Odnowiony szlak żółty Jarosław – Radawa

Powraca temat dawnego żółtego szlaku pieszego Jarosław – Horyniec. W 2000 r. w grupie Artur Pawłowski, Paweł Rydzewski i Arkadiusz Jabłoński podjęliśmy się udanej próby odtworzenia jego przebiegu. Rezultaty od lat dostępne są na mojej stronie internetowej. Niedawno przedstawiłem je także w Gazecie Horynieckiej. Jak się okazało, grupa pasjonatów z Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych podjęła … Czytaj dalej „Odnowiony szlak żółty Jarosław – Radawa”

Powraca temat dawnego żółtego szlaku pieszego Jarosław – Horyniec.
W 2000 r. w grupie Artur Pawłowski, Paweł Rydzewski i Arkadiusz Jabłoński podjęliśmy się udanej próby odtworzenia jego przebiegu. Rezultaty od lat dostępne są na mojej stronie internetowej. Niedawno przedstawiłem je także w Gazecie Horynieckiej.

Jak się okazało, grupa pasjonatów z Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych podjęła się zadania ponownego wyznakowania tej trasy w terenie, przekazałem im więc swoje materiały (o czym niestety na swojej stronie nie wspominają). W 2016 r. ukończono pierwszy odcinek z Jarosławia (początek trasy na starówce przy dzwonnicy cerkwi grekokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego) do Radawy. Warto dodać, że na odcinku Piwoda – Radawa oryginalny przebieg szlaku został zmieniony, aby doprowadzić trasę znakowaną do cmentarza z okresu I wojny światowej w lesie nieopodal Cetuli i ominąć dłuższy odcinek wiodący wzdłuż szosy przed samą Radawą.

Przy okazji warto wspomnieć o wydłużeniu innego pieszego szlaku żółtego, łączącego Polesie z Roztoczem, czyli trasy Kaniwola – Szastarka. W terenie pojawił się ostatnio odcinek Szastarka – Kraśnik, niestety poprowadzony wyłącznie szosami. Dalej, w kierunku Wąwolnicy jest już lepiej, ale to już będzie poza Roztoczem.

Szlakiem obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej

Skorzystałem właśnie z Partyzanckiej mapy Puszczy Solskiej  i wyruszyłem w teren. Zaznaczony na mapie Szlak obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej to zarazem trasa rajdu, który odbył się 19 listopada 2016 r. Trasa jest w swej zasadniczej części nieznakowana i trudna do otworzenia. Nie bez przyczyny partyzanci na swe bazy wybierali lasy… Opis wędrówki  wzbogaciłem o … Czytaj dalej „Szlakiem obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej”

Skorzystałem właśnie z Partyzanckiej mapy Puszczy Solskiej  i wyruszyłem w teren. Zaznaczony na mapie Szlak obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej to zarazem trasa rajdu, który odbył się 19 listopada 2016 r. Trasa jest w swej zasadniczej części nieznakowana i trudna do otworzenia. Nie bez przyczyny partyzanci na swe bazy wybierali lasy… Opis wędrówki  wzbogaciłem o obszerne opisy historyczne i podzieliłem na V części.

Szlakiem obozów partyzanckich w Puszczy Solskiej

Najbardziej do wyobraźni przemawia część IV, wędrując którą odnajdziemy zrekonstruowany bunkier-ziemiankę Konrada Bartoszewskiego „Wira”, odtworzony jesienią 2016 r. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. „Wira”.

Część IV: „Wir”

Ci sami pasjonaci odbudowali także wiosną 2017 r. leśny szpital „665”. Warto dodać, że łącząca te miejsca droga jest znakowana, a poprzez to łatwo dostępna.

Warto wybrać się do Puszczy Solskiej!