Roztoczańskie skrzaty

Na zapleczu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, przed wyjściem na wydmę mieszkają sobie w kilku domkach roztoczańskie skrzaty. Fajną mają bibliotekę, prawda?

Pociąg Roztocze 2024

Czy wiecie, że pociąg ROZTOCZE nadal istnieje? Nie zagląda już jednak do Zwierzyńca, Suśca czy Bełżca. Obecna relacja to: Bohumin (Czechy) – Katowice – Kraków – Rzeszów – Kraśnik – Lublin. Cała trasa pociągu liczy prawie 600 km, i kontakt z Roztoczem to tylko chwilka, ale jest. Pociąg obsługiwany jest czeskimi wagonami starego typu, gdzie nie ma klimatyzacji, można za to otworzyć okna i to zarówno na korytarzu, jak i w przedziałach. Ponieważ dzień był całkiem ciepły i słoneczny po raz pierwszy od lat mogłem sobie podczas jazdy pociągiem otworzyć okno i podziwiać widoki bez pośrednictwa szyby. Pagóry Roztocza Zachodniego w okolicy Kraśnika i Sulowa, a potem Lasy Janowskie. Piękne wiosenne klimaty! Szkoda, że na bilecie nie ma nazwy pociągu, niemniej to faktycznie bilet na pociąg Roztocze, który w kierunku Bohumina odjeżdża wiosną 2024 r. o godz. 14.31.

Agent / De Mol 2024

Jak już kilka razy pisałem AGENT / DE MOL to mój ulubiony program telewizyjny. Obecnie aktywne są dwie edycje: Wie is de Mol? w Holandii i De Mol w Belgii. Ta pierwsza z angielskimi napisami dostępna jest na YouTube (pierwszy odcinek podlinkowuję). W przypadku drugiej jej producenci  na obecność na Youtube nie pozwalają, trzeba korzystać z innych kanałów dystrybucji. W tym roku w obu przypadkach prawidłowo wytypowałem Agenta. W przypadku wersji holenderskiej mniej więcej w połowie serii, w wersji belgijskiej dopiero po odcinku 7 (na 9).

Nowe aktualizacje do moich przewodników

Z radością informuję, że po trzyletniej przerwie udało mi się w końcu przygotować nowe aktualizacje do moich przewodników. Dużo się w terenie zmieniło!

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Tydzień na Roztoczu

Aktualizacja do przewodnika Internetowego: Na Roztocze koleją

Aktualizacja do tradycyjnego przewodnika wydawnictwa Rewasz: Roztocze