Odcinek Susiec – Hrebenne

30 km

Odcinek Susiec – Bełżec w ruchu pasażerskim dostępny jest jedynie w majówkę i w wakacje (codziennie). Odcinek Bełżec – Hrebenne w ruchu pasażerskim dostępny jest w majówkę codziennie, a w wakacje w soboty i niedziele.

105 km – stacja Susiec. W Suścu stał niegdyś austriacki dworzec z sosnowych bali. Obecny, współczesny, budynek stacyjny jest jednak bardzo sympatyczny. Susiec to moja ulubiona stacja na całym szlaku  (na drugim miejscu jest Józefów Roztoczański, a na trzecim Dziewięcierz). Tuż co przy dworcu dawny ośrodek wypoczynkowy PKP (z basenem kąpielowym). Obecnie w remoncie. Przy stacji zaczynała się kiedyś trasa kolejki wąskotorowej prowadząca wgłąb Puszczy Solskiej. Więcej

Stacja Susiec, 2005 r.
Poczekalnia na Stacji Susiec, niestety od pewnego czasu niedostępna dla pasażerów, 2005 r.
Rozkład jazdy PKP w poczekalni na stacji Susiec, 2004 r.

Mało kto wie, że po drugiej stronie torów odnaleźć można przedwojenny budynek stacji Susiec – dziś dom prywatny.

Przedwojenny budynek stacji Susiec

Z Suśca pochodzi Sylwester Chęciński, reżyser słynnej komedii Sami Swoi. Jego głównie bohaterowie – Kargul i Pawlak – doczekali się tu nawet pomnika.

Najciekawszą pieszą trasą turystyczną okolic Suśca jest szlak Szumów (znaki niebieskie) prowadzący do rezerwatu Nad Tanwią z małymi wodospadami. Ponadto przebiega tędy puszczański szlak Walk partyzanckich (Tomaszów Lubelski  – Bidaczów, znaki czarne). Także tu kończą/zaczynają się trzy inne szlaki: Krawędziowy (Zwierzyniec – Susiec, czerwony), Im. W. Podobińskiej (Zamość – Susiec, zielony), oraz Południowy (Brzeziny – Narol – Susiec, żółty). Przez Susiec przebiega Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne), znaki czerwone) i szlak Green Velo (pomarańczowy). Ofertę uzupełnia rowerowy szlak Łosiowy do Tomaszowa Lubelskiego (niebieski).

Za stacją jedziemy nieco w dół, aby potem ponownie zacząć wspinaczkę. Zaraz za tymi serpentynami zaczyna się wysoki nasyp, być może kiedyś stał tu drewniany austriacki most. Jego ewentualną końcówką jest współczesny most metalowy na potoku Łosinieckim. Więcej

Roztoczańska linia kolejowa w okolicy Suśca

Przed nami dużo lasów, z małymi przerwami praktycznie do samego Horyńca.

112 km – Maziły. W pobliżu stacji przebiegają dwa szlaki rowerowe: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Kraśnik – Hrebenne (znaki czerwone) i jego lokalny skrót Maziły – Rybnica k . Suśca (znaki niebieskie).

Stacja Maziły, 2013 r.

1 km za stacją przecinamy granicę województw: lubelskiego i podkarpackiego. Miniemy prostopadłą utwardzaną drogę i zabudowania wsi Podlesina. Chwilę potem trafimy ponownie do woj. lubelskiego. Wspomniana Podlesina miała swoją stację, ale tylko w początkowym okresie wykorzystywania linii kolejowej.

W lesie, tuż co przed przystankiem Bełżec II, po lewej, wypatrzyć można zobaczyć ślad po bocznym torze odbiegającym stąd do dawnej kopalni piasku (teraz jest tam jeziorko).

Nieistniejąca bocznica do kopalni piasku w Bełżcu, 2005 r.

119 km – Bełżec II. Za stacją, tuż co przed szosą, po lewej, ładna drewniana kapliczka. Stację otwarto w 1987 r.

Przystanek Bełżec II

Uwaga! Po minięciu tej stacji warto patrzeć na lewo. Miniemy ukryty wśród drzew cmentarz Romów i Sinti, ofiar obozu pracy w Bełżcu z 1940 r. Dalej ładna drewniana cerkiew z 1756 i r. i murowany kościół rzymskokatolicki z początku XX w.

Bełżec, cmentarz cygański, 2017 r.

Dalej ukosem przecinamy szosę, ciekawie wygląda pociąg jadący po asfalcie.

Bełżec

Po prawej, po drugiej stornie szosy kaplica pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1939 r. i tablica ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, który wizytował Bełżec w 1921 r.

Tablica pamięci marszałka Piłsudskiego w Bełżcu

122 km – Bełżec. Pierwotny budynek stacyjny został zniszczony podczas bombardowania przez Armię Czerwoną 4 lipca 1944 r. Na jego miejscu Niemcy postawili drewniany prowizoryczny barak, który  funkcjonował aż do lat 90. XX w. Prowizorka potrafi trwać długo i szczęśliwie! Barak w końcu rozebrano, a jego zadania przejął, odległy o 500 m, nowoczesny dworzec. Bełżec to węzeł pieszych szlaków turystycznych: Centralnego (Horyniec – Bełżec – Szastarka, niebieski), Wolnościowego (Tomaszów Lubelski – Bełżec – wzgórze Krągły Goraj – Hrebenne, czerwony). Można stąd także wędrować do Narola (z Bełżca do Brzezin za szlakiem czerwonym, dalej za znakami żółtymi). Przebiega tędy także Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne, znaki czerwone) oraz lokalny szlak rowerowy Nad Sołokiją (znaki niebieskie).

Stacja Bełżec

Bełżec był kiedyś ważną stacją, była tu nawet lokomotywownia, spłonęła jednak jesienią 2003 r. Pozostałości kolejowych budynków zachowały się jednak do dziś.

Bełżec, dawne budynki kolejowe, 2015 r.

Zaraz za stacją przejedziemy w pobliżu miejsca, gdzie w latach 1941 -1943 działał niemiecki obóz zagłady. Zgładzono tu ok. 500 tys. ludzi, przede wszystkim Żydów, a także kilka tys. Cyganów i ok. 1 500 Polaków (głównie za pomoc ludności żydowskiej).

Szczelina – monument upamiętniający ofiary obozu zagłady w Bełżcu

Kolejne wspomnienie trudnej historii za lasem. Po lewej stronie widać pomnik polskich ofiar napadu UPA z 16 czerwca 1944 r. Zamordowano 50 pasażerów pociągu Bełżec – Lwów, w tym kobiety i dzieci.

Pomnik polskich ofiar UPA

Teraz trochę otwartej przestrzeni. Mijamy kompleks malowniczych stawów (z obu stron).

Nad stawami w okolicy Lubyczy Królewskiej
Nad stawami w okolicy Lubyczy Królewskiej

Za nimi potężne, widoczne z daleka, elewatory zbożowe (z lewej). Ciekawostkę stanowi duża instalacja solarna.

Elewatory zbożowe w Lubyczy Królewskiej

129 km – Lubycza Królewska. W pobliżu stacji przebiegają dwa szlaki piesze: szlak Centralny Roztocza (niebieski, który na odcinku w stronę Horyńca prowadzi wśród wielu betonowych bunkrów tzw. Linii Mołotowa), oraz szlak Wolnościowy (Hrebenne – Tomaszów Lubelski, czerwony).
Przebiega tędy także Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne, znaki czerwone) oraz lokalny szlak rowerowy Nad Sołokiją (znaki niebieskie).

Stacja Lubycza Królewska, 2000 r.

Po przeciwnej stronie peronu, w lesie, odnaleźć można cmentarz z okresu I wojny światowej. Ciekawym zabytkiem są także ruiny cerkwi w Lubyczy Kniaziach, pokazane m.in. w słynnym filmie Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.

Lubycza Kniazie – ruiny cerkwi, 3 km od stacji kolejowej

Przed nami kolejny odcinek leśny. Przy przecinającej tory szosie do Teniatysk, po prawej, mogiła. 16 grudnia 2007 r. prosto pod pociąg wjechał tu samochód, którym podróżował sołtys Teniatysk, pan Waldemar Długosz, wraz z synem i żoną. Niestety, wypadek przeżyła tylko żona. Samochód rozpędzona lokomotywa ciągnęła przez ponad 100 metrów. Przyczyną wypadku była prawdopodobnie ograniczona widoczność na tym przejeździe, którą potem poprawiono wycinając krzaki.

Mogiła przy szosie do Teniatysk

135 km – Hrebenne.

Stacja Hrebenne

Jadę dalej główną trasą

Jadę z Hrebennego do Lwowa

Jadę z Hrebennego do stacji Poddębce