Czartowe Pole na nowo

Zajrzałem ponownie na ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Czartowe Pole i aż mnie zamurowało (pozytywnie). Odkrzaczono ruiny papierni i hamerni i teraz pięknie się prezentują! Super! Brawo leśnicy! A mi się tak jeszcze marzy, aby odkrzaczyć największy w tym rezerwacie wodospad, zawalony obecnie drzewami?

Czeska Praga

W końcu i my wybraliśmy się do Pragi. Trzy dni wypełnione po brzegi zwiedzaniem od rana do wieczora. Co wybrać z tematów nieoczywistych? Może jedyny w swoim rodzaju pomnik: Praski Metronom? To park Letenske Sady. Na szczycie znajduje się kamienna konstrukcja, na której w latach 1955-1962 stał ogromny (ponoć największy na świecie) pomnik Józefa Stalina. Przelotnie stanął tam monument Michaela Jacksona (na pamiątkę koncertu w praskim Parku Letná dla 125 000 widzów). Od 1991 r. funkcjonuje tu monumentalny i ruchomy Praski Metronom (to ta czerwona igła). Cokolwiek oznacza, jest ciekawy. Jest to też jedno z raczej niewielu miejsc w starej Pradze pomazanych farbami.

Konkurs na Dydaktyka Roku 2025 na PL

Za nami konkurs na najlepszego dydaktyka roku na Politechnice Lubelskiej za rok 2025. Wygrała pani Aleksandra Szaja z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Wielkie gratulacje! Miło mi poinformować, że na tym samym wydziale kolejne miejsca na podium zająłem ja (po raz drugi w finale konkursu!) i pan Wojciech Cel.

Bieg o puchar Rektora Politechniki Lubelskiej

Miło mi się pochwalić, że w tym roku zająłem 4 miejsce w tym biegu w kategorii pracownicy! Dostałem piękny dyplom! Ćwiczyłem dwa miesiące na bieżni, osiągając jej maksymalną prędkość 12 km/h na podwójnym dystansie. Jak się okazało, na podium za wolno, ale na wspomniane 4 miejsce jednak starczyło. Pierwsza trójka to prawdziwi mocarze, dlatego już od dziś szukam siłki do treningu z mocniejszym sprzętem na przyszły rok!

Partyzancka kapliczka na Brodzkiej Górze k. Szczebrzeszyna

O tej kapliczce usłyszałem już jakiś czas temu. Niestety na mapach głównych wydawców jej nie ma. Szukałem cały dzień, ale to dość rozległy obszar i nie znalazłem. Ale znalazłem drugiego dnia. Pod starym dębem zobaczymy krzyż z dwiema tablicami. Napis na górnej: Pamięci wszystkim partyzantom i łączniczkom w tym pododdziale [w latach] 1939-1945. Niech Pan Bóg wszystkich weźmie do swojej chwały. Dolna tablica jest obecnie całkowicie nieczytelna. Istotną brakującą informację zawiera trzecia tablica, wrośnięta we wspomnianego dęba: W tym miejscu w czasie II wojny światowej stacjonował oddział partyzancki AK walcząc z okupantem różnymi sposobami. Łączniczka tego oddziału Jol [Jolka]. Fundatorem jest Jan Czuk z Kolonii Lipowiec, a łączniczką była jego mama. Pełna relacja tutaj.