30 km
Odcinek Susiec – Bełżec w ruchu pasażerskim dostępny jest jedynie w majówkę i w wakacje (codziennie). Odcinek Bełżec – Hrebenne w ruchu pasażerskim dostępny jest w majówkę codziennie, a w wakacje w soboty i niedziele.
105 km – stacja Susiec. W Suścu stał niegdyś austriacki dworzec z sosnowych bali. Obecny, współczesny, budynek stacyjny jest jednak bardzo sympatyczny. Susiec to moja ulubiona stacja na całym szlaku (na drugim miejscu jest Józefów Roztoczański, a na trzecim Dziewięcierz). Tuż co przy dworcu dawny ośrodek wypoczynkowy PKP (z basenem kąpielowym). Obecnie w remoncie. Przy stacji zaczynała się kiedyś trasa kolejki wąskotorowej prowadząca wgłąb Puszczy Solskiej. Więcej
Mało kto wie, że po drugiej stronie torów odnaleźć można przedwojenny budynek stacji Susiec – dziś dom prywatny.
Z Suśca pochodzi Sylwester Chęciński, reżyser słynnej komedii Sami Swoi. Jego głównie bohaterowie – Kargul i Pawlak – doczekali się tu nawet pomnika.
Najciekawszą pieszą trasą turystyczną okolic Suśca jest szlak Szumów (znaki niebieskie) prowadzący do rezerwatu Nad Tanwią z małymi wodospadami. Ponadto przebiega tędy puszczański szlak Walk partyzanckich (Tomaszów Lubelski – Bidaczów, znaki czarne). Także tu kończą/zaczynają się trzy inne szlaki: Krawędziowy (Zwierzyniec – Susiec, czerwony), Im. W. Podobińskiej (Zamość – Susiec, zielony), oraz Południowy (Brzeziny – Narol – Susiec, żółty). Przez Susiec przebiega Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne), znaki czerwone) i szlak Green Velo (pomarańczowy). Ofertę uzupełnia rowerowy szlak Łosiowy do Tomaszowa Lubelskiego (niebieski).
Za stacją jedziemy nieco w dół, aby potem ponownie zacząć wspinaczkę. Zaraz za tymi serpentynami zaczyna się wysoki nasyp, być może kiedyś stał tu drewniany austriacki most. Jego ewentualną końcówką jest współczesny most metalowy na potoku Łosinieckim. Więcej
Przed nami dużo lasów, z małymi przerwami praktycznie do samego Horyńca.
112 km – Maziły. W pobliżu stacji przebiegają dwa szlaki rowerowe: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Kraśnik – Hrebenne (znaki czerwone) i jego lokalny skrót Maziły – Rybnica k . Suśca (znaki niebieskie).
1 km za stacją przecinamy granicę województw: lubelskiego i podkarpackiego. Miniemy prostopadłą utwardzaną drogę i zabudowania wsi Podlesina. Chwilę potem trafimy ponownie do woj. lubelskiego. Wspomniana Podlesina miała swoją stację, ale tylko w początkowym okresie wykorzystywania linii kolejowej.
W lesie, tuż co przed przystankiem Bełżec II, po lewej, wypatrzyć można zobaczyć ślad po bocznym torze odbiegającym stąd do dawnej kopalni piasku (teraz jest tam jeziorko).
119 km – Bełżec II. Za stacją, tuż co przed szosą, po lewej, ładna drewniana kapliczka. Stację otwarto w 1987 r.
Uwaga! Po minięciu tej stacji warto patrzeć na lewo. Miniemy ukryty wśród drzew cmentarz Romów i Sinti, ofiar obozu pracy w Bełżcu z 1940 r. Dalej ładna drewniana cerkiew z 1756 i r. i murowany kościół rzymskokatolicki z początku XX w.
Dalej ukosem przecinamy szosę, ciekawie wygląda pociąg jadący po asfalcie.
Po prawej, po drugiej stornie szosy kaplica pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1939 r. i tablica ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, który wizytował Bełżec w 1921 r.
122 km – Bełżec. Pierwotny budynek stacyjny został zniszczony podczas bombardowania przez Armię Czerwoną 4 lipca 1944 r. Na jego miejscu Niemcy postawili drewniany prowizoryczny barak, który funkcjonował aż do lat 90. XX w. Prowizorka potrafi trwać długo i szczęśliwie! Barak w końcu rozebrano, a jego zadania przejął, odległy o 500 m, nowoczesny dworzec. Bełżec to węzeł pieszych szlaków turystycznych: Centralnego (Horyniec – Bełżec – Szastarka, niebieski), Wolnościowego (Tomaszów Lubelski – Bełżec – wzgórze Krągły Goraj – Hrebenne, czerwony). Można stąd także wędrować do Narola (z Bełżca do Brzezin za szlakiem czerwonym, dalej za znakami żółtymi). Przebiega tędy także Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne, znaki czerwone) oraz lokalny szlak rowerowy Nad Sołokiją (znaki niebieskie).
Bełżec był kiedyś ważną stacją, była tu nawet lokomotywownia, spłonęła jednak jesienią 2003 r. Pozostałości kolejowych budynków zachowały się jednak do dziś.
Zaraz za stacją przejedziemy w pobliżu miejsca, gdzie w latach 1941 -1943 działał niemiecki obóz zagłady. Zgładzono tu ok. 500 tys. ludzi, przede wszystkim Żydów, a także kilka tys. Cyganów i ok. 1 500 Polaków (głównie za pomoc ludności żydowskiej).
Kolejne wspomnienie trudnej historii za lasem. Po lewej stronie widać pomnik polskich ofiar napadu UPA z 16 czerwca 1944 r. Zamordowano 50 pasażerów pociągu Bełżec – Lwów, w tym kobiety i dzieci.
Teraz trochę otwartej przestrzeni. Mijamy kompleks malowniczych stawów (z obu stron).
Za nimi potężne, widoczne z daleka, elewatory zbożowe (z lewej). Ciekawostkę stanowi duża instalacja solarna.
129 km – Lubycza Królewska. W pobliżu stacji przebiegają dwa szlaki piesze: szlak Centralny Roztocza (niebieski, który na odcinku w stronę Horyńca prowadzi wśród wielu betonowych bunkrów tzw. Linii Mołotowa), oraz szlak Wolnościowy (Hrebenne – Tomaszów Lubelski, czerwony).
Przebiega tędy także Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Hrebenne, znaki czerwone) oraz lokalny szlak rowerowy Nad Sołokiją (znaki niebieskie).
Po przeciwnej stronie peronu, w lesie, odnaleźć można cmentarz z okresu I wojny światowej. Ciekawym zabytkiem są także ruiny cerkwi w Lubyczy Kniaziach, pokazane m.in. w słynnym filmie Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.
Przed nami kolejny odcinek leśny. Przy przecinającej tory szosie do Teniatysk, po prawej, mogiła. 16 grudnia 2007 r. prosto pod pociąg wjechał tu samochód, którym podróżował sołtys Teniatysk, pan Waldemar Długosz, wraz z synem i żoną. Niestety, wypadek przeżyła tylko żona. Samochód rozpędzona lokomotywa ciągnęła przez ponad 100 metrów. Przyczyną wypadku była prawdopodobnie ograniczona widoczność na tym przejeździe, którą potem poprawiono wycinając krzaki.
135 km – Hrebenne.
Jadę z Hrebennego do stacji Poddębce
- Trasa główna:
- Odcinek Rejowiec – Zawada, 54 km
- Odcinek Zawada – Zwierzyniec, 22 km
- Odcinek Zwierzyniec – Susiec, 31 km
- Odcinek Susiec – Hrebenne, 30 km
- Odcinek Hrebenne – Horyniec, 26 km
- Odcinek Horyniec – Munina, 56 km
- Trasy poboczne:
- Odcinek Zamość – Zawada, 12 km
- Odcinek Zwierzyniec – Tereszpol, 13 km
- Odcinek Hrebenne – Lwów, 76 km
- Odcinek Hrebenne – Poddębce, 11 km