Odcinek Zwierzyniec – Susiec

31 km

Odcinek w ruchu pasażerskim wykorzystywany jest obecnie jedynie sezonowo, codziennie w majówkę i codziennie w wakacje.

74 km – Zwierzyniec (niegdyś Zwierzyniec Wieś, ale od 1990 r. oficjalnie jest to miasto). Budynek drewniany (choć z zewnątrz otynkowany) i ponoć pamiętający austriackie czasy.

Stacja Zwierzyniec w 2000 r.
Poczekalnia na stacji Zwierzyniec, niestety od dawna zamknięta

Nieopodal stacji zalew Rudka. Można stąd busem podjechać do Obroczy aby w to miejsce powrócić kajakiem (zdjęcia), względnie od razu wsiąść w kajak i popłynąć w stronę Szczebrzeszyna (zdjęcia).

Kolejowy most nieopodal stacji w Zwierzyńcu, pod którym płynie się kajakiem w stronę Szczebrzeszyna

Odnajdziemy tu także znaki kilku pieszych szlaków turystycznych niebieskiego Centralnego z Horyńca do Szastarki, zielonego im. A. Wachniewskiej prowadzącego dookoła Roztoczańskiego Parku Narodowego i żółtego Roztoczańskiego do Biłgoraja i Bidaczowa i czerwonego Krawędziowego do Józefowa i Suśca. Przez  Zwierzyniec przebiegają także szlaki rowerowe czerwonego Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza: Kraśnik – Hrebenne, czarnego szlaku Czarna Perła, prowadzącego stąd na Roztocze Zachodnie, niebieskiego szlaku Roztoczański do Krasnobrodu i Majdanu Sopockiego, a także żółtego szlaku do Florianki (a właściwie do Górecka). W odległości ok. 2 km od stacji znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tu także początek kilku lokalnych ścieżek poznawczych, z najciekawszą z nich prowadzącą na Bukową Górę (znaki  zielone). Pozwala ona poznać najciekawsze zbiorowiska leśne parku: buczynę karpacką i bór jodłowy. Interesujące są zwierzynieckie zabytki. Wśród nich najbardziej znany jest barokowy kościółek na wyspie z XVIII w. W Zwierzyńcu działa nadal także zabytkowy ordynacki browar  z początku XIX w.

Kościół na wyspie w Zwierzyńcu, to tylko 1,5 km spaceru od stacji kolejowej

2 km dalej Zwierzyniec Biały Słup. Tu plątanina torów i przystanek Zwierzyniec Towarowy (ta nazwa funkcjonuje od 1979 r.), na którym nie zatrzymują się jednak pociągi osobowe (na marginesie, przed II wojną światową to tu była główna stacja Zwierzyniec). Niegdyś znajdowała się tut także stacja kolejki wąskotorowej do Biłgoraja, zastąpionej jednak przez szlak normalnotorowy.

Po chwili tor do Bełżca odbiega w lewo. Pozostawiamy towarzyszący nam tu od Zawady tor linii szerokotorowej LHS i tor normalny do Biłgoraja.

Zwierzyniec Biały Słup – w lewo do Bełżca, prosto do Stalowej Woli

W pobliżu, lesie po lewej, ukryty jest cmentarz polskich żołnierzy walczących we wrześniu 1939 r., z pociągu jednak niestety prawie niewidoczny.

Zwierzyniec Biały Słup – cmentarz wojenny

A po prawej przez chwilę towarzyszy nam nasyp dawnej kolejki wąskotorowej Zwierzyniec – Biłgoraj.

Nasyp wąskotorówki Zwierzyniec – Biłgoraj

Czeka nas teraz długi przejazd przez lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Przejazd przez Roztoczański Park Narodowy

Mijamy zróżnicowane siedliska leśne. Miejscami nasyp prowadzi przez bagna. Dalej opuszczamy RPN, ale nie opuszczamy lasu.

86 km – przystanek Józefów Roztoczański, położony malowniczo na śródleśnej polanie. Pierwotnie stacja nosiła nazwę Górecko-Senderki, a później Krasnobród (kaprys właściciela krasnobrodzkich dóbr Kazimierza Fudakowskiego). Ponieważ do Krasnobrodu jest stąd 16 km, dlatego też w 1988 r. zmieniono nazwę ostatecznie na Józefów Roztoczański. Jest on odległy stąd o 4 km. Co ciekawe, bliżej jest do Józefowa z następnej stacji o nazwie Długi Kąt – tylko 3 km. Przy wjeździe na stację Józefów mijamy starą, jeszcze drewnianą, wieżę ciśnień. Pierwsza wieża powstała przy okazji budowy linii kolejowej w 1916 r. Partyzanci spalili ją w Sylwestra 1942/1943 roku. Drugą wzniesiono w latach 50. XX w. Stoi do dziś, choć grozi zawaleniem. Może uda się ją jeszcze uratować?

Przystanek Józefów Roztoczański
Dawna kolejowa wieża ciśnień w Józefowie

Ok. 4 km na płn. od stacji znajduja się sztolnie dawnej kopalni kamienia (rejon wsi Potok Senderki, mozna zobaczyć wejścia, ale lepiej do środka nie wchodzić – brak zabezpieczeń). W pobliżu stacji, przy parkingu, zaczyna się ścieżka poznawcza wiodąca do skraju wspomnianej wsi Potok Senderki, przebiega tędy także pieszy szlak zielony im. A. Wachniewskiej prowadzący dookoła lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego (a więc m.in. także do Potoku Senderki, tyle, że inną drogą). Odnajdziemy tu również znaki rowerowego szlaku zielonego Ziemi Józefowskiej.  Na zach. prowadzi on szosą do pobliskiego Starego Górecka, a dalej do Górecka Kościelnego, a na wsch. na górę Kamień k. Stanisławowa (z grupą malowniczych skałek na szczycie).

Za lasem po lewej ciekaw wzgórze Młynarka (w okolice szczytu wiedzie czarna ścieżka nordic walking z Józefowa. Droga ta zaczyna się przy dwóch charakterystycznych kamieniach, znajdujących się bezpośrednio przy torach.

Stąd wędruje się na wzgórze Młynarka

Młynarka to początek Gór Halińskich.

Wzgórza w rejonie Józefowa

92 km – Długi Kąt. Widoczny na zdjęciu barak stacyjny spalił się we wrześniu 2002 r. Nadal stoi tu murowany budynek postawiony przy rampie towarowej. Przy stacji Długi Kąt przez wiele lat zaczynał się zielony szlak pieszy Ziemi Józefowskiej, obecnie znak początkowy jest przy pobliskim przystanku autobusowym przy szosie. Szlak pozwala poznać ciekawe i różnorodne siedliska leśne Puszczy Solskiej. Ok. 3 km na płd. przebiega czerwony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

Budynek stacji Długi Kąt w 2000 r., obecnie nie istnieje

W 2023 r. PKP PLK wybudowała na stacji nowy peron. Pierwszy w historii, bowiem dotąd wsiadało się tu do pociągów z poziomu gruntu.

Nowy peron na stacji Długi Kąt

Przed nami ponownie lasy.

W pobliżu słupka kilometrowego 94,7, po płn. stronie torów zobaczyć można kamienny krzyż. Napis na nim głosi, że ten krzyż postawiony jest kosztem Jana Zuba 21 listopada 1865 r. Fundator mieszkał w lesie i pewnie z tej przyczyny zwany był lasowym. Krzyż natomiast według niektórych źródeł upamiętnia powstańca z 1863 r., który po ranach zadanych przez Kozaków zmarł w tej okolicy, w domu pana Zuba.

Krzyż fundacji Jana Zuba

Nieco dalej, po tej samej stronie torów, nowe duże oczko wodne, przygotowane przez leśników. Jeszcze chwila i pokonujemy metalowy most na rzece Sopot. Być może to tu zbudowano w 1916 r. bardzo długi most drewniany. Jeśli tak, to potem jego część przejęły nowe nasypy, bo obecna metalowa przeprawa jest krótka. Więcej tu.

I jeszcze ciekawostka, nieopodal do Sopotu wpada potok Trupie Wody, wypływający z okolic cmentarza w pobliskim Majdanie Sopockim.

Most w Nowinach

98 km- Nowiny. To nowa lokalizacja tego przystanku znajdująca się tuż co przy szosie. Otwarto go w 2012 r.

Nowy przystanek Nowiny, otwarty w 2012 r.

1,5 km dalej mijamy bez zatrzymywana się dawny przystanek Nowiny. To była jedna z dwóch najdziwniejszych lokalizacji przystanku na całej roztoczańskiej trasie kolejowej: na płn. rozległe lasy, na płd. nieprzebrane pola. Równie ciekawa jest Korzenica, znajdująca się dla odmiany centralnie w środku lasu.

Kiedyś w Nowinach stał całkiem spory murowany budynek stacyjny, pamiętam jeszcze jego ruinę z lat 80. XX w. Na kolejnych wiele lat pozostały już tylko prowadzące do niego schodki.

Widoczna na zdjęciu wiata funkcjonowała w 2000 r. Dziś nie ma po niej już śladu.

Śladu nie ma także po peronie, który rozebrano po przygotowaniu przystanku w nowej, dogodniejszej lokalizacji na skraju wsi Nowiny w 2012 r.

Ciekawostka. Po drugiej stronie i dosłownie moment przed dawną stacją nadal można zobaczyć kamienną rampę. To końcowy odcinek rozebranej wąskotorówki prowadzącej z pobliskiego kamieniołomu na Krzyżowej Górze. Rampę zbudowano w 1953 r. przy okazji budowy wspomnianej wąskotorówki.

Stary przystanek Nowiny, zdjęcie z 2000 r.

Niebawem po prawej powyżej linii lasu dostrzec można charakterystyczny szczyt wału Huty Różanieckiej.

Wał Huty Różanieckiej widziany z pociągu

To znak, że popularny Susiec jest już blisko. Na zdjęciu droga prowadząca na szczyt wzniesienia, na którym zbudowano wieżę widokową,z której zobaczyć można m.in. rozległa Panoramę Puszczy Solskiej.

Susiec i Grabowiecka Góra

105 km – stacja Susiec.

Stacja Susiec

Jadę dalej