Zwierzyniec – Tereszpol, 13 km

To fragment szlaku prowadzącego przez Puszczę Solską do Stalowej Woli Rozwadowa. Na niemal całej długości torowi normalnemu towarzyszy tor szeroki LHS (inna jest tylko końcówka i przeprawa przez San). Obecnie w ruchu pasażerskim na tej trasie dostępne jest tylko jedno połączenie, pociąg Hrubieszów – Zamość – Rzeszów, będący łącznikiem do składu Hetman do Wrocławia i Jeleniej Góry.

Zanim pociąg wjedzie w Lasy Puszczy Solskiej do pokonania jest odcinek Zwierzyniec – Tereszpol, prowadzący przez Roztocze.

0 km – Zwierzyniec. 2 km dalej Zwierzyniec Biały Słup. Tu plątanina torów i przystanek Zwierzyniec Towarowy, na którym nie zatrzymują się jednak pociągi osobowe. Niegdyś znajdowała się tu stacja linii wąskotorowej do Biłgoraja, którą zastąpił obecny szlak normalnotorowy (przebieg nie jest jednak taki sam). Po chwili w lewo odbiega tor do Bełżca, my jedziemy jednak prosto.

Zwierzyniec Towarowy: tor biłgorajski z perspektywy toru do Bełżca

Za lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego po lewej widok na Lasową Górę.

Lasowa Góra widziana z okien pociągu

Po przeciwnej stronie, za górą Borczyna, niewidoczna stąd wieś Sochy – obok Oradour Sur Glane (Francja), Mazinotte (Włochy) i Lidic (Czechy), to jedna z 4 miejscowości najbardziej poszkodowanych w okresie II wojny światowej w Europie. Najpierw, w ostatnich dniach maja 1943 r., pojawili się tutaj niemieccy żandarmi, przebrani za polskich partyzantów. Przybyli tu, chcąc rzekomo nabyć broń przechowywaną przez miejscową ludność. 1 VI 1943 r., kilka dni po tej prowokacji, Niemcy przeprowadzili w Sochach krwawą pacyfikację. W czasie tej masakry zginęło 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Po pacyfikacji wieś została jeszcze dodatkowo zbombardowana.

Cmentarz wojenny we wsi Sochy

8 km – Szozdy. Przystanek omijany przez pociąg pospieszny.

Przystanek Szozdy

Niebawem wjeżdżamy w kanion. Więcej.

Za nim jeszcze trochę pagórów Roztocza i już zbliżamy się do Tereszpola.

Okolice Tereszpola, w tle wzgórza Roztocza.

13 km – Tereszpol Biłgorajski. Koniec odcinka roztoczańskiego i zarazem pierwszy za Zwierzyńcem przystanek dla pociągu pospiesznego. Za budynki stacyjne służyły tu kiedyś wagony kolejki wąskotorowej.

Przystanek Tereszpol Biłgorajski, zdjęcie z 2000 r.

Obecnie jest tu tylko zwykła wiata.

Przystanek Tereszpol Biłgorajski obecnie

Przystanek umiejscowiony jest na wysokim nasypie, stąd po schodkach schodzimy w dół, do centrum wsi. A pociąg jedzie dalej przez lasy Puszczy Solskiej do Stalowej Woli Rozwadowa.