepiej, że przynajmniej w całości obejmuje Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Zarazem mamy spory kawałek Roztocza. To tu znalazło się miejsce na Tomaszów Lubelski, Józefów i Susiec. Na płd. prezentowany obszar obejmuje Dachnów i Dziewięcierz, a na wsch. Werchratę i Lubyczę Królewską.

No i wreszcie monumentalna (ponad 800 stron!) i pięknie napisana monografia Lubaczowa, pióra Zygmunta Kubraka. Ta wartościowa publikacja nosi tytuł Dzieje Lubaczowa, tom 1, Lubaczów od czasów najdawniejszych do lipca 1944 r., a została wydana przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu. Należy podkreślić, że wiele informacji opublikowano w niej po raz pierwszy! Uwagę zwraca także świetny dobór ilustracji (tak zdjęć, jak i kopii dokumentów). Polecam!